Hearts of Iron IV’te Teknoloji ve Araştırma Değişiklikleri

Hearts of Iron IV geliştirici günlüklerinde bu haftanın konusu teknoloji ve araştırma değişiklikleri.

Herkese merhabalar, Man the Guns eklentisi için kaleme alınmış bir başka geliştirici günlüğüne daha hoş geldiniz. Bu günlükte sizlere teknoloji ve araştırma sistemlerinde yaptığımız bazı değişikliklerden bahsedeceğiz.

Bu değişikliklerin en büyüğü, donanma için özel bir teknoloji ağacının eklenmiş olması. Bu ağaç dahilinde 50’yi aşkın yeni teknoloji yer alıyor. Zırhlı ve piyade teknoloji ağaçlarında da amfibi zırhlar ve elektro-manyetik mühendislik gibi bazı küçük değişikliklerimiz ve eklemelerimiz söz konusu.

techtree.jpg

Bu teknolojilerin birçoğu yeni modüller açıyor, ancak bazıları, örneğin mermi teknolojileri, ateş kontrol metotları ve hasar kontrol alıştırmaları, yeni modül açmaktansa size pasif bonuslar sağlıyorlar. Bu da onlardan yararlanmanız için gemi yapmanız veya yenilemeniz gerekmediği anlamına geldiği için onları oldukça değerli kılıyor.

tech4.jpg

Sanayi ağacında da yakıt arındırma ve depolama ile ilgili eklemeler söz konusu. Tahmin edebileceğiniz üzere bu yeni teknolojiler yakıta dönüştürülen petrol oranını arttırıyor, aynı miktarda petrolden daha fazla yakıt elde etmenizi sağlıyor. Sentetik rafinerilerin petrol kolu her rafinerinin petrol üretimini arttırmaktan ziyade her sentetik rafineri tarafından üretilen yakıt miktarını yükseltiyor. Eğer doğal bir petrol kaynağına sahipseniz yakıt üretmek için sentetik rafinerilere ihtiyacınız yok.

tech8.jpg

Bu yenilikler hali hazırda oldukça dolgun bir araştırma ağacına yeni araştırmalar eklediği için, bazı değişiklikler yaparak bu artışı dengelemek istedik.

tech7.jpg

Yaptığımız ilk değişiklikle tüm araştırmaların %15 daha hızlı araştırılabilmesini sağladık. Ardından yeni donanma teknoloji ağacının (ve doktrin araştırmasının) ilgili alanda yeterli oranda XP’ye sahip olmanız durumunda bu XP’den yararlanarak daha hızlı araştırılabilmesini sağladık. Örneğin ateş kontrol metotları veya hasar kontrol antrenmanları gibi şeyler için XP harcamanız zamandan ciddi oranda kâr etmenizi sağlıyor.

tech6.jpg

Son olarak zamanın ötesinde olmak gibi araştırma bonuslarının araştırmalara nasıl etkide bulunduğu noktasında bazı değişikliklerimiz oldu. Sıradan araştırma bonusları artık araştırma maliyetini düşürmüyor, araştırmanın daha hızlı tamamlanmasını sağlıyor. Eskiden araştırma maliyetini %50 azaltan bonus artık araştırma hızını %100 arttırmış sayılıyor. Zamanın ötesinde araştırma bonusları ise ilgili dezavantajın ortadan kaldırılmasından ziyade düz mantık yıl hesaplamasıyla işliyor, örneğin 1944’teki bir teknolojiyi “2 yıl erkenden” elde edebildiğiniz zaman 1942 teknolojisi gibi araştırmış oluyorsunuz.

tech3.jpg

Bugünlük bu kadar, haftaya Man the Guns’a dair bazı çizimlere ve müziklere bakacağız.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Europa Universalis IV'te 1.30 ve Emperor Diğer Yenilikler #eu4 https://t.co/NUzl0VpVXp
Imperator'da Cumhuriyet Değişiklikleri #imperator https://t.co/aznEyvNYJO

Strategyturk Flickr