Imperator: Rome’da Yaşam Kalitesi Geliştirmeleri

Imperator: Rome geliştirici günlüklerinde bu yazıda oyunda yapılan yaşam kalitesi geliştirmelerine değiniliyor.

Herkese merhabalar, Imperator: Rome için kaleme alınmış bir başka geliştirici günlüğüne daha hoş geldiniz. Bu günlükte Pompey yamasıyla birlikte oyundaki bazı yaşam kalitesi odaklı geliştirmelerden söz edeceğiz.

roads.jpg

Yol İnşaatı

Yollar her ne kadar askerlerinizi ülkenin bir ucundan diğerine taşırken kullanabileceğiniz otobanlarla donatmak adına güzel bir seçenek olsa da, her şehirde tekrardan yol yapma emrinin verilmesi can sıkıcı bir hal alabiliyordu. Pompey yamasıyla birlikte yolun gitmesini istediğiniz yeri seçeceksiniz, askerleriniz o bölgeye ulaşana kadar yol inşa ede ede oraya gidecek.

zeugitania.jpg

Bağlı Devlet Kur

Pompey yamasıyla birlikte fethettiğiniz bölgelerde yer alan yerel hanedanlara otonomi tanıyabileceksiniz. Bu şekilde tıpkı Romalıların yaptığı gibi bir yol izleyerek yabancı kültürden nüfusa sahip bölgeleri daha iyi yönetebilirsiniz.

Bunu yapabilmek için Ülke arayüzünde eyalet bazlı olarak yeni “Bağlı Devlet Kur” butonunu kullanabilirsiniz, bu kurulan yeni devlet eyaletteki baskın dine ve kültüre sahip olacak.

Size bağlı olan bu devlet sizin hükümet biçiminize, buluşlarınıza ve teknolojilerinize sahip olurken, ülkenin başında yerel bir hanedanın olduğunu göreceksiniz.

characterviewforeign.jpg

Yabancı Karakterleri Göster

Oyundaki birçok karakter etkileşimi (düşman valileri kışkırtmak, taht taliplerini desteklemek, suikastler) yabancı karakterlere yönelik bir tasarıma sahip, ancak oyunda bu etkileşimleri değerlendirebileceğiniz karakterleri bulmak bir hayli zor. Bunu çözmek adına Pompey yamasıyla birlikte diplomasi arayüzüne ülke bazlı olarak diğer ülkelerin karakter listelerini görebileceğiniz yeni bir buton ekliyoruz.

manpower.jpg

Makro Yönetim Geliştirmeleri

Diğer oyunlara nazaran Imperator: Rome’daki eksiklerden birisi Makro Yönetim arayüzünde binaların, nüfus yükseltmenin ve dini dönüşümün etkilerinin görüntülenememesiydi.

Pompey yamasıyla birlikte Makro Yönetim arayüzünde binalara ve nüfuslara geldiğinizde orada bu eylemi gerçekleştirmenizin etkilerini görebileceksiniz, farenizi bölgeye yaklaştırmanız durumunda ise etkilenen tüm unsurlar listelenecek.

fulltooltippromote.jpg
Myos Hormos’taki bir nüfusu Özgür Kişi’ye çıkartmanın tüm etkileri.

ledger.jpg

Defter

Oyuncular tarafından talep edilen bir diğer unsur dünyada yaşananlara dair bilgiler alabileceğiniz, kolay yönetilebilir bir Defter (Ledger) olmasıydı. Pompey yamasıyla birlikte oyuna aşağıdaki sayfaları içermek üzere bu arayüz dahil edilecek:

