Rome II’ye Negatif İnceleme Yağmuru ve Total War’dan Açıklama

Oyundaki kadın generallerle ilgili bir Steam forum konusunda Creative Assembly’e bağlı topluluk yetkililerinden Ella McConnell’in 1 ayı aşkın bir süre önce verdiği cevap ve ardından yaşanan olaylar Steam’de Total War: ROME II’nin negatif inceleme bombardımanına tabi tutulmasına sebep oldu. Total War: ROME II için geçtiğimiz 24 saat içerisinde Steam üzerinde 900’ü aşkın negatif inceleme yazılmış durumda.

Bu olaya sebep olan Steam forum konusunda bir oyuncu oyundaki kadın generallere sahip uygarlıklardan bahsediyor, politik evlilik mekaniğini dile getirip “başka ülkenin lideriyle evlendikten sonra savaşa girsek boşanmış mı oluyoruz?” diye soruyor. 7 sayfayı aşan bu tartışmada oyuncular tarafından kadınların antik çağda askeriyedeki yerinden, dönemin önemli kadın figürlerine ve tüm bunların politik ajandalar sebebiyle yapılmasına kadar birçok şeye değinilmiş. Yorumlardan birinde general edinmek isteyen bir Atina oyuncusunun karşısına çıkan 6 seçeneğin de kadın olduğu bir ekran görüntüsü yer alıyor.

ella3.jpg

Ella McConnell’in bu konuyu kilitlerken verdiği cevap “daha önce de belirttiğimiz gibi Total War tarihten ilham alan bir oyun, ancak tarihsellik üzerine kurulmuş bir oyun değil ve oyunda kadın birimler görmek istemiyorsanız modlamayla bu birimleri/generalleri oyundan çıkartmaya çalışabilirsiniz veya basitçe oyunu oynamayabilirsiniz.” şeklinde. Bu durum biraz da Battlefield V’deki kadın karakterlere gelen tepkiye ve oradaki yetkilinin “beğenmiyorsanız oynamayın” tepkisini andırıyor ve belki de tüm bu negatif reaksiyonun ana sebebi kadın generallerden ziyade verilen bu cevabın tonu. Gamasutra’yla yaptığı söyleşide tasarım şeflerinden Patrik Söderlund “iki seçeneğiniz var, ya kabul edersiniz ya da oyunu oynamazsınız” şeklinde açıklama yapmıştı. Patrick Söderlund geçtiğimiz ay EA’dan ayrıldı.

ella1.png

Peki 1 ayı aşkın süre önce yazılan bu mesaj neden şimdi bu şekilde bir reaksiyona sebep oluyor? Bunun sebeplerinden birisi Arch Warhammer nickli Youtuber’ın geçtiğimiz günlerde bu olaylarla ilgili yaptığı video. “Creative Assembly oyunlarını oynamanızı istemiyor” başlıklı bu videoda oyundaki kadın general olasılığının yüksekliğinden ve kimi durumlarda yeni bir general edinmek istediğiniz zaman önünüze sadece kadın general çıkmasından bahsediliyor. Gelen negatif reaksiyonlara sebep olarak kadın generallerin “bedava DLC ile” oyuna zorla eklenmesine değiniliyor, dolayısıyla oyuncuların oyunlarında istememeleri durumunda bu generalleri “edinmemeleri” gibi bir şansları yok – bu da oyuncularda bir “dayatma” hissi oluşturuyor. Öte yandan kadın birimler içeren Daughters of Mars eklentisinin tarihe uygunluğundan ve DLC olduğu için “istemiyorsan almayabileceğin bir şey” olduğuna vurgu yapılıyor.

Görsel

Bu video sonrası Steam’de yazılmış bazı incelemelerde bir oyuncu “modern politikaları milattan önce tarihlerde geçen bir oyuna taşıyarak oyunu mahvettiler” derken, bir başka oyuncu “kadınların eklenmesiyle bir problemim yok ama tarihsel bir oyunda politik değişiklikleri doğru bulmuyorum” diyerek fikrini belirtiyor. İşin ilginç yanı tüm bu tepkiye sebep olan unsurların özünde tam olarak doğru olmama ihtimalleri. Eski bir Creative Assembly çalışanı RepublicOfPlay tarafından yapılan videoda oyunun veritabanındaki olasılıkları inceleyerek aslında “kadın general çıkma olasılığının” o kadar da yüksek olmadığından, sadece Kush ülkesinde %50 %50 gibi bir oran olduğuna dair bilgiler paylaşmış. Oyunda sadece belli kültürlerde kadın generaller olabiliyor ve Romalılar bu kültürlerden birisi değil, RepublicOfPlay yaptığı hesaplamada birçok uygarlıkta kadın general edinme olasılığının 10’da 1 olduğunu dile getirip ve seçeneklerin tamamının kadın general olduğu ekran görüntüsündeki gibi bir olayın gerçekleşme olasılığının çok düşük olduğunu ifade ediyor.

Dn77XN0XkAAkF6t.jpg:large

Total War’dan bu meseleyle ilgili yapılan resmi açıklama ise şu şekilde:

Rome II ile ilgili mevcut tartışmalarla ilgili olarak…

Oyunda kadın general çıkma olasılığında herhangi bir değişiklik yapılmadı, ancak oyuna Aile Ağacı mekaniğinin ve yeni oynanış mekaniklerinin eklenmesiyle oynanabilir ülkeler evlilik yoluyla daha fazla kadın aile üyesi edinebilir oldu. Eğer oyuncu ailesindeki erkek bireyleri evlendirirse bu kadın bireyler aileye katılıyor ve atanabilecek general havuzuna ekleniyorlar. Ancak yine de tüm bu durumun gerçekleşebilmesi için kadınların general olabildiği bir ülkeyle oynamanız gerekiyor.

Oyun içerisinde oluşan kadın karakterlerin atanabilir general havuzunda yer alma şansı %10 ila %15 arasında, bu oranda istisnai ülkeler Yunan devletleri, Roma, Kartaca ve bazı doğu ülkeleri, bu ülkelerde bu oran %0, öte yandan Kush devletinde bu oran %50. Bu fark oyunun geçtiği zaman aralığında farklı kültürler arasındaki farklılıkları yansıtma amacı geçiyor.

Bu oranları oyuncular dilemeleri takdirde modlayabilir, henüz bu oranların düzgün bir şekilde çalışmadığına dair bir hata tespit etmiş değiliz.

Bu içeriği yamayla değiştirmek veya kaldırmak gibi bir planımız bulunmuyor.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Europa Universalis IV'te İtalya'daki Harita Değişiklikleri ve Yeni Ülkeler #eu4 #europauniversalis4 https://t.co/SDEzp8Gnv3
Crusader Kings II: Iron Century'deki Hristiyan Hükümdarlar #crusaderkings2 #ck2 https://t.co/00zdTjeIIl

Strategyturk Flickr