Hearts of Iron IV’te Denizaltıları ve Konvoy Yağmalama

Hearts of Iron IV geliştirici günlüklerinde bu hafta denizaltılardan ve konvoy yağmalamadan bahsediliyor.

Herkese merhabalar, ben HoI4 ekibinde geliştiricilerden birisiyim. Bu yazı benim kaleme aldığım ilk geliştirici günlüğü olacak dolayısıyla nazik olmanızı isteyeceğim. Amerikalıyım ve mevzu 2. Dünya Savaşı olduğunda biraz geciktiğimiz doğrudur.

Bugünün geliştirici günlüğünde sizlere denizaltı konvoy yağmalamalarında yapılan değişikliklerden bahsedeceğiz. Hearts of Iron IV’ün önceki versiyonlarında denizaltıları çok da etkili olamadı. Bu durumu değiştirmek ve denizaltıları inşa etmeyi mantıklı hale getirmek için bazı değişiklikler yapmış durumdayız. Geçtiğimiz günlerde Almanya ile bir oyun açarak bu değişiklikleri test ettim.

Almanya olarak denizdeki planım merkezi Atlantik ve Cap Verde bölgelerine denizaltılarımla bir duvar örmekti. Böylelikle İngiltere’nin kolonilerinden ve Amerika’dan kaynak edinmesini engelleyecektim. Böylelikle İngiltere yakıtsız kalacak, bu da hem deniz güçlerini hem de hava güçlerini zayıf düşürecekti. Böylelikle Amerika savaşa girmeden belki bir Denizaslanı Harekatı düzenleyebilecek, hava savaşını kolaylıkla kazanarak İngiltere’nin filosuna kalıcı hasarlar verebilecektik.

hoi4-f-1212-2018.jpg

Daha önceleri tespit etme mekaniğindeki değişiklikleri ve görev kuvvetlerinin işleyişini sizlere aktarmıştık. Bu sistemler denizaltıları için biraz daha farklı işliyor. Muharebe dışında bir denizaltını tespit etmeniz bir olasılığa bağlı. Bu olasılığın gerçekleşmesi tespit edenin tespit hızına bağlı. Denizaltıların sahip olduğu avantajların büyüklüğü çerçevesinde karşı görev kuvveti tarafından tespit edilememesi de mümkün. Konvoy koruma gemileri denizaltılarını keşfedemiyor durumda olsalar dahi hala muharebeye girdikten sonra denizaltılarıyla savaşa dahil oluyorlar.

Bu sistem kabaca denizaltıların gizliliği ve denizaltı tespit etme arasında bir teknoloji yarışına sebep oluyor. Denizaltılar oyunun erken döneminde daha avantajlı durumdalar denebilir. Eskiden denizaltıları zaman içerisinde tespit edilip ne kadar iyi saklanırlarsa saklansınlar yokediliyolardı, bu durum artık söz konusu değil.

Savaşa girmeden önce Almanya ile “U-Boat Effort” ağacını tamamladım. Burası araştırma hızı bonusu ve bazı limanların yanı sıra, “Cruiser Submarine”e erişmemi sağladı. Bu denizaltı bir bakıma fazladan menzile ve bazı özel ekleme seçeneklerine sahip özel bir denizaltı türü.

uboateffort.png

İngiltere’ye yönelik planlarımdan birisi İngiliz Kanalına mayınlar yığarak orada sıkıntılar yaşamasına sebep olmaktı. Bu planı kruvazör denizaltılarına mayınlar ve uçak fırlatıcısı koyarak sağladım. Bu fırlatıcılar denizaltının tespit edilmesini zorlaştırıyor ve en azından savaşın ilk birkaç senesi içerisinde görünmez kalabilmelerini sağlıyor.

