Stellaris’te Galaktik Topluluk Soru Cevap

Stellaris geliştirici günlüklerinde bu hafta Galaktik Topluluk mekaniğine dair sorulan sorular cevaplanıyor.

Herkese merhabalar, soru cevap serimizin bir başka bölümünde bugün Galaktik Topluluk mekaniği hakkında sorduğunuz soruları yanıtlandırıyor olacağız. Tahmin edeceğiniz üzere çok sayıda soru var, dolayısıyla bazı soruları birleştirmeyi uygun bulduk.

Galaktik Topluluk Üyeliği

Galaktik topluluğun kuruluşu sadece oyuncuların yarısıyla tanışmakla olan bir şey mi? Birleşmiş Milletlerin kurulması için 2 dünya savaşı atlatmamız gerekti. Sırf diğer uygarlıklarla tanıştık diye hemen bir topluluk kurmaya kalkışmak pek mantıklı durmuyor.
Galaktik Topluluk kurulmasını öngören olay zinciri soykırımcı ve gestalt olmayan bir imparatorluğun galaksinin en az yarısıyla karşılaşması sonrası başlıyor. Kurulabilmesi için en az 3 soykırımcı olmayan imparatorluğun evet demesi gerekiyor, eğer demezlerse daha sonraları kurmak için fırsatlarla karşılaşabiliyorsunuz.

GalCom01.png

Galaktik Topluluk kurulduğunda otomatik olarak katılıyor muyuz yoksa bir seçme hakkımız var mı?
Topluluğa katılıp katılmayacağınıza siz karar veriyorsunuz (Bu asıl kuruluşta yer almayıp sonradan iletişim kurulan imparatorluklar için de geçerli.)

Topluluktan nasıl çıkıyoruz? Bir çıkan bir daha giremiyor mu?

İstediğiniz zaman belli bir miktar Nüfuz puanı karşılığında çıkabiliyorsunuz. Bu puan İmparatorluk Yayılması değerine göre değişim gösteriyor.

GalCom02.png

Yukarıda da bahsedildiği gibi, çıktıktan sonra 20 yıl boyunca tekrar katılamıyorsunuz. Bu süre zarfında Diplomatik Ağırlığınız azalıyor ve Galaktik Topluluk üyeleriyle ilişki azalmasına sahip oluyorsunuz.

Bir imparatorluk yaptırımlardan kaçmak adına galaktik topluluktan çıkarsa topluluktaki ülkeler savaş sebebi kazanıyor mu?

Geçirilmiş kararlara bağlı, genellikle hayır. Eğer militaristlerin zıvanadan çıkmasını sağlarsanız Önce Saldırı mümkün olabilir.

Galaktik Topluluk üyeleri toplulukta olmayan imparatorluklarla ilişki eksisine sahip olacak mı?

Galaktik Topluluk üyeleri birbirleriyle ilişki artısına sahip ve üye olmayı reddeden imparatorluklara daha kötümser yaklaşıyorlar.

Galaktik Topluluğun bir merkezi var mı? Bu merkez Birlik/Nüfuz/Ticaret gibi unsurlar sağlıyor mu?
Galaktik Topluluğun fiziksel bir merkezi yok.

Topluluk soykırımcı olmayan ancak yine de sevilmeyen imparatorlukları, Driven Assimilatorlar, Criminal Syndicateler ve Barbaric Despoilerlar nasıl ele alıyor?

Üçü de Galaktik Topluluğa katılabiliyor.

Galaktik Topluluk izolasyoncu imparatorlukları nasıl etkiliyor? Inward Perfectionist civic’inin Galaktik Topluluktaki bir imparatorluğa olan etkisi ne şekilde?
İzolasyoncu diplomatik duruşu Diplomatik Ağırlığı negatif etkiliyor. Inward Perfectionistler normalden 2 daha az Elçiye sahipler, eğer Topluluğa katılırlarsa üye faydalarından yararlanıyorlar, ancak alınan kararlarda çok etkili olamıyorlar.

Galaktik Topluluktan imparatorluk atabiliyor muyuz?
Hayır ama toplulukta olmayı onlar için bir ızdırap haline dönüştürebiliyorsunuz. Bunun dışında imparatorluğun (özellikle oyuncunun) isteği dışında topluluktan atılabilmesini doğru bulmadık.

