Fields of History geliştirici günlüklerinde bu hafta İspanyol İç Savaşı Kampanyasına dair birkaç detaydan bahsediliyor.

Geçen hafta gelecekti eklentilerimizi duydurmuştuk. Duyurudan sonra topluluğumuz sağ olsunlar muhteşem geri bildirimleri ve ilginç soruları ile bizi mest ettiler. Bu yüzden ağzınıza bir parmak daha bal çalmak için bu hafta da sizlerleyiz.

Ve karşınızda, İspanyol İç Savaşı Kampanyasına dair birkaç detay daha.

İspanyol İç Savaşı Hakkında Birkaç Detay:

Mihver Operasyon Kampanyalarına sadece daha fazla senaryo eklemeyeceğiz. Hedefimiz daha büyük, daha iyi, ve çok daha gelişmiş bir kampanya deneyimi sunmak.

1. İlgili Bölüngüler İçin Yeni Mekanikler.

İspanyol İç Savaşı hakkındaki araştımamızı yaparken, oynanışa kazandırmamız gerektiğini hissettiğimiz bir sürü şey öğrendik. İspanyol İç Savaşı sadece Milliyetçi bir bölüngünün Cumhuriyetçi bir bölüngüyü devirmesinden ibaret değildi. Falanjistler, Komünistler, Anarşistler ve Monarşistlere kadar bir sürü bölüngü savaşın içindeydi. Tabi Faşist İtalya ve Almanya’nın müdehaleleri ile Sovyetlerin teçhizat yardımları gibi yabancı güçleri saymıyoruz bile…

Kısacası, pek de basit bir savaş değildi.

İspanyol İç Savaşı’nda Almanların Milliyetçilere verdiği destek zamanında kesinlikle eşşizdi. İspanyol Cephelerinde kol gezen büyük Alman Orduları göremezdiniz. Zira böyle bir yardım Milliyetçilerin meşruluğunu ciddi şekilde baltalardı. Condor Lejyonu çoğunlukla hava gücünden oluşuyordu. Tabi lejyonda birkaç zırhlı birlik, top ve uçaksavar da vardı.

Bu karmaşık yapıyı oyunda düzgünce yansıtabilmek için birkaç şey yapmamız gerekti.

İlk önce, oyundaki piyade çeşitliliğini arttırdık. Oyuncular Cumhuriyetçilerin milis güçlerinden, Franco’nun Profesyonel Afrika Ordusuna, Cumhuriyetçilerin klasikleşmiş Karma Tugaylarına (Brigada Mixta), çeşitli yabancı birliklere kadar bir sürü yeni ve tarihsel piyade birliğini savaş alanında görmeye hazır olmalı.

Her piyade birliğinin niceliklerini tarihsel yönlerini dikkate alarak büüyük bir titizlikle belirledik. Ve aşağıda bahsedip durduğumuz yeni piyade tiplerinden bazılarını görebilirsiniz. Hepsinin tasarımları da  elbette tarihsel gerçekliğe uygun.

İkinci olarak, daha önceden belirlenmiş bir stratejiye göre oynayan yz kontrolündeki müttefik birlikler ile etkileşiminizi arttırmak istedik. Nasıl mı? Yeni bir iletişim sistemi ile oyuncunun artık yz müttefiklerinin davranışlarını değiştirebilmesi ile! Bu yeni ve ilginç özelliği biz de Panzer Corps 2’ye kazandırmak ve en yakın zamanda sizin kontrolünüze sunmak için can atıyoruz.

Bu savaşın gerçekliği elbette oynanışı da dramatik ölçüde değiştirdi. Çünkü oyuncu savaşı kendi başına kazabileceği bir olanağa sahip değil. Zira istediğimiz şey yapay zeka kontrolündeki Milliyetçiler ile sırt sırta verip zaferden zafere koşmanız.

Oyuncu tankları, topları ve uçakları kontol ederken yapay zeka müttefikiniz piyadeleri kontrol edecek. Milliyetçiler ile kordinasyon ve işbirliği yapmak temel hedefleriniz ve ötesindeki zaferleri kazanmanızı sağlayacak yegane şey olacak.

Ve İspanyol İç Savaşı’nın dramatik bir sonucu olarak Panzer Coprs 2’de ilk kez ikiden çok daha fazla tarafın oldu muharebelere hazır olun.