Sub_Minelayer.png

Eastern North Sea için 3. seviye denizaltı seçeneği ve Cap Verde için 3. seviye yağmalama seçeneği oluşturdum. 1939 senesinin Ağustos ayında Polonya’dan Danzig’i istediğimde farklı rollerde görev alan 79 denizaltıya sahiptim ve Trade Interdiction doktrininin büyük bir kısmı tamamlanmıştı. Yağmalamaya verdiğim bu önem denizaltıların tespit edilmesini konvoy koruma doktrinlerini tamamlamamış ülkeler için daha da zorlaştırdı.

Doktrinlerden bahsetmişken, yeni muharebe sistemine uyum sağlayacak bir biçimde bu doktrinlerde de bazı değişiklikler yapmış durumdayız. Yaptığımız değişikliklerden birisi Trade Interdiction doktrinini daha çekici kılmak üzerine oldu. Denizaltıların hayatta kalmasını sağlayacak bazı ek bonuslar ve tespit bonusları ekledik. Ana gemiler de bazı defansif bonuslar elde ettiler.

WolfPacks.png

Denizaltılara has yeni özelliklerden birisi de torpido tespit şansı. Denizaltılar muharebedeyken saldırıya geçmeleri durumunda bu direkt olarak görünür olacakları anlamına gelmiyor. Taban şansı itibariyle bir denizaltı torpido ateşlediğinde %50 ihtimalle görünür oluyor. Bu ihtimali kendi lehinize çeşitli doktrinlerle veya amiral özellikleriyle yükseltebilirsiniz. Bu da korunan konvoylara pusu kurmayı daha güvenli kılarken, bir anda çok fazla destroyer gemisiyle karşılaştığınızda geri çekilmeyi daha güvenli bir hale getiriyor.

Oyunumda Fransa’yı 1939 senesinin Aralık ayında ele geçirdim. Mihverin denizdeki durumunu güçlendirmek için Vichy Fransa’sını kurdum. Fransa düşmeden önce Cap Verde’deki faaliyetlerime karşılık verilse de, ara ara başarılar elde ediyordum. Vichy Fransa’nın kurulması Mihverin elinde daha fazla gemi olmasını sağladı ve İngiltere’nin yapabileceklerini kısıtladı.

Vichy Fransa’nın yanıma katılmasıyla birlikte 1940 senesinin başlarında Cap Verde bölgesindeki konvoy yağmalamalarında Cap Verde ve Orta Atlantiğin tamamen kapatılmasıyla birlikte ciddi bir yükseliş yaşandı. Bu raddede 20’ye yakın limanım mayın döşenmesi ve yağmalamalar için denizaltı inşa ediyordu. Yeni 3. teknoloji yağmacılarım Karl Dönitz’in önderliğinde büyük başarılar gösterdi. Britanya’nın konvoy koruma gemileriyle karşılaştığımızda dahi önemli bir miktarda rakibe hasar verip geri çekilmeyi başardık. Deniz bombardımanı da İngiliz Kanalındaki operasyonlarımıza güç kattı.

casualties.jpg

Konvoy yağmalamaya da eklediğimiz yeni efekt doğrultusunda yağmalar artık savaş desteğinin azalmasına sebep oluyor. 1940’ların ortalarında Kanada’nın konvoy sayısı 0’a düştüğü için Savaş Ekonomisini destekleyemeyeceği bir savaş desteğine inmişti. Bu konvoy yağmalamayı güçlendirmenin yanı sıra, yağmalar yapılan bölgeden konvoy geçirilmemesini daha önemli kılıyor.

Canada_War_Support.png

1941 yılının başlarında İngiltere yakıtsız kalmış, denizden çıkartma alabilir duruma düşmüştü. Aynı yılın ortalarında Britanya’ya çıkartma yapıp Rusya’ya saldırı düzenlemek için hazır konuma gelmiştim.

Önümüzdeki hafta görüşmek üzere.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Hearts of Iron IV'te 1.7.1 Yaması #hoi4 #heartsofiron4 https://t.co/dFegHcaD69
Total War: Three Kingdoms'ta 1.1.0 Yaması #totalwar #threekingdoms https://t.co/02f8so1G9V

Strategyturk Flickr