Imperator: Rome’da Pön Görevleri

Imperator: Rome geliştirici günlüklerinde bu hafta Pön görev ağacı tanıtılıyor.

Herkese merhabalar,

Bugün sizlere Pön görevlerinden bahsedip, genel olarak görev sistemine dair bilgiler paylaşacağım.

Kartaca’da görevleri iki kategoriye ayırdık: fetih ve altyapı. Fetih bazlı görevler Sicilya, Afrika, İberya, Roma ve hatta Fenike gibi Pön etki alanına odaklanırken, altyapı bazlı görevlerde donanma ve ticaret gibi güçlü noktalarını esas alaıdk. Bu görevlerin Kartaca’ya has olmadığını, belli büyüklükteki tüm Pön ülkeleri tarafından kullanılabileceğini belirtmek isterim.

Afrika’nın Kalkanı (Fetih)

Afrika evsahipliği yaptığı nice Pön şehri ve bereketli tarım arazileriyle Kartaca’nın kalbini oluşturuyor. Kartaca başlangıçta çok sayıda derebeyliğe ve Musulamia ile Massylia isminde iki adet kabile vasalına sahip. Tarihte bu vasallar İkinci Pön Savaşı esnasında taraf değiştirip Roma’ya bağlanmış, birleşerek zayıflamış Pön komşularına tehdit oluşturmuşlardır.

upload_2019-10-28_14-53-7.png

Bu kısımdaki görevler genel olarak derebeyliklerinizi entegre etmeye ve sınırınızdaki kabile vasalları ortadan kaldırmaya odaklanıyor. Emporia ve Tripolitania’daki daha büyük bağlı devletleri dilerseniz entegre etmemeyi tercih edebiliyorsunuz. Son görevde iki kalıcı bonus arasında birisini seçmeniz gerekiyor.

Sicilya Savaşına Son Ver (Fetih)

Sicilya adası neredeyse 200 senedir Greko-Pön savaşları neticesinde Kartaca için sorunlar çıkartmış bir bölge. Oyunun başlangıç tarihinden biraz önce Siraküza şehrinin tiranı Agathokles Kartaca ile giriştiği savaşı Afrika’ya da taşıyarak Pön devletinin kalbini yağmalamıştı.

upload_2019-10-28_14-53-38.png

Bu kısımdaki görevler adayı tamamen ele geçirmenize ve adadaki antik Fenike şehirlerini geliştirmenize odaklanıyor. Görev ağacının başlangıcında Akragas’ı özgürleştirmek mi yoksa “özgürleştirmek” mi istediğinize karar veriyorsunuz.

upload_2019-10-28_14-53-45.png

Görev ağacının ikinci kısmında zırhlı gemiler üretmekten adadaki şarap ve tahıl üretimini arttırmaya yönelik çeşitli tercihli görevler mevcut. Bu görevleri tamamladığınızda bölgeyi tamamen kendinize dahil etmek veya burada size bağlı bir devlet kurmak arasında karar vermeniz gerekiyor.

İberya Meselesi (Fetih)

İberya’nın güneyinde oyunun başlangıç tarihinden birkaç yüzyıl önce kurulmuş çeşitli Fenike şehirleri mevcut ve milattan önce 3. yüzyıl ile birlikte bu şehirlerin birçoğu Kartaca hakimiyetinde. Kartacalılar tarihte yarımadanın güneydoğusundaki gümüş madenlerini ele geçirmiş, Romalıların İkinci Pön Savaşında bu bölgedeki kazanımları savaşın seyrini değiştirmişti.

upload_2019-10-28_14-53-55.png

Bu kısımdaki görevlerde güneydoğudaki gümüş madenlerini ele geçirip çeşitli savunma yapıları inşa etmenize odaklanıyor. Bunun ardından önünüzde iki seçenek var dilerseniz İberya’ya hükmetmeye çalışabilir, dilerseniz Carthago Nova isminde bölgede size bağlı bir devlet kurabilirsiniz.

upload_2019-10-28_14-54-3.png

Devrim Sonrası (Altyapı)

Agathokles ile girişilen savaşta Bomilcar ülkenin önemli generallerinden birisiydi. Söylenene göre Yunanların Kartaca’ya hasar vermesine izin vermiş, böylelikle Kartaca hükümetini devirip tiran olmak istemişti. Bu girişimi nihayetinde başarısız olsa da, Kartaca devleti uzun bir süre bu savaşın etkilerini atlatamayacaktı.

upload_2019-10-28_14-54-14.png

Oyunun başlangıcında başarısız olan bu girişimin parçalarını toplayıp Kartaca yönetiminde kendi izinizi bırakabiliyorsunuz. Dilerseniz 104 Konseyiyle iş birliği yapıp daha oligarşik bir yapıya bürünebilir, bu girişimdeki isimleri yanınıza alıp daha plütokratik bir yapıya dönüşebilir ya da mevcut sistemi güçlendirmeye çalışabilirsiniz. Eski “Paralı Asker Koruyucusu” kararı artık bir karar değil, bu görev ağacının bir parçası şeklinde oyunda yer alıyor.

Ticaret Yatırımları (Altyapı)

Fenikeliler ticaret meziyetleriyle, Akdeniz’in bir ucundaki ticaret mallarını diğer bir uca taşıyabilmeleri ve bu esnada servet edinmeleriyle tanınan bir halk. Kartaca’nın batıda olan yükselişi Batı Akdeniz ticaretinde egemen güç haline gelmesiyle sonuçlandı. Kartaca bu bölgede İberya ve Sardinya’daki madenlerle gücüne güç kattı.

upload_2019-10-28_14-54-20.png

Ticaret Yatırımları görev ağacı kendi içerisinde çok sayıda farklı seçeneğe sahip. Dilerseniz Sardinya’daki madenlerinizi daha etkili kullanabilir, Afrika’daki sınırlarınızı genişletmek adına keşfe çıkabilir, Libya çölünde üsler kurabilirsiniz. Buradaki ana görevler Mısır ve Selevkoslarla ticari ilişkileri geliştirmeyi ve Kartaca şehrini güçlendirmeyi amaçlıyor.

