Hearts of Iron IV’te Operasyonlar

Hearts of Iron IV geliştirici günlüklerinde bu hafta oyundaki operasyonlara dair bilgiler veriliyor.

La Resistance için kaleme alınmış bir başka geliştirici günlüğüne hoş geldiniz. Bugün casusluk mekaniklerine geri dönüş yapıp sizlere Operasyonlara dair bilgiler vereceğiz. Bunlar büyük kapsamlı, kimi zaman birden fazla casusun görev almasını gerektiren, belli bir hazırlanma süresi ve kaynak ihtiyacı olan görevler. Bunların yanı sıra bazı ek hususlara dair bilgiler paylaşacağım.

Yeni Launcher Hakkında

Birçoğunuzun deneyim ettiği üzere yeni launcherımız beklediğimizden biraz daha sarsıntılı bir çıkış yaptı. Stellaris’ten bu yana launcherda olan bazı hataları gidersek de görünen o ki HOI4’ün launcherla ilgili kendisine has bazı sorunları var. Elimizdeki verilere bakıp mod kullanımının launcher öncesi yamada olduğunu gördük, dolayısıyla modlarla ilgili önemli bir sorun olmasa da yine çeşitli sorunlarla karşılaşılabiliyor. Geçtiğimiz haftanın sonlarına doğru 1.8.1 yamasını çıkartarak bu sorunlardan bazılarını giderdik. Ekiple yaptığım görüşmeler sonrasında önümüzdeki hafta launchera yönelik bir hata giderimi yamasını çıkartacaklarını öğrendim. (launcher yaması bizim oyunu güncellememizi gerektirmiyor.) Şu sıralar büyük oranda hata giderimlerine odaklanmış olsalar da özellikle mod kısmına yönelik arayüz geliştirmeleri içeren bir yamanın önümüzdeki ay içerisinde çıkması bekleniyor.

Operasyonlar

Operasyonların kimisi birden fazla olmak üzere en az bir casusa ihtiyacı olacak (özellikle bazı güçlü operasyonlar istihbarat şefi olmadıkça ulaşamayacağınız miktarlarda casus gerektirebilecek.) Aynı zamanda hazırlık olarak öncesinde operasyonun bölgesinde belli bir miktar casus ağına sahip olmanız gerekecek.

upload_2019-11-20_16-28-53.png

Operasyonların her birinin başlamadan önce bir hazırlığa ihtiyacı var. Bu hazırlık genellikle üretilmiş ekipman, casus ve belli bir süre boyunca endüstri harcamasına sebep olacak. Bunlardan sonuncusu rüşvetlerin ekonomiye olan yükü veya sahte para oluşturmak gibi hususlara yönelik.

upload_2019-11-20_16-31-4.png

Yukarıdaki örnekte yerel direnişi kullanarak bölgeden kaynak edinimini sabote etmeye çalışıyoruz, bunun için 250 destek ekipmanına ihtiyacımız var. Aynı zamanda burada dilerseniz hazır olunduğunda operasyonun başlamasını ayarlayabiliyor, operasyonun sürekli tekrarlanmasını ayarlayabiliyorsunuz.

Hazırlıklar tamamlandıktan sonra operasyonun birden fazla aşaması var. En sık görülen üçlü sızma, işi bitirme ve tahliye. Bu kısımda aşamaların değişebilmesi veya farklı maliyetlere sahip olması gibi enteresan bir sisteme sahibiz. Örneğin casuslarınızın bölgeye paraşütle inmesi gerekiyorsa taşıma uçaklarına ihtiyaçları olacak, eğer tarafsız bir bölgeden bahsediliyorsa bir miktar rüşvet yeterli olabilir. Operasyonları tamamlamak hatırısayılır bir zamana malolacak ve bu esnada casuslarınızla başka bir şey yapamayacaksınız. Casuslarınız operasyonun başarı ihtimalini arttıran veya azaltan, daha hızlı veya yavaş olmalarını sağlayan özelliklere sahip olabilecek. Bir operasyonu bir hedefe yönelik ne kadar çok gerçekleştirirseniz işiniz o kadar çok zorlaşacak. Bu bir bakıma düşmanın güvenliğindeki açıkları farkedip buraları kapatarak işinizi zorlaştırmasını yansıtıyor.

Oyunda 2 tür operasyon var, size sızma imkanları sağlayan başlangıç operasyonları ve bu operasyonlar sayesinde erişebildiğiniz daha güçlü operasyonlar.

Sızma Operasyonları

Bunlar ek faydalara sahip başlangıç operasyonları.

upload_2019-11-20_16-10-19.png

Yukarıdaki direniş irtibatı spesifik bir eyaleti hedef almanızı mümkün kılıyor. Bazı operasyonlar ülkeleri hedef alırken, bazıları eyaletleri, diğerleri ise stratejik bölgeleri hedef alabilir.