Vasallar, haraçgüzarlar vesaireler topluluğa dahil olabiliyor mu?
Evet.

Gestalt Consciousness olarak topluluğa katılmanın özel bir avantajı var mı?
Özel değil, ancak bazı kararlar onlar üzerinde daha az etkili olduğu için kimi zaman avantajlı duruma gelebilyorlar. Örneğin ticaret odaklı kararlar onlara herhangi bir artı sağlamayıp eksi etkilere sahipken, mutluluk eksisi veren kararlar onlara zarar vermiyor. Sistemin incelikleri sebebiyle Gestaltlar normalden daha düşük Diplomatik Ağırlığa sahip oluyorlar.

Galaktik Topluluğun Yapısı

Galaktik Topluluğun birden fazla seviyesi var mı? (Örneğin Topluluk -> Konsey) gibi?
Galaktik Topluluğun kademeleri yok ancak daha fazla karar geçtikçe galaksi üzerindeki etkisi de artıyor.

Vasallar Galaktik Toplulukta nasıl işliyorlar? Her zaman süzerenleriyle aynı oyu mu kullanıyorlar?
Vasallar genel olarak kendi oylarını kendileri veriyor. İmparatorluklar oy kullanırken teklifte bulunanla olan ilişkisini göze alıyor, dolayısıyla size sadık vasalın sizle aynı doğrultuda oy verme ihtimali bir hayli yüksek. Öte yandan nefret etmedikleri müddetçe Konsey Koltuğu için süzerenlerini destekliyorlar.

Elçi atamak Galaktik Topluluktaki oy gücümüzü ne kadar etkileyecek?
Atanmış her Elçi Diplomatik Ağırlığınızı %10 kadar arttırıyor.

Galaktik Topluluğun oyundaki partilerle bir ilişkisi var mı?
Dolaylı olarak var. Diplomatik duruşunuz partilerin görüşünü etkiliyor ve alınan kararlar etik çekiciliğini değiştirebiliyor. Partilerin alınan kararlardan rahatsız olmasını düşündük, ancak meselenin sizin kontrolünüz dışında gelişmesi durumunda oyuncunun cezalandırılmasını doğru bulmadık. Bazı kararlar bazı politikaları illegal hale getirebiliyor, bu da dolaylı yoldan partileri kızdırabiliyor.

Galaktik Topluluğun yasaları lider hedeflerini ve seçim vaatlerini etkiliyor mu?

Hayır, ancak modla yapılabilecek bir şey.

Kararlar

Alınabilecek kaç farklı karar kategorisi var?
Şu anda 5 kategorimiz var: Ticaret ve Endüstri, Politika ve Kültür, Çevre ve Teknoloji, Savunma ve Savaş ve Galaktik Öncelikler.

Bu ana kategoriler toplamda 14 alt kategoriye ayrılıyorlar: Galaktik Ticaret ve Endüstriyel Gelişim, Çoğunluğun İyiliği ve Galaktik Reformlar, Ekolojik Koruma ve Sınırsız Bilgi, Ortak Savunma ve Savaş Kuralları, 4 yaptırım alt kategorisi, Galaktik Odaklar ve Kınamalar.

Belli başlı gemi türlerini veya silahları yasaklayan yasalar var mı?
Savaş Kurallarında farklı gemi türlerini yasaklamayı denedik, ancak oyundaki öğeleri yasaklamaktansa eylemleri yasaklamayı daha doğru bulduk. Hayatın Değeri kararı dünya yok edicilerin kullanılmasını engelliyor (kullanırsanız 10 yıl boyunca galaktik yasaları çiğnemiş sayılıyorsunuz)

Kararları daha sonradan geri alabiliyor muyuz?

Evet, karar almakla aynı şekilde ancak birçok karar zincir şeklinde olduğu için adım adım hareket etmeniz gerekiyor.

Tüm kararlarda evet ve hayır olmak üzere sadece iki seçenek mi var?
Evet, ancak bazıları belli bir imparatorluğa yönelik olabiliyor.

Birden fazla imparatorluğun katılımıyla gerçeğe dönüştürülebilen projeler var mı?
Hayır.

