Stellaris’te Bombardıman Değişiklikleri ve Kararlar

Stellaris günlüklerinde bu hafta yeni eklenen Kararlar mekaniğinden ve gezegen bombardımanına yapılan değişikliklerden bahsediliyor.

Herkese merhaba, bir başka Stellaris günlüğüyle daha karşınızdayız. Bugün 2.2 “Le Guin” yamasındaki Kararlar ve Gezegen Bombardımanı hakkında konuşacağız.

Kararlar

Planetary edictler (gezegen genelgeleri) artık kaldırıldı, onun yerine Kararlar getirildi. Genelgeler ile daha çok şey yapmak istiyorduk ve onları kararlar ile değiştirmemiz bunları yapmamıza olanak sağlıyor. Bazı kararlar imparatorluğunuzun sınırları içindeki tüm gezegenlerde (koloni kurulup kurulamayacağı fark etmiyor) yürürlüğe sokulabilir. Kararların maliyeti herhangi bir kaynak olabilir ve yürürlüğe sokulmadan önce de belli bir süre gerekir. Örneğin Mastery of Nature yükselme ödülü (ascension perk) Toprak Temizleme kararına erişebilmenizi sağlıyor. Sıkıyönetim gibi bazı kararlar açılıp kapatılabilir şekilde olacak. Sıkıyönetim Uygulama kararını alırsanız daha sonra Sıkıyönetimi Kaldır kararını geçirebilirsiniz.

pasted_image_0.jpg

Kararlar sistemi tamamen modlanabilir olacak.

Gezegen Bombardımanı ve Tahribat

Yeni sisteme daha iyi uyması için bombardımanlarda da küçük değişiklikler oldu.

Gezegen bombardıman altındayken Tahribat’ı artar. Tahribat 0 ile 100 arasında değişen bir değerdir ve gezegenin konutlarını, rahatlığını, ticaret değerini ve nüfus büyümesini azaltır. Tahribatı temizlemek zaman alır ve kaynak harcamanız gerekir.

Bildiğiniz gibi filoların farklı bombardıman duruşları var (kısıtlı bombardıman vs.) her duruş tahribatın ne kadar arttığını ve gezegendeki nüfusların ölme olasılığını belirler. Gezegendeki tahribat ne kadar fazlaysa nüfus ölme olasılığı da o kadar fazladır. Bir binada çalışacak kadar nüfus olmadığında bina harabe olmuş sayılır. Harabe olan binalar için gereken nüfus sayısı tekrar sağlandığında binalar tamir edilebilir.

pasted_image_0_1.jpg

Tahribatın çok olumsuz etkileri olmasından endişelenmeyin, test etmeye devam ediyoruz. Tahribattan kurtulup toparlanmak imkansız bir şey olmayacak.

Gelecek hafta geleneklerde (tradition) yapılan değişikliklerden bahsedeceğiz. Bu günlük biraz kısa olduğu için gelecek haftadan bir ekran görüntüsü vermek istiyorum:
upload_2018-10-4_14-9-13.jpg

Yazar: Cem Kaya

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Stellaris'te Casus Ağı ve Casuslar #stellaris https://t.co/Q1t0mBSVfr
Knights of Honor II: Sovereign'de Görüşler #koh2 https://t.co/jcOQZpKvei

Strategyturk Arşiv