Stellaris’te Diplomasi Yetenekleri

Stellaris geliştirici günlüklerinde bu hafta diplomasi yeniliklerine dair dair bilgiler veriliyor.

Herkese mehabalar!

Bugün 2.6 ücretsiz yamasında gelecek olan daha ufak çaplı diplomasi yenilikleri üzerine konuşmak istiyoruz. Galaktik Topluluklar ve yenilenen federasyonların diplomasi üzerine büyük bir etkisi olacak olsa da önemli olan daha ufak şeyler de var.

Diplomatlar

Diplomatlar, diplomasiye eklediğimiz daha önemli şeylerden biri. Diplomatlar EU4’te çalıştıklarına benzer bir şekilde çalışıyor ve bazı diplomatik eylemler için onları kullanmanız gerekiyor.

  • İlişki Geliştirme/Bozma – Artık diplomatları kullanarak diğer imparatorluklarla olan ilişkimizi etkileyebiliyoruz (-400/+400). Bu konuya birazdan daha detaylıca bakacağız.
  • Federasyona Atama – Aylık 1 uyum artışı sağlar
  • Galaktik Topluluğa Atama – Diplomatik ağırlığı arttırmayı sağlar

Görsel
Görsel
Görsel

Diplomasi Arayüzü Güncellemesi

Sonunda birçok diplomasiyle alakalı arayüzünü güncelledik.

Artık diplomasi arayüzünde civicler, kökenler, güç kıyaslaması, mevcut diplomasi antlaşmaları ve yeni diplomatik duruşlar gibi birçok bilgiyi daha açık bir şekilde görebiliyoruz.

upload_2019-11-28_10-30-2.jpg

Bu hegemonya üyesi yeni diplomatik ekranı gösterirken modellik yapacak kadar kibardı.

upload_2019-11-28_10-30-30.jpg

Rakip belirlemek daha öne hiç bu kadar çekici olmamıştı.

upload_2019-11-28_10-30-57.jpg

Diplomatik teklifler artık ne oldukları konusunda daha açık ve netler. Kötü tarafı ise artık arkadaşlarınızı kandırıp toprak almak daha zor.

Diplomatik Duruşlar

Bazen Paradox’ta başka oyunlarda çalışan ekip arkadaşlarımızın kendi oyunlarına ekledikleri şeyler hoşumuza gidiyor ve Imperator: Rome’daki diplomatik duruşları buna örnek olarak gösterebiliriz. Diplomatik duruşlar sayesinde imparatorluklar diğerleri ile olan ilişkilerine daha farklı bir biçimde dikte edebilecek.

upload_2019-11-28_10-31-19.jpg
Diplamatik duruşlar oyunda politika olarak sayılıyor ve sadece 10 yılda bir değiştirebiliyor. Belirli imparatorluk türlerine özel olanlar da dahil olmak üzere birçok farklı duruş çeşidi var.

Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Duruşları birbirinden tamamen farklı olacak ve çeşitli oyun stillerine hitap edecek şekilde tasarladık. Yukarıdaki resimlerde Savaşçı (Belligerent) ve Üstünlükçü (Supremacist) duruşlarının benzer olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Bu bir bakıma doğru ama ufak farklılıkları var. Üstünlükçü duruş galakside süper güç olmak isteyen imparatorluklar için tasarlandı. Üstünlük duruşunu benimsemiş imparatorluklar birbirinden hoşlanmazlar, aralarında ılık bir rekabet vardır.

Diplomatik duruşların iç siyasete de etkisi vardır ve bazı partiler (faction) belirli duruşları tercih edebilir.

İlişkiler ve Görüşler

İki imparatorluk arasındaki ilişkilerin nasıl olduğunu daha kolay ölçecek, “İlişkiler” dediğimiz yeni bir değer ekledik. Kötü<-Gergin<-Nötr->Olumlu->Mükemmel olarak gidiyor ve farklı seviyelerde farklı diplomatik eylemleri yapabilmemize olanak sağlıyor.

Diplomasiyi daha az anlamsızca değişen ve daha çok mekanik olan bir şeye dönüştürmek istiyoruz. Oyuncular artık diğer imparatorlukların kendileri hakkındaki görüşleri üzerinde daha çok kontrole sahip olacaklar. Diplomasi artık daha dinamik ve zamanla gelişmeye eğilimli bir şey olacak.

Federasyon kurmak için ilişkilerinizin mükemmel olması gerekirken; göç, araştırma ve ekonomik antlaşmalar için olumlu ilişkiler yeter. Benzer bir şekilde rakip belirlemek için kötü ilişkileriniz olması lazım. Bu kısıtlamalar multiplayerlarda oyuncular arası diplomaside de geçerlidir.

Kısıtlamalardan bazıları diplomatlarla ilişki geliştirerek ya da bozarak aşılabilir

upload_2019-11-28_10-32-53.jpg

Lütuflar

Son olarak lütuflar hakkında konuşmak istiyoruz. Lütuflar oyuncuların Galaktik Toplulukta daha fazla etkiye sahip olmalarını sağlamak için eklenmiş olsa da yapay zekanın diplomatik antlaşmarı kabul etme ihtimalini arttırmak için de kullanılabilirler.

upload_2019-11-28_10-33-11.jpg
Yeni eklenen lütuf mekaniği sayesinde Galaktik Topluluk’taki oylamalar ve önergeler için olan diplomatik ağırlığınızı arttırabilirsiniz. Bir imparatorluğun başka imparatorluklara en fazla 10 lütfu olabilir. Her bir lütuf diplomatik ağırlığı %10 arttırır.

Örnek vermek gerekirse, A imparatorluğunun B imparatorluğu üzerinde 10 lütfu var. A imparatorluğu bu 10 lütfun hepsini kullanıyor ve B imparatorluğunun sahip olduğu diplomatik ağırlığın tamamını kendisine geçiriyor. Böylece B imparatorluğu diplomatik

Kısacası, lütuflar sayesinde imparatorluklar oylamaları kendi istedikleri şekilde manipüle edebilirler. Sizinle aynı şekilde oy veren imparatorluklar üzerinde lütuf kullanamazsınız. Birden fazla imparatorluk aynı imparatorluk üzerindeki lütuflarını kullanabilir ve bu nedenle lütuf sistemi hangi lütufun önce geldiği, hangisinin daha önemli olduğu gibi hesaplamaların karışıklığını azaltacak şekilde tasarlandı.

upload_2019-11-28_10-33-30.jpg

Lütfen kabul et. Bana borçlusun.

Ayrıyeten lütuflar, diplomatik tekliflerin kabul edilebilirliğini +5 arttırmak için de kullanılabilirler.

Lütuflar ticari antlaşmalar ve bazen rastgele gelen olaylar (event) sayesinde kazanılabilirler.

Bu haftalık bu kadar. Önümüzdeki hafta Juggernaut ve Dev Tersaneler hakkında konuşacağız.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Crusader Kings III'te Modlanabilirlik #crusaderkings3 https://t.co/F94RUakQBk
Europa Universalis IV'te Malakka, Açe ve Brunei İçerikleri #eu4 #europauniversalis4 https://t.co/CB2YhuvfVT

Strategyturk Arşiv