Hearts of Iron IV’te Yeni Yıl

HoI4 günlüklerinde bu hafta 2018’in çok kısa bir özeti geçiliyor ve bazı ilginç istatistikler veriliyor.

Her Noel’de yaptığımız iki şey var: Ekibin ortadan kaybolması ve güzel Noel resimleri.

doggos_2018-jpg.432178

Dediğim gibi ekip olarak tatile çıkıyoruz. Günlükler yeni yıldan sonra çıkmaya devam edecek.

Yılın kısa bir özetini de geçmek istiyorum. Mart ayında Waking the Tiger’ı çıkartmıştık ve yorumlar da oldukça iyiydi. Daha sonra Haziran’da aylık HoI4 oynayıcısı sayısında 540 bin ile rekor kırdık. Bunların dışında belki de en iddialı eklentimiz olan Man the Guns üzerinde çalışmaya devam ediyoruz. Çıkış tarihini merak ettiğinizi biliyorum ama her zaman dediğim gibi, hazır olduğunda öğreneceksiniz. Yine de çıkış tarihini gelecek yılın başlarında söylemeye söz veriyorum.

Bazı ilginç istatistikler de vermek istedim:

  • Tutorialları inceledik ve HoI’dakinin en iyi çalışan tutorial olduğunu keşfetttik. Tutoriala başlayan oyuncuların %89’u tamamlayana kadar oynamaya devam ediyor. Tamamlayanların oyuna daha sonra devam etme oranı da daha yüksek.
  • Haziran’da tüm oyuncu sayısı rekorlarımızı kırdık. Havalar bu yıl daha mı kötüydü bilmiyorum ama oyuncular tatillerini Avrupa’da tankların içinde geçirdi gibi duruyor.
  • Siz iptal edene kadar devam eden odaklardan en çok seçilenleri çok büyük bir farkla Constructive Engineering ve Training idi.
  • Oyunu neredeyse tamamen değiştiren büyük modlardan en çok kullanılanları %12 ile Road to 56 ve %8 ile Kaiserreich oldu. Millenium Dawn ise %5.5 ile 3. sırada. Daha küçük modlardan en çok kullanılanlar ise Colored Buttons ve Player Led Peace Conferences modları oldu.
  • Günlük oyuncuların %11 multiplayer oynuyor ve yine günlük oyuncuların %17’si ironman ile oynamayı tercih ediyor.

Ayrıca HoI4 2018 Steam Ödüllerinde En iyi Alternatif Tarih ödülüne aday oldu. 20 Aralık’ta oy vermeniz için kesinlikle yalvarmayacağım. İstediğinizi yapabilirsiniz.

Gelişim sürecinde ortaya çıkan en sevdiğim 2 bug’ı da paylaşmak istiyorum. İlki denizaltıların sis yayıp nerede olduklarını belli etmeden kaçabilmeleriydi. İkincisi de gemide değişiklikler yaptığımızda modüllerin verdiği bonusların ve ayrıca modül yerlerinin sayısının da 2 kat artmasıydı. @YaBoy Bobby aşağıdaki ucubeyi kullanarak denizlerin kralı olmuştu.

upload_2018-12-19_14-8-41-png.432193
(Görüntüyü alalı uzun bir zaman olduğu için hala eski arayüzü görebiliyorsunuz

-%75 güvenilirliğin ne anlama geldiği hakkında hiçbir fikrim yok. Çalıştırdığınızda patlıyor herhalde.

Gelecek yıl görüşmek üzere! Hepinize mutlu Noeller ve mutlu yıllar – HoI4 Geliştirici Ekibi

Yazar: Cem Kaya

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Crusader Kings III'te Performans ve Yapay Zeka #ck3 https://t.co/MY1ggNJ3a2
Europa Universalis IV'te Khmer İçerikleri #eu4 #europauniversalis4 https://t.co/bnMXP1Uv8z

Strategyturk Arşiv