Örneğin bir iç savaş çıktı veya robot ayaklanması var, bir bakıma uzay BM’si gibi davranıp müdahale ederek olayın nasıl sonuçlanacağını etkileyebiliyor muyuz?
Bu tarz bir müdahale kararımız yok ancak yapılabilir. Bürokrasinin çok yavaş işlediğini unutmamak lazım, dolayısıyla bir Konsey üyesinin Acil Önlem şeklinde bunu sıraya koyması gerek, öbür türlü karar geçene kadar mevzubahis savaş sona erebilir.

Kararlarla ethiclerimizi diğer imparatorluklara dikte edebiliyor muyuz?

Dolaylı olarak evet, örneğin Savaş Kuralları pasifist ethic çekiciliğini arttırıyor.

Yapay zekayı yasaklamaya yönelik kararlar var mı? Eğer yapay zeka yasaklanırsa, bu durum sentetik/robot imparatorlukları nasıl etkiliyor?
Sınırsız Bilgi alt kategorisindeki Gelişmiş Zenobilimi yapay zekayı yasaklıyor, Çoğunluğun İyiliği kategorisindeki Evrensel Refah organikleri asimile ederek özgür iradeyi ortadan kaldırmayı yasaklıyor. Bunlar Driven Assimilator gibi imparatorluklar için çeşitli sorunlar çıkartabilir.

Oyun ortası ve oyun sonu krizlerinin yanı sıra, soykırımcı imparatorluklara karşı karar alınabiliyor mu?
Soykırımcılar topluluğa katılamıyorlar, Ortak Savunma kararları onlara karşı savaş sebebi sağlıyor.

Köleliği cezalandırabiliyor, yasaklayabiliyor veya destekleyebiliyor muyuz?
Hayatın Değeri kararları kovmak dışındaki eylemleri yasaklıyor, Çoğunluğun İyiliği serisindeki kararlar ise direkt olarak banlamadan evvel kölelerin yaşam standartlarını geliştirmeye yönelik bazı yaptırımlara sahip.

Zengin imparatorluklardan fakir imparatorluklara varlık geçişini dikte eden kararlar var mı?
Yok. Evrensel Refah kararları herkesin kaynak depolama kapasitesini azaltarak varlık dengesizliğini azaltmayı amaçlıyor.

Zayıf bir imparatorluğu Galaktik Topluluk üzerinden koruyabiliyor muyuz?
Son Çare Doktrinini geçirerek Kısıtlamasız Savaş politikasını yasaklayabilirsiniz.

Geçirdiğiniz kararın ters tepmesi gibi bir ihtimal var mı?
Mümkün. Örneğin Evrensel Refahı geçirmeden evvel Tüketici Ürünleri üretiminin belli bir seviyede olmasına emin olmalısınız.

Müttefik yapay zeka ülkelerin Galaktik Toplulukta aleyhimize oy kullanma ihtimali var mı?
Evet. Ancak yapay zeka genellikle sevdikleri imparatorluklarla ortak doğrultuda oy kullanıyor.

Galaktik Topluluk savaşları sona erdirme gibi bir fonksiyona sahip mi?
Hayır, ancak Düşmanımın Düşmanı kararı topluluk üyesiyle savaşta olan imparatorluklara karşı savaş sebebi sağlıyor.

Karar geçireceğimiz zaman istediğimiz karar arasından seçebiliyor muyuz?
Genellikle tüm kararları görebiliyorsunuz ancak bir zincir halinde ilerleme katetmeniz gerekiyor.

Kararlar nasıl çalışıyor? Oyuncu istemezse kararı görmezden gelebiliyor mu?

Kararların artıları ve eksileri var. İsterseniz alınan kararı görmezden gelebilirsiniz ancak bunu yapmak galaktik yasaları çiğnediğiniz anlamına geliyor.

Farklı kararların geçebilmesi için farklı kabul yüzdeleri söz konusu mu?
Her zaman Diplomatik Ağırlık üzerinden belirlenen çoğunluğun olması yeterli.

