Imperator: Rome’da Archimedes Çıkış Tarihi ve Özel Mekanikler

Imperator: Rome geliştirici günlüklerinde bu hafta Archimedes yamasına ve Magna Graecia İçerik Paketine dair bilgiler veriliyor.

Herkese merhabalar, bugünkü günlükte sizlere hem içerik paketinden hem de onla birlikte çıkacak olan ücretsiz yamadaki küçük eklemelere dair bilgiler vereceğim. Çok fazla lafı uzatmayalım, Archimedes yaması beraberinde Magna Graecia İçerik Paketiyle birlikte 31 Mart tarihinde çıkış yapacak.

dd-1.png

Bildiğiniz üzere Archimedes yaması tüm oyunculara sunulacak. Bu yama oyundaki Din ve Kehanet mekaniklerini baştan ele alıyor. Tanrılar, Kutsal Hazineler, yeni olaylar ve çok sayıda hata giderimiyle denge değişikliği içeriyor.

Magna Graecia İçerik Paketinin fiyatı 7.99 $. Bu içerik paketi Sparta, Atina ve Siraküza için daha önceleri tanıttığımız görev ağaçlarını içeriyor, Helen temalı kutsal hazineler, 3 yeni müzik, tanrılaştırma mekaniği, kendilerine has 2 boyutlu çizimlere sahip yeni Helen tanrıları ve Yunan devletleri için bazı 3 boyutlu çizimler içeriyor.

Bunların yanı sıra sizlerle güncellenmiş yol haritamızı paylaşmak isterim. Zamanı geldikçe bu planlarımıza dair daha fazla bilgi paylaşacağız, ancak odaklanacağımız alanları görmeniz konusunda fayda sağlacaktır.

dd-2.png

Şimdi gelin Magna Graecia’da odaklandığımız bölgede yaptığımız çeşitli ufak değişikliklerden bahsedelim.

Imperator: Rome’da farklı ülkelerin kendilerine has farklılıkları olması gerektiğini düşünüyorum. Imperator: Rome’u geliştirmeye devam ettikçe çeşitli mekaniklerde farklı ülkelere has unsurlar eklemeye devam edeceğiz, bunlar elbette ülkelerin dini, kültürü ve diğer unsurlarından ayrı olarak o ülkeyi özel kılan nitelikler sunacak.

Bu kapsamda, Atina ile oynarken artık karakterleri kovabileceksiniz. Bu sürgüne yollamakla büyük oranda aynı şekilde işliyor, ancak sürgünden farklı olarak bir karakteri hapsetmeden kovabiliyorsunuz. Bunu yapmak ciddi bir miktar tiranlık elde etmenizle sonuçlandığı gibi, hedefin ailesiyle ilişkilerinizi büyük ölçüde zedeliyor. Bununla birlikte kovduğunuz karakterin nereye kaçacağı ve orada neler planlayacağı sizin kontrolünüz dışında…

Sıkıntılı karakterlerle bu şekilde kolaylıkla baş edebilmek, kovulan karakterden elde edilen tiranlığın bu karakterin güç potansiyeline göre belirlenmesiyle dengeleniyor. Yüksek tiranlık seviyesinde bir yerden sonra Ekklesia arkanızda durmayabilir.

dd-3.png

Sparta ile tall ve askeri oynanış stili Sparta’nın sahip olduğu 2 özel Eyalet Yatırımıyla destekleniyor. Bunlar Eyalet Müfettişleri ve Gizem Kültü yatırımlarının yerini alacak şekilde tasarlandı.

dd-4.png

Bu yatırımlarda yapılan değişiklikler Sparta’nın görev ağacının da etkisiyle Sparta’nın daha iyi geliştirilmiş merkezi eyaletlere sahip olmasını sağlayabilir.

Siraküza’nın özel mekaniği ise Büyük Grekya’nın şehir devletlerini korumaya, biraz da Agatokles’in acımasız geçmişine odaklanıyor.

dd-5.png

Siraküza ile oynarken şehirleri elbette kukla bir valinin yönetimi altında bağımlı devlet olarak serbest bırakabiliyorsunuz. Bu yeni bağlı devletler sahip oldukları taban insangücü değerinde %50 bonus sahibi, bu da cüsselerinden daha büyük yumruklar savurabilmelerini sağlıyor. Bu şekilde sahip olduğu her şehir için Siraküza’nın Paralı Asker Bakım Maliyeti azalıyor, eğer paralı askercilik benim işim diyenlerdenseniz yeni bir karakter etkileşimiyle paralı asker vasallarınızdan birinin liderini kendi ülkenizin başına geçirebiliyorsunuz.

Yukarıda bahsettiklerim Magna Graecia İçerik Paketinin bir parçası, Archimedes yamasıyla birlikte istediğiniz karakterleri favori karakter olarak seçebileceksiniz.

dd-6.png

Favori Karakterler yan menüde bulunacak, buradan onlara hızlı bir biçimde erişim sağlayabileceksiniz. Bu şekilde kimi seçebileceğinizin bir limiti yok, bu şekilde seçilmiş karakterler vefat etmeleri durumunda yan menüden kaldırılacaklar.

Archimedes yamasında yaptığımız çalışmalardan bir diğeri, Diadokh devletler için yeni oyun başı olayları ve seçenekler eklemek oldu. Artık 4. Diadokhi Savaşının çıkma ihtimali daha yüksek ve bu savaşın varabileceği noktalar kendi içerisinde daha çeşitli. Son olarak Magna Graecia İçerik Paketini satın alanlar bazı yeni birim modellerine erişim sağlayacak:

dd-7.png

Sparta, Atina ve Siraküza’nın yanı sıra Girit ülkeleri Minator desenli bir modellemeye sahip.

dd-8.png

Bugünlük bizden bu kadar, önümüzdeki hafta tüm içeriklerin özetini geçecek, bir sonraki hafta ise sizlerle yama notlarını paylaşacağız. Takipte kalın.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Stellaris'te Necroidler ve Mishar Cabal #stellaris https://t.co/uVqr3b81RF
Hearts of Iron IV'te Türkiye Odak Ağacı #hoi4 https://t.co/UcONXW5zND

Strategyturk Arşiv