Deniz Üstünlüğü (Altyapı)

Pönlerin ataları olan Fenikeliler denizdeki üstünlükleriyle itibar kazanmış bir halktı. Bu itibarları elle tutulur sebeplerden olsun veya olmasın, ticaret meziyetlerinin zaman içerisinde denizcilik yeteneklerinin gelişmesiyle sonuçlandığı kesin.

upload_2019-10-28_14-54-25.png

Bu kısımdaki görevler donanmanızı güçlendirmenize, Afrika’nın limanlarına hükmetmenize ve Kartaca’daki Cothon limanını geliştirmenize odaklanıyor. Tercihe bağlı olarak Galya’da liman almaya çalışabilirsiniz. Bu görev ağacının faydalarından birisi Afrika’daki limanlarınıza kalıcı bir askeri, ticari veya asimilasyon bonusu kazandırabilmeniz. Aynı zamanda Fenikeli atalarınızla ilişkiler kurup gemilerinizi güçlendirebilirsiniz.

Magna Graecia’ya Giriş (Fetih)

Magna Graecia ittifaklar, savaşlar, Yunan şehir devletleri, yerel halklar ve kuzeyden gelen İtaliklerle yoğrulmuş bir coğrafya. Her ne kadar tarihte Pönlerin Hannibal’in seferi dışında Magna Graecia’da bir varlığından bahsedemesek de, Sicilya’da hakimiyeti sağlamalarının ardından en doğal hedef olabilecek bölge burası.

upload_2019-10-28_14-54-32.png

upload_2019-10-28_14-54-38.png

Magna Graecia görevlerinde en soldaki kısımda daha direkt bir yaklaşım söz konusu. Geri kalan görevler bölgedeki liman şehirleriyle ilişkileri geliştirip önemli şehirleri ele geçirmeye odaklanıyor. Son görevlerde dilerseniz Yunanlara, İtaliklere veya kendi bölgelerinize odaklanmayı tercih edebilirsiniz.

Roma Kurduna Son Ver (Fetih)

Kartaca ve Roma Birinci Pön Savaşı öncesinde dostane ilişkilere sahip iki ülke olsa da, zaman içerisinde Batı Akdeniz’in en büyük iki rakibi haline geldiler. İkisinin de geri adım atmaya razı olmayışı sürekli karşı karşıya gelmeleriyle ve üç büyük savaş sonrasında geriye sadece Roma’nın kalmasıyla sonuçlandı.

upload_2019-10-28_14-54-51.png

Roma’ya son verme görev ağacında bir ana yolunuz ve bir seçmeli yol mevcut. Solda gördüğünüz seçmeli yol Roma donanmasını yenmenizi istiyor ve size Roma’ya has bir buluş olan Corvus buluşuna erişim imkanı tanıyor. Ana kısımda ise İtalya’ya güneyden mi yoksa kuzeyden mi giriş yapacağınıza karar vermeniz gerekiyor.

upload_2019-10-28_14-54-59.png

upload_2019-10-28_14-55-4.png

Her iki şekilde de çeşitli şehirleri serbest bırakarak nihayetinde Roma ile savaşıyorsunuz. Roma’ya boyun eğdirdikten veya fethettikten sonra tercih hakkı yine size kalmış durumda.

Fenikeyi Özgürleştir (Fetih)

Fenikeliler Akdeniz ticaretinde, teknolojisinde ve felsefesinde önemli rol oynamış, güney ve batı kıyılarına çok sayıda koloniler kurmuş bir halk. Buna karşın genellikle bağımsız değillerdi ve çoğu zaman bir başka ülkeye haraç vermek zorunda bırakılmışlardı. Eğer Kartaca gerçek anlamda bir imparatorluğa dönüşebilirse, belki de antik topraklarına geri dönüp yabancı güçlerin hegemonyasından kurtarabilir.

upload_2019-10-28_14-55-28.png

Görev ağacında dilerseniz seçmeli kısımda Kıbrıs’ı geliştirerek bu adayı bir bakır merkezi haline getirebilirsiniz. Ana kısımda merkezi Fenike topraklarını geri almanız isteniyor. Görev ağacının sonunda Fenike’yi size bağlı bir devlet olarak serbest bırakabilir veya direkt kontrol sağlayabilirsiniz.

İberya Yatırımı (Altyapı)

Kartaca’nın İberya fethinin ardından Carthago Nova’nın etrafında önemli bir yapılanma belirdi. Özellikle Hamilcar Barca ve varisleri İberya’nın kontrolünü ele alıp burayı kendileri için bir üs haline getirdiler.

upload_2019-10-28_14-55-34.png

Eğer İberya Meselesi görevlerini tamamladıysanız, İberya’daki topraklarınızı güvence altına almak adına bazı altyapı geliştirmeleri yapmanızı isteyen bu görevleri açacaksınız. Bu görevler Barcid hanesinin yükselişine odaklanıyor.

Umuyoruz Kartaca görevlerinden bahsettiğimiz bu günlüğü beğenmişsinizdir, önümüzdeki hafta Roma’daki vahşilerden sözediyor olacağız.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Stellaris'te Necroidler ve Mishar Cabal #stellaris https://t.co/uVqr3b81RF
Hearts of Iron IV'te Türkiye Odak Ağacı #hoi4 https://t.co/UcONXW5zND

Strategyturk Arşiv