Imperator’da Epir ve Pyrrhus

Imperator: Rome geliştirici günlüklerinde bu hafta kültür Epir’deki görev ağaçları ve olaylardan bahsediliyor.

Selam Epirli dostlar, umarım ekran görüntüleriyle dolu bir günlüğe hazırsınızdır.

Evet, bugün biraz (!) Epirus Ön Sipariş Paketi’nin çıkışına dahil edilen üç görev ağacı ve bunları ilham aldığımız tarihi olaylardan bahsedeceğim. “Sadece üç mü?” dediğinizi duyar gibiyim. Korkmayın, bu görev ağaçları oldukça dolu.

Başlangıç tarihimizden önceki yıllar Epir için oldukça karışık bir dönemdi. Kahraman Aşil’in soyundan geldiği iddia edilen ve dedesi Aeacus’un adıyla anılan Aeacid hanedanının iktidardaki iki kolu taht için birbirleriyle mücadele ediyorlardı. Bu yüzden İtalya ve Makedonya’da savaşlar yaptılar.

Pyrrhus henüz bebekken, babası Aeacides’in Molossian kabilesi tarafından -Makedonya’daki Cassander’in desteğiyle- indirilip abisi 2. Alcetas’ın Makedon Valisi olarak atanması sonrası komşusu Taulantia’ya kaçmak zorunda kalmıştı. Oğlu sürgünde yaşarken Aeacides, Olympias’ın soyundan gelen uğursuz kuzeninin hak iddialarını destekleyen Cassander ile savaşırken can verdi.

Molossian Konsolidasyonu

M.Ö. 304 yılında Pyrrhus, 2. Alcetas’ın ölümüyle birlikte Taulantian Kralı Glaukias tarafından yeniden tahta geçirildi. Pyrrhus’un baş düşmanı, Epirli 1. İskender’in oğlu ve Büyük İskender’in tek öz kardeşi olan Makedonyalı Kleopatra’nın kızından olduğu için hem Argead hem de Aecid olması sebebiyle tahttaki hak iddiası muhtemelen daha kuvvetli olan ikinci kuzeni Neoptolemus’tur.

Tarihte Pyrrhus tekrar tahttan indirilmişti ve yerine Neoptolemus geçirildi. Kendisi de Epir tahtındaki hak iddiasına destek aramak için Diadokh Saraylarına gitti. Ön Sipariş DLC’sini alanlar bu duruma oyun içindeki olaylardan aşinadırlar. Tarihsel olarak bakarsak o Antigonidlere gitti -Demetrius Poliorcetes yakın zamanda kız kardeşi Deidamia ile evlenmişti- ve Issus muharebesinden sonra Ptolemaic Sarayı’nda yapılan esir müzakereleri bitmeden onlara katılmış ve birlikleriyle savaşmıştı.

Yeni görevler halef krallıklardan herhangi biriyle evlilik düzenleyerek Pyrrhus’un hangi saraya kaçacağını ve kaçtıktan sonra nereden destek alacağına karar verebilmenize olanak sağlıyor.

DLC sahibi olmayanlarda Antigonid-Aeacid evliliğinin yapıldığı olay eskisi gibi devam edecek.

Pyrrhus’un Epir’e dönüşü eskisine benzer olacak. Fakat şiddet yoluyla çözüme kavuşturulan ve galip prensin tahta yükseldiği, Neoptolemus -ya da her kim en uygun taht talibi ise o- ile Pyrrhus arasındaki rekabeti detaylandıran bazı yeni olaylar eklenecek.

İlk görev ağacı “Molossian Konsolidasyonu” Pyrrhus’un ilk tahta geçtiği dönemi ve Neoptolemus dönemindeki krallığın siyaseti, gelişimi ve yayılmasını konu alıyor. Molossianların kral seçme gücünün yeni hükümdar tarafından kontrol edilmesi gerekiyor. Panteon’u genişletmek, toprakları geliştirmek, kuzeydeki ve güneydeki komşularla nasıl başa çıkacağınıza karar vermek için bir çok fırsatınız olacak.

Kartal gözlü olanların fark edebileceği üzere Epir artık başlangıçta Ambrakia’ya sahip değil. Burası artık şehir devleti ve Akarnia -Cassander’in garnizonunun bir diğer kurbanı- ile birlikte Makedonya’ya haraç veriyor. Ancak üzülmenize gerek yok, Epir önceki haline göre daha güçlü durumda. Oyun ilerledikçe bölgeyi kan dökmeden talep etmek için de bir fırsatınız olacak.

Yukarıdaki görsel Makedonya’ya ve Antipatridler’e 1.5 yamasıyla ücretsiz gelecek bazı dinamik tarihsel olaylardan biri. Ayrıca görevler dışında Pyrrhus’un hayatındaki bazı kesitleri içeren ve onu etkileyen olaylar da mevcut.

İskender Hayali

Pyrrhus bildiğiniz gibi İtalya’daki seferleriyle ünlüdür. İlham aldığı kuzeni Epirli 1. İskender, yeğeni Büyük İskender’in doğudaki fetihlerini taklit etmeye çalışırken Brutyalılar ve Lukanyalılarla yaptığı savaşta ölmüştü. Ancak Pyrrhus bu heveslerini zamanla değiştirdi ve önüne çıkan farklı fırsatların peşine düştü. Bunu yansıtmak için Epir’in görev ağacı sarayın liderine olan güvenmemesine rağmen Pyrrhus’un iktidarında bekleme süresi veya ilerleme kaybı olmadan İskender Hayali ve Helenik Rekabet arasında değişebilir.

