Hearts of Iron IV’te Özgür Fransa ve Vichy Fransası

Hearts of Iron IV geliştirici günlüklerinde bu hafta Özgür Fransa ve Vichy Fransasında yapılan değişikliklere dair bilgiler veriliyor.

Herkese merhabalar, önümüzdeki eklentiye dair kaleme alınan bir başka geliştirici günlüğüne daha hoş geldiniz. Bu hafta sizlere savaş esnasında Vichy ve Özgür Fransa’yı nasıl yansıtacağımızdan bahsedeceğim.

Vichy Fransası benim için “tarihsellik şekilli bir çubuğu mekanik şekilli bir delikten geçirmeye çalışmaya” benziyor. Almanya’nın kukla devletiydiler, ancak hiçbir zaman resmi olarak savaşa katılmadılar. Müttefiklerle savaşta değillerdi ancak Suriye’de, Madagaskar’da ve en meşhuru Meşale Harekatı esnasında Dakar’da Müttefik Güçlerle muharebelere girdiler. Bu muharebelerin sonrasında bile Vichy Fransası teknik olarak savaşa katılmadı ve operasyonlar sona erdikten sonra Vichy Fransası birlikleri Müttefiklerce ülkelerine gönderildi.

Şu anda Vichy Fransası ve Özgür Fransa arasındaki ayrım Fransa’da bir iç savaş çıkması ve Almanya’nın faşist tarafı kuklası yapması şeklinde işliyor. Bu oyunun sandbox doğası çerçevesinde yaşanabilecek birçok problemi kendiliğinden çözüyor, örneğin oyuncunun kurduğu askeriyeyi bölmek, iki tarafın da eşit teknoloji tabanına sahip olması vesaire. Ancak bu işleyiş Vichy Fransasını Özgür Fransa ile, dolayısıyla Müttefiklerle savaşa sokuyor.

Bu durum Müttefiklerle Vichy Fransası arasındaki muharebelere baktığınız vakit bir nebze isabetli bir durum, ancak Vichy Fransası ve Müttefikler hiçbir zaman resmi olarak savaşta değildi ve Vichy Fransasının Rusya’daki savaşa olan katkısı bir gönüllü birliğinden ibaretti. Hatta genele bakıldığında Müttefiklerin Vichy Fransasını de Gaulle’a tercih ettiğini dahi söyleyebiliriz, de Gaulle’in tüm meziyetlerine rağmen.

Bu hususu en iyi bir şekilde yansıtmak adına özel bir odak ağacı oluşturmaya karar verdik. Tasarım hedeflerimiz şu şekildeydi:

  • Fransa’yı sürgündeki hükümet ile iş birliği yapan hükümet arasında bölmenin bir yolunu oluşturmak.
  • Vichy Fransa’nın en azından savaşın bir dönemi boyunca tarafsız kalması.
  • Vichy’nin “meşru” Fransa’ya dönüşebilip potansiyel olarak Müttefiklere katılabilmesi.
  • Özgür Fransa’nın savaşa girmeden Vichy Fransasına tahsis edilen toprakları ele geçirebilmesi.

Neyse ki artık iç savaş başlatmadan iç savaş oluşturma etkisini yaratabiliyoruz. Bu durum ülkeyi bölüp, askeriyeyi, depoyu, teknolojileri vesaireleri uygun bir biçimde bölüyor. Böylelikle çok uç örneklerde yaşanabilecek tuhaflıklar da önlenmiş oluyor, çünkü oyun itibarıyla baktığınız vakit hem Özgür Fransa hem de Vichy Fransası doğru koşullar altında bir Fransa sayılıyor.

Screenshot_51.jpg

Yaptığımız bir diğer ufak değişiklik, eğer %70’in üzerinde bir savaş desteği elde ederseniz karşılaşacağınız olayda Fransa-Britanya birliğini kurarak savaşa devam etme şansınızın olması. Eğer teslim olmaya karar verirseniz ülke Vichy Fransası ve Özgür Fransa arasında ikiye bölünecek. Denizaşırı toprakların büyük bir kısmı tarihsel bir biçimde Vichy Fransasına bağlanacak, Özgür Fransa sadece birkaç küçük adaya sahip olacak. Her iki ülkenin de ayrı bir odak ağacı bulunacak.

Özgür Fransanın takip edebileceği 2 yol var. İlk yol Vichy tarafından kontrol edilen bölgeleri geri almaya odaklanıyor. İşleri daha derli toplu tutmak adına günümüz sınırlarından ziyade Fransız kolonilerinde daha geniş bölgeler olmasını tercih ettik. Bu bölgeler Suriye, Kuzey Afrika, Batı Afrika, Orta Afrika, Madagaskar ve Hinduçin.

free_france.jpg

Odak ağacında onlardan talepte bulunmak bu bölgelerin sizin tarafınıza geçmesini sağlayabiliyor, ancak geri kalanı daha net bir şekilde yaklaşılmak zorunda. Burada elinizde olan bir seçenek savaş sonrası bağımsızlıklarını vermeyi vadetmek. Bunu yaptığınız vakit bölge size geçebiliyor ve savaş boyunca bölgedeki direniş seviyesi azalırken, iş birliği seviyesi yükseliyor. Savaş bittikten sonra bu bölgeler sizden verdiğiniz sözü tutmanızı isteyecek, eğer reddederseniz kendinizi idarenize karşı kızgın bir nüfusun karşısında bulabilirsiniz, tıpkı tarihte Fransa’nın Hinduçin’de yaşadığı gibi.