 • Orduya Sız – Düşman askeri kuvvetlerinin içinde kullanabileceğiniz bir irtibat unsuruna sahip oluyorsunuz. Ordularına ve teknolojilerine dair daha fazla bilgi elde ediyorsunuz.
 • Donanmaya Sız  – Düşman donanma kuvvetlerinin içinde kullanabileceğiniz bir irtibat unsuruna sahip oluyorsunuz. Filolarına ve teknolojilerine dair daha fazla bilgi elde ediyorsunuz.
 • Hava Kuvvetlerine Sız – Düşman hava kuvvetlerinin içinde kullanabileceğiniz bir irtibat unsuruna sahip oluyorsunuz. Hava kuvvetlerine ve teknolojilerine dair daha fazla bilgi elde ediyorsunuz.
 • Sivil Hükümete Sız  – Düşman hükümetinde kullanabileceğiniz bir irtibat unsuruna sahip oluyorsunuz. Üretim ve binalarına dair daha fazla bilgi elde ediyorsunuz.
 • Direnişçilerle İrtibat Kur – Yerel direnişçilerin içinde kullanabileceğiniz bir irtibat unsuruna sahip oluyorsunuz. Bu durum bölgedeki direniş artışına katkı sağlıyor.

upload_2019-11-20_16-13-33.png

Diğer Operasyonlar

Bu operasyonları gerçekleştirebilmek için öncesinde bazı sızma operasyonlarını tamamlamış olmanız gerekecek. Genellikle direniş ağına ihtiyaç duyacaklar ve farklı şartları olacak.

 • Mavi Baskı Hırsızlığı – Sonuca ve gerçekleştirmiş olduğunuz sızma operasyonuna göre araştırma bonusları veya yeni teknolojiler elde ediyorsunuz.
 • Hedefli Sabotaj – Yerel direnişteki irtibatlarınızı kullanarak bölgedeki sabotaj eylemlerini güçlendirebilirsiniz.
 • Direnişi Güçlendir – Bölgedeki direnişi güçlendirir.
 • Şifre Ele Geçir – Eski “enigma çalma” taktiği. Düşmanın şifrelemesini çözmek için ipuçları ele geçiriyorsunuz, şifreleme departmanına sahip olmanız gerekiyor.
 • Eşgüdümlü Saldırı – Sürpriz bir hava saldırısı yapabilmenizi sağlıyor. Pearl Harbor ve Almanların Barbarossa Harekatının başlangıcında Sovyet Hava Kuvvetlerine verdiği hasarı oyuna bu şekilde yansıtıyoruz. Casuslarınız bir bölgede hazırlık yapıyor, ardından hava kuvvetleriniz harekete geçiyor (ve yapabiliyorsanız savaş ilan ediliyor.) Bu liman saldırıları ve stratejik bombardıman için kullanılabilir.
 • Yanlış Bilgi Sızdırması – Bu operasyon düşmanı kandırmak için onlara yanlış bilgiler vermenizi sağlıyor. Bu yanlış bilgi neticesinde düşmanınız haritada “sahte birlikler” görüyor, eğer bu sahte birliklerle savaşa girecek olursa veya istihbarat elde ederse bu birlikler kayboluyor. Bu sahte birliklet erzak harcamıyor ve bölge ele geçiremiyor, müttefiğiniz olmayan her devlete karşı çalışıyorlar ancak özellikle bu bilgiyi yaymak için bir ülke belirlemeniz gerekiyor.
 • Ele Geçirilmiş Casusu Kurtar – Bir casusunuz operasyon esnasında yakalandığında düşmana istihbarat sağlıyor, bu noktada bu operasyonu gerçekleştirip onu kurtarmaya çalışabiliyorsunuz.

Aynı zamanda gelecek hafta sizlere tanıtacağımız ek içerikler var.

upload_2019-11-20_15-56-51.png

Tarihsel Operasyonlar

Oyunda aynı zamanda tarihsel bazı meşhur operasyonları yapabilmenizi istedik. İşin özünde mevcut operasyonlarla bunların birçoğunu gerçekleştiriyorsunuz, örneğin Müttefik casuslarıyla Fransa ve Yugoslavyada eylemlerde bulunabiliyorsunuz ancak elimizdeki araçlarla mümkün olmayan bazı operasyonlar da var. Bunların birçoğu günümüz casus filmlerine ilham kaynağı olmuş durumda.

Örneğin eğer Almanya Norveç’teki Telemark bölgesini ele geçirirse, ağır su üretimine başlamaya yönelik bir karar elde ediyor. Bu kararın tamamlanması oldukça uzun sürüyor ancak eğer tamamlanırsa Almanya nükleer araştırma bonusu elde ediyor. Tarihte ağır su reaktör veya nükleer bomba üretiminde kullanışlı bir ürün değildi, ancak eğer Almanlar bunu tamamlayabilseydi bu gerçeğin farkına varıp daha iyi bir yaklaşım benimserlerdi diye tahmin ediyoruz.

image_41.png

Bu kapsamda bir istihbarat teşkilatına sahip olan ve Almanya ile savaşta yer alan ülkeler Telemark’te yeterli direniş seviyesi bulunması durumunda buradaki fabrikayı sabote etmeye çalışabilecek. Böylelikle dilerse Alman oyuncusu bölgenin direniş seviyesini kontrol altında tutarak bunu engelleyebiliyor, tarihte Britanyalılar çeşitli operasyonlar gerçekleştirip Almanlara ağır su erişimi vermemişti. Bu operasyonların en başarılısı Gunnerside Operasyonuydu, küçük bir komando birliğinin yerleştirdiği patlayıcılarla fabrika tamamen havaya uçuruldu.

Oyunda çeşitli tarihten ilham alan operasyonlar mevcut, örneğin Almanların Tito’yu ele geçirme denemeleri veya Mussolini’yi serbest bırakma girişimleri gibi.

Önümüzdeki hafta iş birliği mekaniğinden söz ediyor olacağız.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Crusader Kings III'te Sözleşme ve Müzakere #ck3 https://t.co/Sch2nMe3gB
Total War Saga: TROY'da Agamemnon #totalwar https://t.co/0uBsowgxes

Strategyturk Arşiv