Imperator: Rome’da Paralı Askerler ve Oyunun Başlangıcında Arabistan

Imperator: Rome geliştirici günlüklerinde bu hafta oyundaki paralı asker mekaniklerinden ve Arabistan yarımadasından bahsediliyor.

Herkese merhabalar, Imperator: Rome için kaleme aldığımız bir başka geliştirici günlüğüne daha hoş geldiniz.

Bu günlükte sizlere oyunda paralı askerlerin işleyişine dair bilgiler verecek, oyunun başlangıç döneminde Arabistan yarımadasının politik durumundan bahsedeceğiz.

Paralı Askerler

Imperator: Rome’un konu aldığı zaman diliminde orduların farklı türleri, yapıları ve profesyonellik seviyeleri olabilir. Bu durumdan geçtiğimiz geliştirici günlüklerinde Askeri Gelenekler bazında da bahsetmiştik, bu raddede en büyük ayrımlardan birisi her askerin illa ki doğduğu ülke için savaşmamasının gerekmemesi. Bu da bizi tarihte de önemli rol oynamış Girit Okçuları ve Mamertinler gibi önemli paralı asker gruplarına getiriyor.

Antik çağda kimi zaman başarılarıyla, kimi zamansa kendilerine ödeme yapmayan tarafı çok önemli bir anda terketmeleriyle paralı askerler direkt olarak savaşların kaderini etkilemiş unsurlardan birisiydi.

Imperator’da paralı askerler sürekli olarak haritaya yayılmış bir şekilde kendi sancaklarına, kendi kültürlerinin grafiklerine sahip olarak kullanılabilir olacaklar. Bu paralı asker orduları kiralanmadığı zamanlarda bulundukları şehrin erzak kapasitesinde ağırlık yapmayacak. Paralı askerlerin sadakat besledikleri kendi generali bulunuyor.

mercview.jpg

Paralı Asker Arayüzünde size yakınlığına göre sıralanmış olarak tüm paralı asker gruplarını ve bu grupların kim tarafından kiralandığını görebileceksiniz. Burada her paralı asker grubunu kiralamanın aylık maliyetini inceleyebileceksiniz. Aynı zamanda Papirius’un kimse tarafından kiralanmamış paralı asker grubunu Roma ve Etruria arasında da görebiliyorsunuz.

Bir paralı asker grubunu kiraladığınız zaman 50 Askeri Güç harcamanız gerekiyor, bunu yaptıktan sonra o askerler sizin askerleriniz olsaydı size olacağı maliyetlerinin 4 katı boyutunda aylık para vermeniz gerekiyor.

Bir paralı asker grubunu kiraladığınız an sizin kontrolünüze geçiyorlar, ancak onları kiralamanız otomatik olarak sizin topraklarınıza ışınlanacakları anlamına gelmiyor. Topraklarınızın dışında bu tarz bir paralı asker grubunu kiralarsanız, sürgünde bir biçimde seyahat ederek ilk olarak onları kullanacağınız savaş alanına gelmeleri gerekecek.

Diplomatik menziliniz içerisinde bulunan her paralı asker grubunu kiralayabilirsiniz, ancak yüksek maliyetleri bu paralı asker gruplarına henüz onlar savaş alanına ulaşmadan dahi para ödemeye başlayacağınızı hesaba kattığınızda hangi paralı asker ordusunu kiralayacağınız konusunda karar verirken etkili bir faktör olabilir.

Sürgünden çıktıktan sonra bu paralı askerler büyük oranda sizin paralı askerleriniz gibi işleyecek, en önemli fark bu birliğin generalini değiştiremeyeceksiniz, bu birlikten herhangi bir birim çıkartamayacaksınız. Sizin askeri bonuslarınızdan yararlanacaklar, sizin savaş düzeninizi ve taktiklerinizi takip edecekler.

Her orduda olduğu üzere bir muharebeye dahil olmadıkları müddetçe dilediğiniz vakit paralı asker birliğini de terhis edebilirsiniz, bu raddede paralı askerlerin yüksek maliyeti, onları terhis etmenin de normalden pahalı olacağı anlamına geliyor.

Paralı asker birlikleri terhis edildiğinde kiralanabilir paralı asker havuzuna geri dönecek ve evleri olan bölgeye doğru seyahat edecekler.

disband.jpg

Firar & Paralı Asker Prensleri

Paralı askerlerin yegane çekici yanı onları kiralayanlara sağladıkları avantajlar değil. Pyrrhus’tan Agathocles’e kadar tarihin bu döneminin çok sayıda önemli ismi gençliğinde paralı asker kaptanlığı yaparak kazanç elde etmeyi başarmış kişiler.

Veraset ve Monarşi mekaniklerinden gelecekteki günlüklerde ayrı bir şekilde bahsedeceğiz ancak paralı askerler yönünden bilinmesi gereken bir mekanik, paralı asker havuzunun dünyadaki karakterlerle – örneğin sürgün edilmiş prenslerle – genişleyebilmesi.

mercdefects.jpg

Son olarak, eğer paralı askerlerinize ödeme yapmakta başarısız olursanız bu durum onların mutsuz olmasıytla sonuçlanacak. Mutsuz paralı askerlere sahip olduğunuz vakit karşılaşabileceğiniz kötü olaylardan birisi paralı askerlerin size karşı savaşmakta olan tarafa katılması.

Arabistan

arabia.jpg
Bu günlüğün harita tanıtımı bölümünde sizleri haritanın daha önceki günlüklerinde bahsettiğimiz noktalarına nazaran daha güneyinde kalan bir yere götüreceğiz. 450 AUC veya milattan önce 304 senesinde Arabistan yarımadası bir yandan Akdeniz dünyasıyla birleşik bir görünümdeyken, bir yandan da oldukça izole bir coğrafyaydı.