Bu tasarımın bazıları için biraz fazla radikal bir değişiklik olabileceğini düşündük. Bu yüzden İtalyan CTV (Corpo Truppe Volontarie) birliklerinin tarihe uygun bir şekilde yansıtıldığından emin olmak için esktra bir adım daha attık. Eğer oyuncu kendi piyade birliğim olmadan yapamam diyorsa, CTV birlikleri emirlerine amade olacak.

2. Yeni Düşmanlar.

Panzer Corps 2’nin çıkışından beridir, yapay zeka oyuncuya karşı verdiği savaşın bekası için çeşitli şekillerde geliştirildi. Ve aynı zamanda sizin için pek iyi olmasa da yeni tip taktikler de keşfetti. Vur kaç taktikleri özellikle en çok karşılacağınız ve yz’nin bu kampanyadaki favori taktiği olacak. Yani korunaklı kanatlar ve iyi öncü birlikleri hiç olmadığı kadar önem kazanacak.

Ayrıca Pazner Corps 2’de  ilk kez kahraman özelliklerine sahip birimler ekleyerek oynanış zeminini seviyelendiriyoruz. Tek turda iki defa ateş edebilen topçu birlikleri ile bölge kontrolünü gözardı eden tanklar gibi bir sürü eşsiz birlik düşmanlarınızın saflarında çoktan katıldı. Bu yüzden dikkatli olun.

Hatta bütün kampanya boyunca sizi canınızdan bezdirecek çok özel “Nemesis” seviyesinde düşman birimleri ile de karşılaşabileceksiniz… Tabi bütün gücünüzle başlarını ezene dek! Teknik olarak, bu tür düşman birlikleri senaryodan sağ çıkıp başka senaryolarda daha da gelişmiş bir şekilde önünüzde belirebilir.

3. Zafer Noktalarını Ele Geçirmek Dışında Yeni Zafer Koşulları.

Başka bir şikayet de Panzer General ve Panzer Corps oyunlarının bir geleneği haline gelen görev kıtlığıydı. Sanıyoruz ki şimdiye kadar “Ele Geçir ve Kazan” fikrine biraz fazla saplanmıştık.

Elbette bu görev türünü bazı yerlerde kullanmaya devam edeceğiz. Ama oyuncular ilerledikçe çok daha çeşitli görev tipleriyle de karşılaşacaklar. Kurtarma, refâkat, önleme, mayın döşeme ve daha bir sürü tip görev kampanya boyunca karşınıza çıkacak.

Ve bu durumu “Zafer Derecesi” mekaniğini geri getirerek dengeliyoruz. Her görev “Kazan ya da Kaybet” anlayışında olmayacak ve bu da oynanışınıza çeşitlilik kazandıracak. Her senaryo Kampanyada devam edebilmeniz için tamamlamanız gereken temel görevlere sahip olacak. Ki sadece temel görevleri tamamlamak “Zafer Derecesi”nin en düşüğünü almanıza neden olmakla beraber, sizi pek de zorlamayacaktır.

Ancak,

Eğer çok eşşiz ödül ve bonuslar istiyorsanız, çok daha zor ve çeşitli bonus görevleri tamamlamak için limitlerinizi zorlayacaksınız.

Oyuna yeni bir para sistemi ekledik. Bonus görevleri tamamladığınızda Takdir Puanları kazanacaksınız. Kampanyanın çeşitli noktalarında yeterince Takdir Puanı kazanmış oyuncuların önlerine bazı fırsatlar çıkacak… Fırsatlardan kastımız ele geçirilmiş düşman ekipmanların arasından çıkan muhteşem ödüller, prototip birlikler ve hatta efsanevi Aslar ile Subaylar…

İspanyol İç Savaşı ve 1939 Kampanyalarının senaryo listelerini ile İspanyol İç Savaşı Kampanyası ile ‘oyuna eklediğimiz yeni birliklerin tam bir listesini de yakında yayınlayacağız.

Umarız ki geliştirici günlüğümüzü okurken eğlenmiş ve gelecek ay çıkacak eklentimiz için heyecanlanmışsınızdır.

Yazar: Umut Öksüz

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Total War Saga: TROY'da Sarpedon #totalwar https://t.co/vsSA5MBl8h
Europa Universalis IV'te Güneydoğu Asya Anakarası #eu4 https://t.co/sT6c45H1GI

Strategyturk Arşiv