Hearts of Iron IV’te Darbeler, İtaat ve İş Birliği

Hearts of Iron IV geliştirici günlüklerinde bu hafta darbeler, itaat ve iş birliği mekaniklerine dair bilgiler veriliyor.

Herkese merhabalar, bu hafta sizlere iş birliğinden, itaat mekaniğinden ve darbelerden bahsedeceğim.

Darbeler

İlk olarak darbelerle başlayalım. Bu darbeler bir operasyon şeklinde işliyorlar.

upload_2019-11-27_10-54-7.png

Darbenin nereden başlayacağını belirleyebiliyorsunuz, bu da bir bakıma meseleye stratejik bir yön katıyor. (geri alınması zor olan koloni bölgelerini hedeflemek gibi.)

Darbenin daha başarılı olma ihtimalini arttırabilecek veya bu darbe girişimlerine karşı sizi koruyabilecek çeşitli şeyler var. Darbe için düşük istikrar, darbe yapmakta olan ideoloji için politik destek gerekirken, casuslarla hükümete sızılması ve darbe hazırlığı yapılması gerekiyor. Eğer müdahaleci taraf sizseniz bu işin hazırlığına çok önceden başlamanız lazım, eğer hedef sizseniz yapmanız gereken şey bu öğeleri yukarıda tutup karşı casusluk eylemlerine ağırlık vermek.

Aynı zamanda bu şekilde ortaya çıkan savaşların oyundaki etkisinde bazı değişiklikler yaptık, örneğin artık uçaklar ve gemiler kaybolmaktansa kazanan tarafından ele geçiriliyorlar. Öbür türlü sırf düşman donanmasına zarar vermek için başarılı olma ihtimali bulunmayan küçük darbe girişimlerinde bulunabilirdi.

İş Birlikçiler

İş birlikçiler sürgündeki hükümetlerle benzer bir biçimde çalışıyorlar ancak zıt bir etkiye sahipler. Casuslarınızla bölgede iş birlikçi bir hükümet kurmak üzere hazırlıklar yapmanız gerekiyor.

upload_2019-11-27_10-11-17.png

Bu operasyonu birden fazla düzenleyebiliyorsunuz (her seferinde maliyeti ve süresi artıyor.) ve her tamamlayışınızda ülkedeki iş birlikçilerin gücü artıyor. Tıpkı sürgündeki hükümetler gibi yabancı iş birlikçi hükümetleri ülke arayüzünde görebiliyorsunuz.

upload_2019-11-27_10-41-25.png

İş birlikçilerin yüzdesi ne kadar yüksekse ülkenin teslim olmasını o kadar kolay sağlıyorsunuz. Aynı zamanda yeni direniş ve itaat mekanikleri çerçevesinde yeni itaat seviyeleri açabiliyorsunuz. Bu özellikle saldırıya geçmeden evvel birçok işgal edilmiş bölgenin kontrolünü sağlama konusunda faydalı olabilir.

upload_2019-11-27_9-57-14.png

İtaat sisteminden bahsetmişken, daha önce tam olarak nasıl işlediğine değinme fırsatı bulamadık dolayısıyla bugün biraz da ondan bahsedeceğiz. Direniş sistemine gelen değişiklikler için bu günlüğü inceleyebilirsiniz.

Oyunda açılabilen farklı itaat seviyeleri var, bunlar işgal edilmiş bir ülkede ulusal seviyede gerçekleşiyor.

upload_2019-11-27_10-57-28.png

İlk açılan seviye “muhbirler”. Bölgede görev alan gizli polis zaman içerisinde ihbarcı ve iş birlikçilere sahip oluyor. Bu durum size işgal edilmiş ülkedeki düşman casuslarına karşı savunma sağlıyor. Bir sonraki seviyemiz “Yerel Polis Gücü”. Bu seviyede yeterli yerel polise sahipsiniz dolayısıyla bölgede tutmanız gereken yerel garnizon sayısında düşüş yaşanıyor. Üçüncü seviye “Yeniden Organize Edilmiş İş Gücü.” Bu noktada ülkede hayat normale dönmeye başlamış durumda, insanlar günlük hayatlarını idame ettirebiliyorlar. Bu seviyeye geldiğinizde işgal edilmiş toprakların fabrika ve kaynaklarından ek %10 kazanç sağlıyorsunuz. Dördüncü seviyemiz “Gönüllü Programı”, bu yerel güçlerin işgalci ülke adına gönüllü askerlik yapması anlamına geliyor ve askere alınabilecek nüfusta %10 artış sağlıyor.

Son seviyemiz “Yeni Rejim”, en yüksek seviyede artık “iş birlikçi hükümet” yönetiminde bir bağlı devlet ortaya çıkartabiliyorsunuz. Böylelikle bu topraklarda güvenlik sağlama zorunluluğunuz ortadan kalkıyor ve kazandığınız bir barış antlaşmasında buraların sizde kalacağı kesinleşmiş oluyor. Savaş esnasında bu itaat seviyesini yükseltmek zor olabilir, dolayısıyla istila öncesi iş birlikçilerinizle ortamı hazır hale getirdiğinize emin olmalısınız.

upload_2019-11-27_11-2-4.png

İş birlikçi hükümetler sizin harita renginize sahip oluyorlar.

upload_2019-11-27_11-4-1.png

Önümüzdeki hafta istihbarat edinme araçlarından söz ediyor olacağız.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Crusader Kings III'te Modlanabilirlik #crusaderkings3 https://t.co/F94RUakQBk
Europa Universalis IV'te Malakka, Açe ve Brunei İçerikleri #eu4 #europauniversalis4 https://t.co/CB2YhuvfVT

Strategyturk Arşiv