Stellaris’te Ekümenopolisler ve Yeni Mega Yapılar

Stellaris günlüklerinde bu hafta Megacorps eklentisi ile gelen ekümenopolislerden ve yeni mega yapılardan bahsediliyor.

Herkese merhaba! Bugün Megacorp eklentisi hakkında konuşmaya devam edeceğiz. Ekümenopolislere ve yeni mega yapılara göz atacağız.

Ekümenopolis

“Böylece şehrin bir dünyasını ve dünyanın bir şehrini yapacağız.”
upload_2018-11-1_12-43-29.jpg

Ekümenopolisler tüm gezegeni kaplayan şehirlerdir. Bunları yaratmak için önce ilgili “Yükselme” perk’ünü açmanız lazım. Bunu sadece gestalt olmayan imparatorluklar açabilir ve yeni Yer Çekimi Karşıtı Mühendislik teknolojisi gerekir

upload_2018-11-1_12-40-47.jpg

upload_2018-11-1_12-41-55.jpg

Yükselme perk’ünü açtıktan sonra kolonize edilmiş gezegenlerde bir karar gelecek. Bu kararı aktifleştirmek için şehrinizin tamamen şehir bölgeleriyle dolu olması gerekir.

upload_2018-11-1_12-42-36.jpg

Ekümenopolislerdeki eski bölgeler, sadece ekümenopolislerin kullanabileceği özel bölgelere dönüştürülür. Bu bölgeler Yerleşim Arkolojisi, Dökümhane Arkolojisi, Endüstriyel Arkoloji ve Tatil Arkolojileridir. Özel bölgeler normal bölgelerden daha güçlüdür ve daha fazla iş sağlarlar. Ayrıca ekümenopolisler nüfus artışında ve bulunan işlerin ürettiği kaynaklarda bonuslara sahiptir.

Arkoloji Projesi, gerçekten “uzun” bir gezegen yaratmak isteyen herkes için gereklidir.

Mega Yapılar

MegaCorp’ta 4 yeni mega yapı yer alıyor:

 • Matter Decompressor (Madde Genişletici)
 • Strategic Coordination Center (Stratejik Koordine Merkezi)
 • Mega Art Installation (Mega Sanat Kurulumu)
 • Interstellar Assembly (Yıldızararası Meclis)

Yeni eklenen mega yapılar Galaktik Harikalar yükselme perk’ü ile inşa edilebilecek.

upload_2018-11-1_12-49-38.jpg

Ayrıca mega yapıların yeni ekonomiye uyması için bazı denge değişiklikleri yapıldı ve artık inşa edilebilmeleri için mineraller yerine alaşımlar gerekiyor.

Matter Decompressor (Madde Genişletici)

Madde genişletici, dyson küreleri gibi çalışıyor ve teknolojisi burada açıklanamayacak kadar karışık. Enerji yerine mineral çıkartıyorlar. 4 seviyesi var, bunlar da sırasıyla 250/500/750/1000 mineral veriyor.

Strategic Coordination Center (Stratejik Koordine Merkezi)

Stratejik koordine merkezinin zırhlı gövdesi askeri komutanın en önemli parçalarına ev sahipliği yapıyor. 3 seviyesi var ve aşağıdakileri verir:

 • Donanma kapasitesi: 75/150/225
 • Yıldızüssü kapasitesi: 5/10/15
 • Savunma platformu: 8/16/24
 • Işıkaltı hız: %5/%10/%15

Mega Art Installation (Mega Sanat Yapısı)

Galaksideki sanatın en büyük işaretlerinden biri olan bu yapı, yaratıcılarından ilham alır ve onların ruhunu yansıtır. 3 seviyesi var ve aşağıdakileri verir:

 • Unity (Bütünlük): 100/200/300
 • Rahatlık: %5/%10/%15

Interstellar Assembly (Yıldızararası Meclis)

Galaktik güçlerin tanışma noktası olan bu yapı, göçmen çekiciliğini ve inşa edenin diğerleriyle olan ilişkisini arttırır. 4 seviyesi var ve aşağıdakileri verir:

 • Göçmen çekicliği: %25/%50/%75/%100
 • Diğer imparatorluklarla ilişki: 10/20/30/50

Yazar: Cem Kaya

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Crusader Kings III'te Baştan Çıkarma, İşkence ve Entrika #ck3 #crusaderkings3 https://t.co/gK5MXHJPOS https://t.co/45LisgPaaD
Europa Universalis IV'te 1.30 Yamasındaki Ufak Değişiklikler #eu4 #europauniversalis4 https://t.co/0mUIprwooY https://t.co/CUhL3SZQrV

Strategyturk Flickr