Diğer yol ise meseleye daha askeri bir biçimde yaklaşmak. Burada sınır savaşları yaparak Vichy Fransasıyla topyekün savaşa girmeden bazı kazanımlar elde edebilirsiniz. Her bölge sınır savaşıyla alınamıyor, Madagaskar’ın sınır savaşı yapabileceğiniz bir başka bölgeye sınırı olmadığı için orada başka yöntemler bulmanız gerekecek.

Screenshot_54.jpg

Özgür Fransa’nın sahip olduğu bir diğer kol Fransa genelinde direniş seviyesini yükseltmeye odaklanıyor. Bu esnada Komünistler ve Sanayiciler gibi sıradışı ittifaklar edinmek zorunda kalsanız da, bu sayede tüm Fransa’yı bir direniş kalesi haline getirmeniz mümkün.

Ana bölgelerinizi geri kazanıp Paris’i kurtardıktan sonra Geçici Hükümeti kurabilirsiniz. Bunu yaptığınız vakit orijinal Fransa odak ağacına geri döneceksiniz. Eğer Vichy Fransası bu tarihte hala haritada mevcutsa ve sizle savaşta değilse birleşme talebi için bir karar elde ediyorsunuz.

vichy_france.jpg

Meselenin öteki tarafında Vichy Fransa’ya dair en büyük değişiklik artık Almanya’nın kuklası sayılmaması. Kuklalar sahiplerinin savaşlarına katılmaya ve bulundukları paktın yanında savaşmaya çok daha istekliler. Bir ara savaş çağrılarını reddetme ihtimali olan bir kukla seviyesi oluşturup Vichy Fransasının hep o şekilde karar vermesini sağlamayı düşündüm, ancak özel bir kukla seviyesi yapmanın Vichy Fransasını komple kukla yapmayıp Almanya ile ilişkilerini farklı şekillerde ele almaktan farksız olduğunu farkettim.

Vichy Fransası olarak en büyük hedefiniz “Ulusal Devrim”i tamamlayarak Fransız toplumunu bu noktaya getirmiş olan cumhuriyetçilikten uzaklaşmak. Aynı zamanda askeriyenizi yeniden inşa edip, yapabiliyorsanız koloni imparatorluğunuzu korumanız gerekecek. Teslim olduğunuz vakit Almanlar tarafından Fransa’ya yüklenen işgal maliyetlerini yansıtan bir %20 tüketici ürünü dezavantajına sahip olacaksınız.

Screenshot_53.jpg

Bu dezavantajı azaltmak adına Almanlarla antlaşmalar yapmanız gerekecek, ilk olarak onlara limanlarınızı kullanma hakkı verebilirsiniz (Irak’taki ayaklanmayı desteklemesi için tarihte verilmişti.) Ardından Almanlar için uçak malzemeleri üreterek bu dezavantajı daha da azaltabilir (Alman uçaklarının üretim maliyetini azaltıyor.) Son olarak Almanya’ya işçi gönderebilirsiniz (Almanya’ya üretim bonusu sağlıyor.)

Ulusal Devrimi tamamladıktan sonra Almanya’dan işgal edilen toprakları geri vermesini talep edebiliyorsunuz, eğer kabul ederlerse Mihver’e katılıyorsunuz ve Almanya ile ittifak odağı açılmış bir biçimde orijinal odak ağacına geri dönüyorsunuz. Eğer Almanya bu talebinizi reddederse Özgür Fransa ile birleşmeye çalışıp de Gaulle’in kabul etmesi durumunda Müttefikler tarafında savaşa katılabilirsiniz (demokratik kısım açılmış bir biçimde yine orijinal odak ağacına dönülüyor.) Veya dilerseniz direkt savaş açıp onurunuzu geri kazanmayı tercih edebilirsiniz, bunu yaptığınız vakit yine orijinal odak ağacına geçiliyor ancak bu sefer Latin Entente açılmış bir biçimde.

Tabi ki Almanya için Case Anton kararı hala mevcut, dolayısıyla Kuzey Afrika’ya tutunmak Almanya’nın güvenilmez olduğunuzu düşünme ihtimali açısından oldukça önemli.

Bu haftalık bu kadar, önümüzdeki hafta sizlere 1.8 Husky’de yapılan bazı diğer değişikliklerden sözedeceğiz.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Europa Universalis IV'te Güneydoğu Asya Adaları #eu4 https://t.co/jyfJ0YWj3R
Total War Saga: TROY'da Odisseus #totalwar https://t.co/ayys2klF8y

Strategyturk Arşiv