Stellaris : Eski İmparatorluklar

Galaksimiz geniş, yaşlı ve bilinmezliklerle dolu. Galaksinin her köşesinde sürekli yeni canlı türleri meydana gelebiliyor ve bunlardan bazıları diğer yıldızlara geçişler dahi yapabiliyor. Bu türlerden birkaçı kendilerini ilk canlı türü olarak kabul edip kendilerinin seçilmiş ırk olduğu düşüncesine kapılabilir, bu türler başka bir uzaylı ırkın onlardan çok daha önce onlarla aynı adımları atmış olabileceğini farkedemeyebilirler. Ancak çok daha önceden başka uzaylı ırkları aynı adımları atmış, galaksideki çeşitli gizemleri açığa çıkarmış ve diğer canlı türlerinin hayalini bile kuramayacağı bilgilere ulaşmış ancak nihayetinde düşüşü engelleyememiş olabilir, bu imparatorluklara oyun içerisinde eski imparatorluklar diyoruz.

Bu imparatorluklar çeşitli sebeplerden duraksama dönemine girmiş, genellikle iç karmaşalardan ötürü zaman içerisinde güçsüz düşmüşler. Zamanında yüzlerce yıldız sistemini kontrol eden bu imparatorluklar artık küçük parçalar halindeler. Eski oldukları için diğer canlı türlerinin bilmediği şeyleri bilirler, dolayısıyla teknolojilerinde tahmin edemeyeceğiniz şeyler bulunabilir. Donanma olarak zamanında sahip oldukları ihtişamlı uzay filosundan arta kalanlara sahiptirler. Bu eski imparatorluklar genellikle izolasyon politikası izlerler ve diğer canlı türleri ile bağ kurmamaya çalışırlar. Diplomasiyle bir yere varma olasığınız azdır ve bu imparatorluklar sahip oldukları az sayıda yıldız sistemine giriş yapmış tanımlanamayan her uzay gemisine az kalan topraklarını da savunma refleksiyle saldırı düzenlerler.

Neden böyle bir şey ekledik?
Oyuna bu şekilde eski imparatorluklar eklememizin birkaç sebebi var. Öncelikli olarak oyun içi hikayeyi oldukça pozitif yönde etkiliyorlar ve oyuncunun bu imparatorluklarla olan etkileşiminde kullanabileceği birçok yön var, dolayısıyla her yeni oyun başlattığınızda farklı türde farklı yapıda eski imparatorluklarla karşılaşıp bu imparatorluklarla olan hikayeniz farklı bir sonuca bağlanacak. Oyuncular eski imparatorlukların galakside gerçekleşen olaylara kayıtsız kalacağı kanaatine kapılmamalı, eğer başıboş bırakırsanız tekrardan ihtişamlı imparatorluklarını kurma politikası izlemeye başlayabilirler veya kutsal gördükleri bir gezegen kendilerinden daha alçak seviyede gördükleri bir ırk tarafından kolonize edildiğinde size karşı çok agresif bir tavır takınabilirler.

Oynanış açısından eski imparatorluklar oyun içi teknoloji desteği sağlayabilir. Onların uzaygemilerini yoketmeyi başarırsanız o gemilerden elde ettiğiniz parçalarla teknolojinizi güçlendirebilirsiniz. Stellariste yokedilen her gemi arkasında kalıntılar bırakır ve ters mühendislik ile oyuncu bu geminin yapımında kullanılan teknolojiye sahip olabilir. Oyuncu istemesi halinde bu eski imparatorluklara ait olan gezegenlere saldırı da düzenleyebilir ve bu saldırı sonrası gezegeni ele geçirirse o imparatorluğun teknolojisini de kullanabilir hale gelecektir. Ancak bu durum o gezegendeki halkı da imparatorluğunuza dahil ettiğiniz anlamına geliyor, bunun da farklı sonuçları olabilir.

Eski imparatorluklardan elde edeceğiniz şeylerin güzelliği bir yana, eski bir imparatorluğa saldırırken aldığınız riski iyi değerlendirmelisiniz. Bu imparatorlukların sakladığı ne gibi güçleri olduğunu, son çare olarak ne tür bir silahı açığa çıkaracaklarını asla bilemezsiniz.

Haftaya kolonilerin ve yerli halkın başına gelebilecek olaylardan ve talihsizliklerden bahsedeceğiz.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Crusader Kings III'te Performans ve Yapay Zeka #ck3 https://t.co/MY1ggNJ3a2
Europa Universalis IV'te Khmer İçerikleri #eu4 #europauniversalis4 https://t.co/bnMXP1Uv8z

Strategyturk Arşiv