Hearts of Iron IV’te La Resistance ile Eklenen Ülkeler

Hearts of Iron IV geliştirici günlüklerinde bu hafta La Resistance‘daki kurulabilir ve serbest bırakılabilir ülkelerden bahsediliyor.

Merhaba millet, bir başka La Resistance geliştirici günlüğüne hoş geldiniz! Kendimi tanıtarak başlayayım: Ben Meka. Birkaç ay önce Paradox’a İçerik Tasarımcısı olarak katıldım. Kimileriniz beni EUIV’de sürdürdüğüm Teokrasi ve Burgonya çalışmalarımdan tanıyor olabilir. Şimdi ise Hearts of Iron IV üzerinde çalışırken yaptığım yaramazlıkları anlatmak için karşınızdayım.

Man the Guns ile birçok yeni tag oluşturulmuş, bazı ülkeler parçalanabilir olmuş ve neredeyse tüm dünya sömürgelerden arındırılabilir hale getirilmişti. Waking the Tiger ile ise bugüne dek pek kullanılmayan bir mekanik olan kurulabilir tagleri oyuna eklemiştik. Şimdi de Husky yaması ile çok sayıda serbest bırakılabilir tag eklenecek. Ayrıca, birisi La Resistance sahiplerine özel olmak üzere iki yeni kurulabilir ulus da oyuna dahil edilecek.

Serbest bırakılabilen taglerle başlamak gerekirse, Man the Guns ile dünyanın çoğu kısmı sömürgelerden arındırılabilir hale getirilse de Okyanusya’dan sadece tek bir ulus bu gruba dahil olmuş, kalan adalara dokunulmamış, dolayısıyla sömürge olarak var olmaya devam etmişlerdi. Bense bu kıtaya 6 yeni serbest bırakılabilir ve bir yeni kurulabilir tag ekledim.

Hawaii Krallığı, Hearts of Iron IV başlamadan 38 yıl önce A.B.D. tarafından ilhak edilmişti. Bu ulusu A.B.D.’nin Pasifik’teki topraklarının çoğuyla birlikte serbest bırakabilirsiniz.

Tahiti

Samoa

Mikronezya Federe Devletleri

Solomon Adaları

Polynesia_006.png

Mariana Federasyonu

Bu farklı adalar kendi başlarına hayatta kalma mücadelesi verebilirler. Eğer bir ulus Polinezya Üçgeni’ne sahip olursa, Pasifik’te yer alan tüm halkları Polinezya adlı tek bir devletin boyunduruğunda birleştirebilir. Bu ülke yukarıda sıraladığım uluslara ek olarak Yeni Zelanda tarafından da kurulabilir. Diğer kurulabilir taglerin aksine bu ülke dominyonlar tarafından kurulabiliyor, yani bu tagi kurmak için Yeni Zelanda’nın Müttefikler’den ayrılması gerekmiyor.

Belki de oyuncular Naha Kehanetinin gerçekleştiği ve Kamehameha’nın Pasifik’i önceden birleştirdiği alternatif bir tarihte oynamak isterler. Polinezya İmparatorluğu kuralı etkinleştirilirse Hawaii oyuna tüm Polinezya adalarını fethetmiş ve ortalama seviyede bir sanayiye sahip halde başlayacak.

Polinezya’yı kurabilme seçeneği serbest bırakılabilen tagler gibi ücretsiz olarak sunulacak.

Bu serbest bırakılabilen ulusların yanı sıra, dünyayı farklı kıtalara bölebileceğimiz eski ülke parçalama seçeneklerine de göz attım. Birleşik Krallık artık Afrika, Asya ve Amerika’da bulunan adalarını eski sömürgelerine veriyor, Portekiz Timor’u Endonezya’ya bırakıyor. Bunlar gibi birkaç ufak değişiklik daha yaptım.

Ayrıca, eski sömürge topraklarında dikilmeye devam eden ordular geçmişte kaldı. Ülkeler bundan sonra sadece erişim iznine sahip oldukları topraklarda asker bulundurabilecek.