Bu bölge Hint Okyanusundan gelen ticaret itibariyle de önem sarfeden bir bölge, her ne kadar tarihin ilerideki dönemlerinde olduğu kadar gelişmiş olmasa da, bu dönem için dahi oldukça eski bir ticaret rotası.

Yunan tüccar ve kaşifleri bu bölgeye çeken şey baharat, kumaş ve tütsü ticaretiydi. Bu ticaret yolu daha sonraları Hindistan’da Roma ticaret limanlarının kurulmasını, daha sonraları ise daha gelişmiş Arap Krallıkların ortaya çıkmasını sağladı.

yementerrain.jpg

Arabia Felix – Bereketli Arabistan

Tarihin önemli bir kısmı boyunca Arabistan yarımadasının güney ucu yarımadanın geri kalanına nazaran çok daha kalabalık ve gelişmiş bir bölgeydi. Bölgenin arazisi tarım için fırsat tanırken, kıyıya dizilmiş şehirler Afrika, Hindistan ve Akdeniz arasındaki ticaretin orta noktasında olmaktan faydalanıyordu. Bu bölgeye bu sebeple Bereketli Arabistan, Arapça tabirle Al Yaman adı verildi.

Milattan önce 304 senesinde bu bölgede çok sayıda antik krallık bulunuyor. Bu krallıklar kendilerine has bir yazıcılığa, bürokrasi sistemine ve yönetim biçimine sahip. Yakın bir döneme kadar bu bölgede Saba Krallığı yer alıyordu, ancak bu krallık parçalandı.

Bu bölge kültürel olarak Arap nüfusun yanı sıra önemli bir oranda Yahudi nüfusa da ev sahipliği yapıyor, ancak bu Yahudi nüfus pyunun başlangıcında aşağıda görmekte olduğunuz herhangi bir devletin topraklarında bulunmuyorlar.

yemen.jpg

 • Saba: Antik otokratik krallık, Sami medeniyetinin Yemen’deki merkezi. Oyunun başlangıç tarihinde çöküşte olan bu krallığın etrafı çok sayıda Arap Krallığıyla sarılmış durumda.
 • Himjar: Tarihte bölgeyi domine etmiş olan Himyar Krallığı, şimdiden Arabistan ve Afrika arasındaki en önemli limanları hakimiyeti altına almış durumda. Oyuna bağımsız ve tarafsız olarak başlıyor.
 • Qataban: Güney Yemen’de yer alan küçük krallık, yarımadanın güney ucundaki bazı tütsü limanlarına hükmediyor.
 • Hadhramut: Tarihte Himjar tarafından fethedilmiş antik krallık, bölgedeki en önemli tütsü merkezlerini hakimiyeti altında tutsa da batıdaki komşuları kadar varlıklı değil.
 • Ma’in: Saba Krallığından daha eski Minean Krallığı, bölgede yeni yeni önemli rol üstlenmeye başlamış durumda.

lihyan.jpg

gerrha.jpg

oman.jpg

Kuzey & Büyük Arabistan

Kuzey Arabistan yarımadanın güney kıyısına nazaran oldukça çorak. Bu bölge genel olarak geçilmesi zor Suriye ve Arap çölleri tarafından kaplanmış durumda. Arap halkları sadece yarımadalarının etrafında değil, aynı zamanda içinden de geçen ticaret yolları kurdu – bu da bu bölgelerde de çeşitli devletlerin kurulmasını sağladı.

Her ne kadar tarihin ileriki dönemlerinde olduğu kadar dominant olamasalar da, bu bölgede kurulan Nabatea, Himjar ve daha sonraları Hatra ve Palmyra devletleri sürekli etraflarında yer alan büyük imparatorluklarla savaşmanın eşiğinde olsa da bu bölgelerde güçlenmeyi başarmış devletler olarak ön plana çıktılar.

Oyunda Arap nüfusa Arap devletlerinin bulunduğu Arabistan yarımadasından oldukça uzakta da rastlayabilirsiniz, bu durum Suriye ve Mezopotamya gibi coğrafyalarda yeni devletlerin kurulmasını sağlayabilir.

northarabia.jpg

 • Lihyan: Dedan vahasının etrafında yer alan bu devlet Kedarilerden Tayma vahasını ele geçirmeleri sonrasında bölgedeki etkisini güçlendirmiştir.
 • Thamud: Oyunun başlangıç tarihinde yüzlerce yıldır çeşitli ülkeler arasındaki çatışmalara evsahipliği yapmış Kızıldeniz kıyısında topraklara hükmeden bağımsız devlet.
 • Qedar: Lihyan devleti tarafından topraklarının bir kısmı fethedilmiş eski bir federasyon. Tarihte genellikle Nabatealarla müttefik olsalar da, oyunun başında tarafsızlar.
 • Gerrha: Arabistanın doğu kıyısında yer alan bağımsız krallık.
 • Maka: Günümüz Umman topraklarında yer alan bu krallık daha önceleri Ahameniş hükümdarlığı altındaydı.
 • Tylos: Günümüz Bahreyn topraklarında yer alan küçük ticaret krallığı, ekonomileri büyük oranda inci ticaretine dayanıyor, topraklarında önemli bir miktarda Yunan azınlık yer alıyor.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Strategyturk Imperator: Rome Türkçe Yama 1.4.1 (%100) Çıktı #imperator https://t.co/LtNmN3z0U9
Knights of Honor II: Sovereign'de Kültür #koh2 https://t.co/3pt6RbIXFh

Strategyturk Flickr