Nasıl karar oluşturuyoruz? Oyun ilerledikçe açılan yeni kararlar var mı?
Her imparatorluk tartışılmakta olan bir karara sahip olabiliyor. Karar teklif etmek değişen miktarlarda nüfuza malolabiliyor. Tartışılma aşamasındayken imparatorluklar bu kararı destekleyebiliyor veya karşı çıkabiliyorlar. Senato oturumu başladığında en yüksek desteğe sahip karar görüşülüyor. Bazı kararlar mantıklı olmadıkça alınamıyorlar, örneğin Prethoryn Scourge gelmeden onları Galaktik Odak haline getiremiyorsunuz.

Kararlar ne sıklıkla alınıyor?
Bir karar teklif edildikten sonraki 1800 gün boyunca tartışılıyor. Bu dönemin sonunda eğer olumlu oylar yüksekse Galaktik Yasaya dönüşüyor. Bunun ardından Senato 720 gün boyunca araya giriyor. Senato aradayken, Konsey üyeleri acil oturum çağrısında bulunabiliyor.

Geçirilebilecek en uç 3 karar nedir?

Tüm 5. kademe kararlar oldukça uç seviyede denebilir, ancak 3 tane söylemek gerekirse:

Evrensel Refah kararı Shared Burden, Utopian Abundance, Chemical Bliss veya Mandatory Pampering harici tüm yaşam standartlarını yasaklıyor ve depolama kapasitesini yarıya indiriyor. Extradimensional Experimantation Zro kullanarak boyutlar arası araştırma yapılabilmesini sağlıyor. Renegade Containment Doctrine topluluğa katılmayı reddeden imparatorluklara karşı savaş sebebi sunuyor.

GalCom04.png

Bir karar için verilen oy imparatorluklar arası ilişkileri etkiliyor mu?
Evet, sizle birlikte oy kullananlarla ilişkileriniz güçleniyor, size karşı oy kullananlarla ilişkileriniz zedeleniyor.

Yapay zeka neye göre oy kullanıyor? Ethiclerini, yönetim biçimlerini, teknolojilerini dikkate alıyorlar mı? Bir kararı teklif etmeden önce bir imparatorluğa bakıp ne yönde oy vereceğini kestirebilecek miyim?
Yapay zeka yukarıdakilerin tümünü dikkate alıyor, üstüne bir de kararı teklif eden imparatorlukla olan ilişkisini kontrol ediyor. Genellikle civicler en etkilileri, ardaından ethicler ve yapay zeka kişiliği geliyor. Egalitaryan imparatorluklar Çoğunluğun İyiliği kararlarını desteklerken, köleciler buna karşı çıkıyorlar. Bir kararı teklif etmeden önce hangi imparatorlukların desteklemeye meyilli olduğunu görebiliyorsunuz. Kimi durumlarda Ascension Perkler de bu hesaplamada kendisini gösterebiliyor. Örneğin Defender of the Galaxy perkine sahip bir imparatorluk, galaksiyi bir krize karşı örgütlemede öncü olabiliyor.

Galaktik Topluluk imparatorlukların üretiminde söz sahibi olabiliyor mu?
Ekolojik Koruma kararları mevcut, bunla birlikte Savaş Kurallarında Tasfiye Girişimi askeri ekonomileri yasaklıyor.

Galaktik Yasaları Çiğnemek

Galaktik Topluluğa katılmamanın ne gibi eksileri var?
Galaktik Market topluluğun bir parçası, dolayısıyla markete erişemiyorsunuz. Eğer topluluk askeri bir yapılanmaya dönüşürse size karşı savaş sebebi elde edebiliyorlar.

Diğer imparatorluklara ne derecede yaptırım uygulayabiliyoruz? Örneğin saldırgan davrandıkları için diğer imparatorlukları cezalandırmak mümkün mü?

Kararlarla bazı eylemleri yasaklayabiliyorsunuz, bu yasaklanmış kararı uygulamak galaktik yasaları çiğnemek olarak kabul ediliyor.

Galaktik Topluluğa katılmamak için makul bir sebep olabilir mi? Topluluğa katılmayanlar bu mekanikten nasıl etkilenecek?

Eğer galaksinin genel ethicleri sizle uyumsuzluk içerisindeyse, bazı bloklar size uymayacak kararlar geçirmeye çalışabilirler. Bu noktada topluluğa dahil olmamak bu kararların sizi etkilememesini sağlayabilir. Askeri bir yol izlemedikleri müddetçe galaktik topluluk sizi çok fazla alakadar etmeyecektir.

