Imperator’da Kültür Bütünleşmesi ve Kültür Kararları

Imperator: Rome geliştirici günlüklerinde bu hafta kültür bütünleşmesinden ve kültür kararlarından bahsediliyor.

Merhaba millet!

Trin Tragula bugün sizlere Kültür Bütünleşmesi özelliğinden bahsedecek. Fakat, ondan önce sizlere 1.5 Menander güncellemesine Epir İçerik Paketi’nin eşlik edeceğini bildirmek istiyorum.

Epir İçerik Paketi

Hafızası iyi olanlar Epir paketini oyuna sahip olmak için sabırsızlanan ve ön sipariş veren kullanıcılarımıza sunduğumuzu hatırlayacaktır. Oyun çıktıktan sonra bu fırsatı kaçırdığından dert yanan kitlenin talebi üzerine bu paketi satın alınabilir kılmaya karar verdik.

Son bir yılda oyunun kaydettiği gelişimi ele aldığımızda, içerik paketlerimize fazlasıyla ilgi çekici şeyler eklemiş bulunduk. Dolayısıyla, Epir paketinde de bir dizi yeni görev zinciri sunacağız.

Chopmist laboratuvarına kapanmış halde gizliden gizliye bu görev zincirlerini oluşturuyordu. Kendisi, önümüzdeki hafta bunlardan detaylı olarak bahsedecek.

Son olarak, oyunu önden sipariş edip geçen yılın Nisan ayında Epir paketine erişenleriniz de ekstra para ödemeden bu görevlere erişebilecek.

Şimdi ise Trin Tragula size Kültür ile ilgili yeniliklerden bahsedecek!

Kültür Bütünleşmesi ve Nüfus Hakları

Menander güncellemesiyle kültürü elden geçireceğimizden bahsetmiştim. O zamandan bu yana aklımızdaki fikirleri oyuna uygulamak için sıkı çalıştık. Bugün size ortaya çıkan sonucu ve önceki kültür günlüğünde bahsedilen bazı şeylerden neler bekleyebileceğinizi göstereceğim.

kultur-1.png

Daha önceki bir günlükte nüfusunuzla kurduğunuz ilişki bazında Menander güncellemesinin getirdiği en önemli şeyin nüfus hakları olduğunu, yani bir kültürün en fazla yükselebileceği seviyeyi tanımlama olduğunu söylemiştim. Nüfuslar tanımlanan seviyenin üstündeki bir kademede de var olabilir ama bu durumda bir tek seviyeleri düşebilir. Lakin, bir toprak el değiştirdiğinde seviyesi düşen nüfus sayısı ve asimilasyon hızında azaltmaya gittik.

kultur-2.png

Bu duruma ek olarak, eğer bir kültürün vatandaş ya da soylu seviyesine yükselme hakkı var ise, bu kültür bütünleşmiş kültür sayılıyor ve ülkenizin birincil kültürüyle aynı mutluluk değerine sahip oluyor. Nüfus hakkını anlık olarak değiştirebilirsiniz (elbette yeni hakka göre nüfusların yükselmesi ya da düşmesi belli bir süre gerektiriyor) ama bir kültürle bütünleşirken bu süreç uzuyor ve istikrarınız azalıyor. Bütünleşme, bu sürecin getirdiği bir dizi event seçimleri ve zorluklarıyla karşılaşmanızı da önlüyor.

Bütünleştirilen her bir kültür, tüm bütünleştirilmiş kültürlerin (bunlara birincil kültürünüz de dahil) toplam mutluluğunu azaltıyor. Yani, kaç tane kültüre soylu ve vatandaşlarla aynı hakları vereceğiniz konusunda kendinizi kısıtlamanız gerekiyor.

Kültür Kararları

kultur-3.png

Kültür kararları, ülkenizdeki bireysel kültürlere verebileceğiniz haklar ve ayrıcalıklardır. Kural gereği bu kararları verirken istikrar kaybediyorsunuz ve belli bir kültürün mutluluğunda, çıktı miktarında veya bireysel nüfus mutluluğunda değişikliklere neden oluyorsunuz. Ayrıca, toplumunuzun bu yeni haklara ve ayrıcalıklara uyum sağlayacağı kısa bir sürece gireceksiniz. Bu süreçte olumsuz bir ulusal değişken aktif olacak. Bu alışma sürecinde aynı hakkı başka bir kültüre veremeyeceksiniz.

Kararlarımız, seçili kültürün birincil kültürünüz olması, bütünleştirilmiş bir kültür olması veya bütünleştirilmemiş bir kültür olmasına göre üçe ayrılıyor. Bir kültür için verilen kararın doğruluğu oyun koşullarına göre değişiklik gösterecek. Ülkenizdeki geniş ve etkili kültürlere belli ayrıcalıkları tanımak, küçük kültürlere ise daha başka ayrıcalıklar tanımak yararınıza olacak.

Her zamanki gibi görsellerdeki sayılara ihtiyatla yaklaşmanızı öneriyoruz. Yeni özelliklere oyuna eklediğimiz bu süreçte dengeleme çalışmalarımız devam ediyor.

kultur-4.png

Bütünleştirilmemiş kültürler, yeterince büyük olan ülkelerdeki nüfusların çoğunluğunu oluşturacak. Kültür hakları oyunun kapsadığı dönemde ikiliğin olduğu bir şey değildi. Genellikle, bazı halkların diğerlerine göre daha farklı hakları vardı. Bütünleştirilmemiş kültürler için verilebilecek kararlar, bu nüfuslardan elde ettiğiniz şeyleri düzenlemeden (yasal sözleşme yapma hakkı) onların mutluluğunu arttıran (miras bırakma ve alma hakkı) kararlara kadar uzanıyor.