La Resistance‘ın odak noktası olan İberya’ya da birkaç serbest bırakılabilir tag eklendi.

Katalonya

Bask Ülkesi

Galisya

Elbette İspanya’da menüden uygun seçeneği seçerek oyunun başında parçalayabileceğiniz ülkeler arasında yer alıyor. Ancak, Katalonya, Bask Ülkesi ve Galisya’nın İberya’nın “parçalanmış” görünmesi için yeterli olmayacağını düşündüm ve “11 Kasım” diye bir kural ekledim. Bu seçeneğin ne yaptığını bulma işini size bırakıyorum.

İkinci kurulabilir ulusuma gelecek olursak, bu ulus fırsatçı olmalı, İspanya ve Portekiz’deki istikrarsızlıktan yararlanmalı. Mağribiler bir zamanlar tüm İberya’ya hükmediyordu. La Resistance‘a sahip olanlar uzun zaman önce yıkılan Endülüs devletini yeniden kurabilecekler.

Endülüs bir zamanlar İber yarımadasından yönetilen ve İslam dünyasına yol gösteren bir Sultanlık idi. Orta Çağ’da Katolik krallıklarla çarpışan Endülüslüler yavaş yavaş İberya’dan atıldı. 1492’de Gırnata Emirliği’nin fethiyle de topraklarını tamamen kaybettiler. Reconquista sonucu yarımadadan kaçan sığınmacıların soyundan gelen Mağribiler ise günümüzde Fas, Tunus, Libya ve Cezayir’de varlıklarını sürdürüyor.

Endülüs tüm Kuzey Afrika ülkeleri tarafından (Fas, Tunus, Batı Sahra, Cezayir ve Libya) kurulabilecek. Kurabilmek için İspanya ve Portekiz’in güneyindeki bölgelerin büyük bir bölümünün işgal edilmesi gerekiyor. Ülke kurulduğunda ise İber yarımadasındaki tüm bölgeler core olarak ekleniyor.

Endülüs’ün yapabilecekleri bununla sınırlı kalmıyor. Bizans’ın “zafer” kararına benzer şekilde Endülüs de Akdeniz ve ötesine genişleyip eskinin hak iddialarını gerçekleştirebilir.

Oyuncular Kuzey Afrika ve Akdeniz kararlarını gerçekleştirebilirse, Mısır ve Arabistan’ın üzerine gidip kendilerini Emevi Halifesi ilan edebilecek ve Arap Yarımadası’ndaki bölgelerde core sahibi olacaklar.

Bunu da başardıktan sonra Endülüs’ün son kararları açılacak. Bu sefer eski Emevi Halifeliği’nin tüm hak iddialarını gerçekleştirebilecek ve İslam dünyasını yeniden birleştirebilecekler.

Hearts of Iron IV genişledikçe eski içeriklerimizin bazıları miadını doldurmaya ve can sıkıcı hatalara neden olmaya başladı. Zamanımın bir kısmını bunları düzeltmeye ayırır oldum. Geliştirdiğim en kilit şeylerden biri Britanya Hindistanı’nın farklı oyun seçenekleriyle ve Britanya’nın yaptığı garip şeylerle etkileşimi oldu. Bundan böyle Hindistan serbestçe odak ağacını takip edebilecek. Britanya onu bağımsız olmaya zorlarsa bazı odaklar atlanacak, diğer odakların dominyon olma gereksinimi ise kalkacak.

TSİ 18.00’de Da9L, Bratyn ve Jojo’ya katılarak Anarşist İspanya’ya yakından bakabilirsiniz!

Yazar: H. Serhat Çavunt

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Europa Universalis IV'te Güneydoğu Asya Adaları #eu4 https://t.co/jyfJ0YWj3R
Total War Saga: TROY'da Odisseus #totalwar https://t.co/ayys2klF8y

Strategyturk Arşiv