  • Genel: Bu sayfada oyunun genelindeki ülkelerin birbirleriyle kıyaslanabilecek istatistiki değerleri yer alıyor. Diplomasi arayüzünde ülke bazlı olarak görüntüleyebildiğiniz bilgilerin aynısı, ancak burada sıralanabiliyorlar.
  • Hükümdarlar: Bu sayfada oyun ieçrisinde yaşayan tüm hükümdarlar görüntülenebiliyor.
  • Eyaletler: Bu sayfada kontrolünüz altındaki eyaletlere dair nüfuslar, ticaret rotaları, sadakat değerleri ve gelirler gibi bilgiler yer alıyor.
  • Buluşlar: Bu sayfada şu ana kadar açtığınız tüm buluşlar ve etkileri bulunuyor.
  • Hükümdarlarımız: Bu sayfada oyunun başlangıcından bu yana ülkenizde başa geçmiş hükümdarlar yer alıyor.

inventions.jpg
Buluşlar için oluşturduğumuz sayfa.

decision.jpg

Bildirimler

Deniz menzilinin dışında kalmak gibi birtakım yeni hususlar için yeni bildirimler eklemenin yanı sıra, artık bir kararı geçirebilir olmanız veya idea açabilecek olmanız gibi halihazırda mevcut unsurlar üzerine yeni bildirimler eklenmiş durumda.

provinceview.jpg

Eyalet Arayüzü

Eyalet arayüzünün ekranın ortasına kadar uzanıyor olması pek memnun olmadığınız bir olaydı. Bu arayüzde yaptığımız çalışmalar neticesinde birtakım problemleri de giderme fırsatı edindik.

city.jpg

Pompey yamasıyla birlikte eyalet arayüzü eyalet ve şehir bazlı bilgiler arasında daha temiz bir ayrıma sahip. İlgilendiğiniz hususun şehir olması durumunda yukarıdaki eyalet kısmını komple kapatabiliyorsunuz.

Arayüzün eyalet için olan kısmında şehir bazlı bilgilerden ziyade eyaletin geneline dair çeşitli şemalar, elde edilen gelir ve benzeri bilgiler yer alıyor.

citylist.jpg

Şehir listesi artık sürekli bir biçimde görüntülenmektense, dilenmesi durumunda arayüzün sağında görünecek şekilde açılıp kapatılabiliyor. Birçok kişi bu kısmı kullanmasa da, kullanan kişiler için bu bilgiyi arayüzde tutmanın önemli olduğunu düşündük.

government.jpg

Hükümet

1.1 Pompey yamasında yaptığımız değişikliklerden birisi, politik makamlarda yer alan kişilerin efektifliğinin sadakatine göre değişmesi. Bu durum hükümet arayüzünde bu karakterlerin sadakatini göstermemiz gerektiği anlamına geliyor. Oyuna yeni eklenen çift hükümdar sistemiyle bu durum hükümet arayüzünde geniş kapsamlı değişikliklerin yapılmasını beraberinde getirdi. Hükümet arayüzü artık 3 sekme halinde:

offices.jpg

  • Hükümeti Göster: Bu arayüzde hükümdarınızla ikinci hükümdarı veya hükümdarın eşini görüntüleyebiliyorsunuz. Aynı zamanda yönetim biçiminize göre klan liderleri, varisler, parti liderleri ve benzeri bilgiler burada yer alıyor.
  • Makamları Göster: Burada hükümetinizdeki makamlar, onlardan elde ettiğiniz faydalar ve sadakatleri bulunuyor.
  • Yasaları Göster: Burada artık 4 yerine tek bir ekranda tüm 8 yasa kategorisi görüntülenebiliyor.

laws.jpg

Pompey yamasındaki küçük bir diğer değişiklik ise olay pencerelerinde karakterlerin sadece hanelerinin değil, tam isimlerinin görünmesi.

event.jpg

Bugünlük bu kadar, önümüzdeki hafta korsanlardan, fırtınalardan ve patlamalardan sözedeceğiz.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Stellaris'te Necroidler ve Mishar Cabal #stellaris https://t.co/uVqr3b81RF
Hearts of Iron IV'te Türkiye Odak Ağacı #hoi4 https://t.co/UcONXW5zND

Strategyturk Arşiv