Bir imparatorluğun galaktik yasaları çiğnediğini nerden anlayacağız?
Topluluk arayüzünde üstünde bir sembol bulunacak.

Yapay zeka her zaman galaktik yasalara uyacak mı?
Genel olarak uymaya çalışacak, ancak kimi durumlarda yasaları çiğnediğini görebilirsiniz.

Yaptırımlardan ne gibi şeyler elde edebiliyoruz?
Yaptırımların çoğu pasif, ancak örneğin Ortak Savunma kararlarından birinde galaktik yasaları çiğneyenlere karşı savaş sebebi elde edebiliyorsunuz.

GalCom06.png

Bazı kararları teklif edebilmek için çeşitli politikalara sahip olmak gerekiyor mu? Bu şekilde ethic kısıtlamaların etrafından dolaşmak mümkün mü? (Örneğin topluluk robotlara hak tanıyorsa, ben maneviyatçı bir imparatorluk olarak robotlara vatandaşlık verebiliyor muyum?)
Çeşitli politikaları yasaklayan veya şart haline getiren kararlar var, ancak kısıtlamaların etrafında dolaşılmasını sağlamıyorlar. Bu durumda o imparatorlukların bu şartı sağlayamayacağına dair uyarı çıkıyor.

GalCom07.png

Galaktik Konsey

Konseyde olmanın veto/acil durum gücü dışında bir etkisi var mı?
Konsey üyeleri %20 fazladan Diplomatik Ağırlığa sahipler ve Galaktik Topluluk arayüzünde farklı bir kısımda görüntüleniyorlar.

Ne sıklıkla acil durum ilan edebiliyoruz?
10 yılda bir.

Konsey kuruldu ve bir topluluk üyesinin nüfuzu konsey üyesinden daha yukarıda, bu durumda konseydeki imparatorluk nasıl değişiyor?
Konsey üyeleri her 20 yılda bir seçiliyorlar.

Konsey koltuklarının kendilerine has bir görevi veya sorumluluğu var mı?

Özel bir görevleri yok.

Interstellar Assembly inşa etmek konsey üyesi sayısını arttırıyor mu?
Hayır, konseyde ilk başta 3 üye olabiliyor. Ardından kararlar geçirerek bu sayıyı yükseltebiliyor veya azaltabiliyorsunuz.

Ve evet, dilerseniz konsey üyesi sayısını 1’e düşürebilirsiniz.

Birden fazla konsey üyesi olduğunda, bir kararı veto etmeleri için oy birliğine sahip olmaları mı gerekiyor?

Tek bir konsey üyesinin veto etmesi yeterli.

Tehditler ve Krizler

Uyanmış İmparatorluklar, Cennet Savaşı gibi unsurlar Galaktik Topluluğu nasıl etkileyecek?
Topluluk Cennet Savaşı ile ilgili karar alabiliyor. Güçlerden birinden taraf olabiliyorlar (diğer tarafta olmayı suç haline getiriyor) veya her iki gücü de kınayabiliyorlar.

Galaktik Topluluğun üyelerini bir güce karşı savaşmak üzere birleştirebileceğini söylediniz, bu durum krizler için de geçerli mi? Yapay zeka imparatorluklar oyuncuyla koordine bir biçimde hareket edecek mi?
Bu yaşandığında topluluk “krizle mücadele moduna” giriyor, bu durumda krize karşı etkili olabilecek her şeyi yapıyorlar (sınırları açmak gibi), eğer mevzubahis kriz gerçek anlamda galaksiyi etkilememişse bazı imparatorluklar bu meseleyi o kadar da ciddiye almayabilirler.

Neler Galaktik Topluluk tarafından tehdit olarak gösterilebiliyor? Örneğin Fanatic Purifier ile oynarken ben hedef gösterilebilir miyim?
Büyük ve küçük krizlerle uyanmış imparatorluklar tehdit olarak gösterilebiliyor. Soykırımcı imparatorluklar şimdilik bunlara dahil değil.

Birden fazla krizin çıkmasını sağlayan modlar var, Galaktik Topluluk bu durumda nasıl hareket edecek?

