Microsoft’tan Definitive Edition’un Steam Versiyonuna Açık Kapı

Görsel

Age of Empires: Definitive Edition 20 Şubat’ta çıkacak, ancak oyun sadece Windows Store üzerinden satın alınabilir ve sadece Windows 10’da oynanabilir olacak, bu da Steam’de olmayacağı anlamına geliyor. Bu durumun Microsoft’un oyun politikasıyla alakalı olduğu bilinse de, geçtiğimiz günlerde oyun dünyasında Alman oyun haber sitesi Gamestar.de’nin Microsoft’ta dağıtım şefi Jörg Neumann’la yaptığı söyleşi sonrasında sonrasında Steam’in belli kurallar sebebiyle Age of Empires: Definitive Edition’a müsaade etmediği şeklinde bir iddia dolaşmaya başlamıştı.

Bunun üzerine açıklama yapan Microsoft, Age of Empires: Definitive Edition’u Xbox Live desteğiyle sadece Windows Store’a has yapmaya kendilerinin karar verdiğini tekrarlayıp oyuncuların bu Xbox Live desteğiyle (görünüşe göre bu destek başarım sistemi, cloud kayıt özelliği ve multiplayer gibi unsurlar) en iyi şartlarda oynayacaklarını düşündüklerini belirtmiş. Açıklamada ilgi çekici kısım “bir başka platformda yayınlamadan önce oyuncularımızın en iyi tecrübeyi edindiğinden emin olmalıyız” ifadesi, bu ifade Windows Store’dan sonra gecikmeli olarak da olsa oyunun Steam’e gelebileceğinin habercisi. Üstelik böyle bir durum daha önce bir başka Microsoft oyunu olan Quantum Break’te yaşandı, esasen Windows Store’a has çıkan Quantum Break 6 ay sonra Steam için duyuruldu.

Quantum Break’in Steam versiyonu Windows Store versiyonundan farklı olarak Windows 7’ye kadar destekliyordu. Steam’in istatistiklerine bakılırsa Steam’deki oyuncu kitlesinin %70’i işletim sistemi olarak Windows 7 kullanıyor ve bu azımsanmayacak kadar büyük bir kitle. Microsoft’un bıraktığı açık kapı üzerinden ilerler ve Quantum Break’le aynı gelişmeleri yaşayacağını kabul edersek Age of Empires: Definitive Edition’u bu yaz Steam’de görebiliriz.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Crusader Kings III'te Sözleşme ve Müzakere #ck3 https://t.co/Sch2nMe3gB
Total War Saga: TROY'da Agamemnon #totalwar https://t.co/0uBsowgxes

Strategyturk Arşiv