“İskender Hayali” görev ağacı Magna Graecia savaşlarına dahil olup İtalyan işgalcilere karşı Yunan şehir devletlerine yardım ederek hanedanlarının yenilgilerinin intikamını almak isteyenleri def edebilme fırsatı sunuyor. Hatta Roma ve Kartaca’ya karşı parlak zaferler elde edebilir ve batıdaki hegamonyanızı sağlamlaştırabilirsiniz.

Tarihte Pyrrhus İtalyan ve Pön tehditlerine karşı büyük bir savaşçı olduğunu kanıtladı. Ayrıca diplomat Cineas’ın sayesinde yanına çektiği Yunan şehir devletlerine kumandanlık yaptı. Bu görev ağacı benzer şekilde İtaliote ve Siceliote üzerinde hakimiyet kurmanıza veya ittifak olmanıza izin verecektir. Ancak yine de -Pyrrhus’un yaptığı gibi- hırslarınızı zamanında gerçekleştirmemek diplomatik çabalarınızı zayıflatabilir.

Magna Graecia üzerinde hakimiyet kurma çabaları Epir’i Roma gibi İtalyan güçlerle karşı karşıya getirebilir. Romalıların reddettiği meşhur Appius Claudius Caecus’un sunduğu gibi bir ateşkes teklifi yapabilir ya da barbarlara karşı basit bir zaferle yetinebilirsiniz.

Biri Magna Graecia’da diğeri Sicilya’da olmak üzeri iki büyük vasal oluşturma fırsatı mevcut. Tabi bunlar tamamen isteğe bağlı ve dilediğiniz takdirde Epir buraları doğrudan kendisi kontrol edebilir.

Tüm bu görevler hedeflerini dinamik olarak elde eder. Roma veya benzeri bir ülkenin hayatta kalıp kalmamasına bağlı değildir.

Tarihsel olarak Pyrrhus elindeki Yunan ve İtalik kuvvetlerinden oluşan büyük bir koalisyona rağmen Romalılara karşı ağır bir yenilgi alıp elindekilerden vazgeçip karakteristik özelliği olan sabırsızlığı sebebiyle dikkatini hemen Makedonya ve Yunanistan’a çevirdi.

Helenik Rakip

Büyük İskender’in akrabaları olarak Aeacidae -Makedonya’nın en büyük fatihi olmasını Argead babası kadar Epirli annesine borçlu olduğu iddiasını kullanarak- Makedonya tahtında hak iddia etmeye çalışabilir ve kuzeylilerin desteğiyle Yunanistan’da hegamonyasını kurabilir.

Yunanistan üzerinde hakimiyet kurma arayışı yabancı derebeylerin ve diadokh kralların bölgedeki hakimiyetini kaldırmayı, Aetolian’ların dize getirilmesini ve eski şehir devletlerine hakim olmayı gerektiriyor.

Epir, Pyrrhus’un tarihte Trakyalı Lysimachus ile yaptığı gibi Makedonlara karşı diadokhlardan biriyle çıkar ittifakı kurmaya çalışabilir. Böyle iki taraftan da kuşatabilir.

Epir Teselyalıları -Büyük İskender’in ölümünden sonra Teselyalıların özgürlüğü için Antipater ve Polyperchon ile savaşın kaybeden Pharsaluslu general Menon, Pyrrhus’un anne tarafından dedesiydi- zincirlerinden kurtarabilir ve böylece ünlü süvarilerini birliklerinde kullanabilir.

Aecidae şehri ele geçirdiğinde Truva’daki Aşil tapınağını bir dini merkez haline getirebilir. Böylece İlyada’nın meşhur kahramanı ve hanedanı Epir devletinin panteonuna eklenebilir.

Nihayetinde Pyrrhus tahta kendine sadık birini geçirmek amacıyla -Epir’in Yunanistan’daki herhangi bir monarşiye karşı deneyebileceği bir taktik- giriştiği Sparta’nın işgaliyle başlayan Yunanistan seferinden sonra öldürüldü. Spartalıların kendilerinden çok daha kalabalık ordulara karşı yaptığı muazzam savunması ve cesaretleri hep hatırlandı.

En önemlisi Pyrrhus ile ilgili iki yeni yükleme ekranı sözü mevcut. Bu yüzden gözünüzü dört açmanızı öneririm.

Argos kuşatmasındaki kesin yenilgisi ve ölümüne rağmen Pyrrhus’un başarıları dünya üzerinde büyük etkiye sahipti. Ancak kader ve talih onu Magna Graecia ve Makedonya hakimiyeti ile aldatmıştı. Biraz daha dikkatli olsa -yenilgisinde dahi efsane olan- Pyrrhus’un ihtişamı İskender’i bile gölgede bırakabilirdi.

Benden bu kadar. Umarım Epir içerikleriyle çok eğlenirsiniz.

Yazar: Umut Öksüz

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Total War Saga: TROY'da Sarpedon #totalwar https://t.co/vsSA5MBl8h
Europa Universalis IV'te Güneydoğu Asya Anakarası #eu4 https://t.co/sT6c45H1GI

Strategyturk Arşiv