Hearts of Iron IV’te İstihbarat Kaynakları

Hearts of Iron IV geliştirici günlüklerinde bu hafta istihbarat ve şifre kırma mekaniklerinden bahsediliyor.

Merhaba herkese. Noel gelmeden paylaşılacak sondan ikinci geliştirici günlüğündeyiz ve bu günlükte istihbarat hakkında konuşacağız. Önceki günlüklerde istihbarat alma yollarından bir miktar konuşmuştuk. Örneğin kod kırmak, gözcü uçakları ve ajanlar. Ancak sistemin tamamından bahsetme fırsatı yakalayamamıştık, fazla uzatmadan konuya girelim.

Önceden istihbarat iki ülkenin şifreleme teknoloji seviyelerini karşılaştırmak üstüne kuruluydu ve bu her şeyi kapsayan düz bir değerden ibaretti. Bunu daha ilginç kılmak için 4 farklı değere ayırdık:

Sivil/Endüstri İstihbaratı, Ordu İstihbaratı, Donanma İstihbaratı, Hava İstihbaratı. Bunlar yeni oluşturduğumuz istihbarat tablosunda görebileceklerinizi etkileyecek ve bu La Resistance’dan önce diplomasi ekranının bir kısmını kaplayan istihbarat bölümünün yerine geçecek:

upload_2019-12-11_12-24-29.png

Sekmelerden her biri tek bir istihbarat tipini kapsıyor (Üstteki resimde Sivil/Endüstri İstihbaratı seçilmiş durumda), bu sekmeler ayrıca harita modu bilgileri ile geliyor. Örnek olarak yukarıdaki resimde siz ekranı uzaklaştırdıkça bina değerlerini kümeleştirdik (Eğer yakınlaştırırsanız bölge, bölge değerleri görebilirsiniz). Bu size nereyi bombalayacağınızın ya da nereyi, nasıl sabote edebileceğinizin daha efektif olduğunun kararını vermeye çalışırken yardımcı olabilir.

Daha fazla istihbarata sahip oldukça daha fazla bilgi size sunulur, istihbarat seviyelerini bir bilgi çubuğunda kategorilere ayırdık:

upload_2019-12-11_12-37-57.png

Yani şu durumda ne kadar askeri teknolojinin araştırıldığını görebiliyorum ama spesifik olarak hangilerinin olduğunu göremiyorum. Teknoloji ağaçlarını baştan sonra görebilmem için %70 istihbarat seviyesine sahip olmam gerekirdi. Eğer %5 daha fazla istihbarata sahip olsaydım, diğer ulusun her birimden aşağı yukarı kaç adete sahip olduğunu görebilecektim. Şu anda sadece var olduklarını görebiliyorum ancak ne içerdikleri gibi gerçek bilgilere sahip değilim.

Ordu İstihbaratı ayrıca düşmanın ekipman stoğunun da analizini veriyor.

Donanma ve Hava da buna benzerler:

upload_2019-12-11_12-44-10.png upload_2019-12-11_12-44-42.png

Donanma istihbaratı harita modu biraz fazla güçlü. Yüksek istihbarat seviyelerinde düşmanın gemilerini nereye hangi görev için yerleştirdiğini görebilirsiniz.

upload_2019-12-11_13-2-10.png

İstihbarat farklı kaynaklardan gelebilir, Örneğin:
-Casus ağları
-Sızan casus bilgileri
-Yakalanan düşman casuslar
-Radar
-Kırılmış şifreler
-Gözcü uçakları
-Düşman ile karada savaşmak
-Düşman ile havada savaşmak
-Düşman ile denizde savaşmak
Ve büyük ihtimalle unuttuğum diğer kaynaklar.

Her istihbarat kaynağı sağlayabileceği bilgi konusunda bir sınıra sahip ve farklı istihbarat değerlerini farklı şekillerde etkileyebilirler. Örneğin eğer düşmanınızın kıyı bölgelerinde casus ağlarınız varsa ya da deniz bölgelerini gözlüyorsanız daha fazla donanma istihbaratı edinirsiniz. Her istihbarat kaynağı zamanla değerini kaybeder. Dolayısıyla istihbarat seviyenizi sabit tutmak için aktif olarak bir şeyler yapmak çok önemlidir ve olabildiğince fazla kaynağı birleştirin ki daha fazla istihbarata sahip olun.

İşte bu resimde birden fazla istihbarat kaynağına sahibim:

upload_2019-12-11_13-17-34.png

Hızlıca ekran görüntülerini almak adına bazı hileler kullandım. Dolayısıyla %80 değerindeki yüksek bir rakama ulaştım. Ek olarak demokratik olmak ve açık ticaret yasalarına sahip olmak istihbaratınızın sivil kısmını saklamayı zorlaştırır.

Düşmanınızın nasıl bir stratejiye, birime, teknoloji ve erzak miktarına sahip olduğunu bilmek aşırı faydalı olabilir ve size onun hareketlerine karşı hazırlanıp en iyi şekilde karşılık verme imkânı sağlıyor. Burada eskisi gibi kripto seviyelerini karşılaştırmaktansa gerekli istihbarata sahip olmanın da avantajı var.

upload_2019-12-11_13-35-41.png

Haftaya daha fazla havalı içerikle görüşmek üzere. Ayrıca Twitch’ten bizi takip etmeyi unutmayın saat 16:00 CET’de ilk defa Fransa’yı gösteriyor olacağız (Diğer bir söyleyişle Daniel yanlışlıkla bir şeyleri sızdıracak.)

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Hearts of Iron IV'te Türkiye Odak Ağacı #hoi4 https://t.co/UcONXW5zND
Civilization VI'da Galya'ya Ambiorix Liderlik Ediyor #civ6 https://t.co/b6rkmNCDcx

Strategyturk Arşiv