Bazı kararlar başka bir kültürü asimile ederken işinize yarayabilir. Bunlara topraklarında yerleşim yeri kurmayı veya akraba evliliğine izin vermeyi örnek gösterebiliriz.

kultur-5.png

Bütünleştirilmiş kültürler ülkenizin birincil kültürüyle neredeyse aynı duruma sahipler. Bu kültürler ülkenizin yönetici sınıfına dahiller. Tek fark, ülkenizin tarihinde uzun bir yere sahip olmayın az önce anlattığım şekilde bütünleştirilmiş olmaları. Bütünleştirilmiş kültürleri her köşe başında görmediğimizden ve ülkenizle yakın bağlar kurduklarından, erişebildiğiniz kararlar diğerlerine göre çok daha güçlü etkilere sahip olacak.

kultur-6.png

Bütünleştirilmiş kültürler için mevcut kararlarımıza örnek olarak kültürlerini idealize etme ya da aynı gruba mensup diğer kültürleri yönetmek için yönetici ataması yapma (bu durumda verimlilikleri azalır ama mutlulukları artar) verilebilir. Ayrıca, ülkenizdeki topluluklardan birine bağlı şehir devleti (ya da derebeylik) olma hakkı tanıyabilirsiniz.

kultur-7.png

Ülkenizdeki yönetici sınıf aslen birincil kültürünüzden geliyor. Çoğu ülkenin başlangıçtaki çoğunluğu birincil kültürü. Elbette büyük imparatorluklar arasında bu durumun istinasları görüyoruz, özellikle de Yunan halef krallıklarında. Birincil kültür kararları diğer kültür kararlarına kıyasla daha geniş etkilere sahip. Örneğin, tüm vatandaşlar ve soylulardan alınan nüfus vergisini kaldırarak birincil ve bütünleştirilmiş kültürlerin mutluluğunu kalıcı olarak arttırabilirsiniz.

Bazı kararların ülkenizdeki karakterlere ikinci etkileri de var. Örneğin, birincil kültürünüzden olmayan karakterlere karşı gerçekleştirilen yargılama denemeleri daha başarılı olabilir veya birincil kültürünüzden olmayan aile üyelerini evlat edinebilir ya da yükselmelerini sağlayabilirsiniz (bu seçenek varsayılan ayarlarda kapalı).

kultur-8.png

Daha önceki görsellerde de gördüğünüz üzere, son günlükten bu yana birazcık kültür arayüzü üzerinde çalıştık. Buradaki amacımız, ülkenizdeki kültürlerle ilgilenirken bilmeniz gereken her şeyi genel olarak görebilmenizi sağlamak.

Tüm kültürleri sıralayabilir veya filtreleyebilirsiniz. Mevcut nüfus türünün yanı sıra ülkenizde bulunan bir kültürün nüfus türüne göre dağılımını da görebileceksiniz. Ayriyeten, kültürel kararlar anında görüp etkinleştirebilecek veya nüfus türünü değiştirebileceksiniz.

kultur-9.png

Oyun çıktığından bu yana hangi kültürün ya da dinin nerede baskın olduğu uygun harita modları aracılığıyla görebiliyordunuz. Ancak, bir kültürün tam olarak nerede başladığını ve bir başka kültürün nerede bittiğini ya da bir kültüre ait büyük azınlık gruplarının nerede olduğunu gösteren harita modumuz yoktu. Menander güncellemesiyle tek bir kültürü gösterme, o kültürün çoğunluk ya da azınlık olarak varlığını sürdürdüğü yerleri vurgulama fonksiyonu ekledik. Bundan böyle bir kültür ya da dinin nerede olduğunu daha iyi görerek o kültür hakkında daha iyi kararlar alabilecek, askeri genişlemenizi daha iyi planlayabilecek, valilerinizi ona göre atayabilecek ve daha pek çok şey yapabileceksiniz.

Kültür arayüzünde ülkenizdeki her bir kültürü bu harita modunda gösterecek bir de tuşumuz var. Böylelikle haritanın herhangi bir bölgesinde çoğunluk sağlayamayan azınlıktaki kültürleri de görebileceksiniz.

kultur-10.png

Oynanış haricinde de kültür arayüzünü ve harita modunu kullanışlı buluyorum, zira bu sayede çeşitli tarihi nedenlerden ötürü o tarihlerde dünyada var olmuş tüm azınlıkları görebiliyoruz. Bu arada, dünyadaki azınlıkları yeniden güncelledik ve başlangıç haritasını daha da ilginçleştirdik.

kultur-11.png

Kültür harita modunda farklı kültürleri seçtiğimizde Kartaca bu şekilde görünüyor.

Bugünkü kültür değişiklikleri günlüğümüz bu kadardı. Bu sistemi hala geliştiriyor ve iyileştiriyoruz. Dünya artık gözümüze çok daha hayat dolu geliyor.

Yazar: H. Serhat Çavunt

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Hearts of Iron IV'te Türkiye Odak Ağacı #hoi4 https://t.co/UcONXW5zND
Civilization VI'da Galya'ya Ambiorix Liderlik Ediyor #civ6 https://t.co/b6rkmNCDcx

Strategyturk Arşiv