Imperator’da 1.5 “Menander” Sonrası

Imperator: Rome geliştirici günlüklerinde bu hafta 1.5 Menander çıkış sonrası durum değerlendirmesi yapılıyor.

Herkese merhabalar, Imperator: Rome için kaleme alınmış bir başka günlüğe hoş geldiniz. Geçtiğimiz iki hafta boyunca bir kısmımız Menander yamasına dair görüş ve yorumlarınızı okurken, ekibin geri kalanı önümüzdeki yamanın çalışmalarına başladı.

Hem yapılan paylaşımlar hem de forumdaki yorumlar üzerinden yeni mekaniklere dair düşüncelerinizi duymaktan büyük keyif aldık. Öneriler bölümü ve Senatus Populusque bölümünde yeni sistemlere ve genel olarak oyuna yönelik çok sayıda öneriyle karşılaştık. Bu önerilere, bu bölümleri düzenli bir şekilde inceleyen ben ve ekibin diğer üyeleri tarafından büyük önem verildiğini belirtmek isterim.

Menander yamasıyla birlikte oyuncular nüfuslarla ve ülkenin iç unsurlarıyla daha iyi etkileşim halinde olmaya başladılar ve yamanın çıkışı sonrası yapılan yorumlarda oyuncuların özellikle bu alandaki geliştirmeleri isabetli bulduğunu görüyoruz.

Oyunculardan gelen yorumlar doğrultusunda 1.5.1 ve 1.5.2 yamalarını çıkarttık. 1.5.2 yaması daha önceleri yaptığımız hata gidermelerini ve 1.5.0’e ekleyemediğimiz yaşam kalitesi iyileştirmelerini de içeriyor. Bunların yanı sıra 1.5.2 yaması son zamanlarda değişiklikler yaptığımız bazı sistemlerde denge değişiklikleri içeriyordu, bunlardan birkaçı:

İstikrar

Menander yamasında oyuna Kültür Bütünleştirmesi ve yeni Senato mekaniklerinin yanı sıra Agresif Genişleme, Tiranlık ve İstikrar değerlerinin işleyişinde önemli değişikliklerde bulunmuştuk. Şüphesiz bu değişikliklerin bir kısmına alışmak için biraz süre gerekse de, bazı dengelemelere ihtiyaç duyulduğu da aşikardı. Bu kapsamda Agresif Genişlemenin İstikrara olan etkisini azaltıp, Tiranlığın Agresif Genişlemeye olan etkisini arttırdık.

Bu aynı zamanda ülke yönetimindeki karakterlerin daha etkili olmasını sağladı, böylelikle hangi özelliğe sahip karakterin hangi makamda bulunduğu Agresif Genişleme ve Tiranlığı düşük tutarak ülkenin istikrarını koruma hususunda daha büyük rol oynuyor.

Kültür Bütünleştirmesi

Menander’deki en büyük değişikliklerden birisi kültür bütünleştirme, ülkenizdeki kültürlere çeşitli haklar tanımaktı. Bu mekanik oldukça beğenilse de, bütünleştirilmiş her kültürün bütünleştirilmiş kültürlerin sahip olduğu mutluluk bonusunu azaltması, oyuncuların bu mekanikle etkileşime girme konusunda temkinli olmasıyla sonuçlanıyordu. Bu sebeple ülke kademeniz arttıkça bütünleştirilmiş kültürlerin mutluluğunun artmasına ve bütünleştirmenin sebep olduğu eksinin azalmasına yönelik bir değişiklik yaptık.

Hatalar

Yeni yamayla birlikte günyüzüne çıkan hataları ortadan kaldırmak için de hatırısayılır bir mesai harcadık. Zaman harcamamızı gerektiren hatalardan birisi rastgele gibi görünen ancak birçok kişinin rastladığı, iç savaşın kazanılması sonrasında ülkedeki karakterlerin ölmesine sebep olan bir hataydı. Görünen o ki isyancı liderinin iç savaşı kaybettiğinde bir gemide bulunmasından kaynaklanıyormuş.

Şimdi önümüzde 1.6 yaması var, bu süre zarfında Menander ile ilgili hataları ve denge sorunlarını takip etmeye devam edeceğiz. Şimdi sözü Arheo’ya bırakıyorum.


Merhabalar, topluluk ile geliştirici ekibi arasında geçtiğimiz haftadan itibaren yaşanan diyalogtan çok memnun kaldığımızı belirtmek isterim. Açılan konulardaki önerilerin derinliği oldukça etkileyici düzeydeydi.

Sıklıkla gündeme gelen konulardan birine değinmek istiyorum. Roma’nın tarihteki sınırları, hem dengeleme açısından hem de oynanış açısından enteresan bir durum ortaya çıkarıyor. Bir yandan tarihsel hızda fetihler yapmak isteyenle, öte yandan özellikle diğer ülkelerle oynarken yavaş bir şekilde genişlemeyi dengelemek pek kolay değil.

Oyunda genişlemenin zorluğu çıkan yamalarla birlikte değişmiş vaziyette ve şu an geldiğimiz nokta bana kalırsa oldukça isabetli diyebilirim. Roma Cumhuriyeti’nin tarihsel sınırlarına ulaşmak oyuncu için zor olmalı, elinizdeki (exploitler hariç) tüm araçları en iyi şekilde kullanmanızı gerektirmeli. Bu durum da oyunda Dünya Fethinin neredeyse imkansız hale geldiği anlamına geliyor. Bu çok büyük soru değil, EU4’teki Three Mountains’in kanıtladığı gibi her zaman dünya fetheden oyuncular çıkacaktır.

Bu meseleyle ilgili düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

Son olarak, henüz önümüzdeki yamanın içeriğinden bahsetmek için çok erken fakat her zaman olduğu gibi size 2 ipucu verebilirim. Bunların ilki savaş mevsimi üzerinde çalışsak da, bu mevsimin henüz başlamamış olması. İkincisi ise önümüzdeki yamanın Vitruvius isminde olup, önümüzdeki haftalarda bu yamadan bahsetmek üzere bazı yeni yüzlerle karşılaşacak olmanız.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Stellaris'te Necroidler ve Mishar Cabal #stellaris https://t.co/uVqr3b81RF
Hearts of Iron IV'te Türkiye Odak Ağacı #hoi4 https://t.co/UcONXW5zND

Strategyturk Arşiv