Bir sorun olmaması lazım ancak tek bir Galaktik Odak olabilir, dolayısıyla birden fazla kriz aynı anda harekete geçiyorsa tuhaf sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Uyanmış İmparatorluklar Galaktik Topluluğa katılabilirler mi?
Genellikle hayır, ancak onlardan bir ülkenin kopması durumunda böyle bir şey mümkün. Benzer bir biçimde Büyük Han katılmayacaktır ancak ardıl devletler katılmak isteyebilir.

Diğerleri

Ticaret arayüzü üzerinden favor takası yapabilecek miyiz?
Hayır.

Favor nasıl kazanılıyor?
Olaylar veya ticaret antlaşmaları aracılığıyla.

Galaktik Topluluk çökebiliyor mu? Örneğin hegemonya federasyonu kurdum ve diğer tüm imparatorlukları vasalladım, bu durumda Galaktik Topluluğa ne oluyor?
Olduğu haliyle devam ediyor, galaksideki en güçlü imparatorluk muhtemelen konsey üyesi olacak ve kararları siz alacaksınız.

Galaktik Topluluk tarafından geçirilen kararlar çeşitli olaylara sebep olabiliyor mu? Örneğin nüfusun alınan kararı beğenmeyip isyan etmesi gibi?

Genellikle oyuncuya alınabilir yeni gezegen kararları konusunda bilgilendirme görevi gören tarzda olaylar var.

GalCom09.png

Galaktik Topluluk Interstellar Assembly ile bir etkileşime sahip mi?
Interstellar Assembly fazladan elçi sağlıyor.

Galaktik Topluluk market üzerinde ne gibi etkilere sahip?
Galaktik Market toplulukta alınan bir karar üzerine kuruluyor. Sadece topluluk üyeleri marketi kullanabiliyor. Eğer market lideri topluluktan çıkarsa, yeni bir lider seçimi yapılıyor.

GalCom08.png

Galaktik Topluluğun Ascension Perklerle bir etkileşimi söz konusu mu?

Direkt olarak hayır.

Neyin Galaktik Yasa olacağı konusunda nasıl karar veriyorsunuz? Ne gibi etkileşimleri teşvik etmeyi amaçlıyorsunuz?
Her karar kategorisi için net bir temamız var, ardından her bir kategori için ilk başta makul ve anlaşılır adımlar oluşturup, bu adımları distopyayı andıran seviyeye kadar ilerlettik. Her iyi tasarlanmış kararın kendi içerisinde tartışma çıkartacak, muhalefet yaptıracak yanlar içermesi gerek. Böylelikle bazı imparatorluklara karşı silah olarak da kullanılabilirler.

Bazı kararların isminde gerçek yasa tasarılarında kullanılan isimleri kullandık, galaktik medyanın çıkıp “Daha İyi Bir Yarın” yasasına nasıl olur da karşı çıkarsınız demesini hayal ettik diyebiliriz. Modcuların neler yapabileceğini sabırsızlıkla bekliyoruz.

Zenofillerin ve diplomasi geleneğinin sağladığı nüfuz ucuzluğunun Galaktik Topluluğa olan etkisi ne şekilde? Fanatik zenofiller diplomatik gelenek açmaları durumunda toplulukta ücretsiz eylemlerde bulunabiliyor mu?
Diplomasi gelenekleri sadece nüfuz giderini ilgilendiriyor, dolayısıyla karar teklifini ve diğer diplomatik eylemleri ucuzlatmıyor. Zenofil ve Fanatik Zenofil ethicleri artık nüfuz maliyetini düşürmektense Diplomatik Ağırlık veriyorlar.

Savaşla alakası olmayan acil durumlar olabilir mi? Örneğin yıkılmakta olan ülkelere ekonomik yardım yapmak gibi?

Galaktik Market bir Galaktik Odak sonucu kuruluyor, bunun dışında ekonomik müdahale tarzı başka bir odağımız yok, ancak sistem bunu destekliyor.

Galaktik Topluluğu en ilginç hale getiren galaksiler ne tarz olmalı? Galaktik Topluluğu nasıl kullanmalıyız?
Şüphesiz birbirini zayıflatmaya yönelik kararlar teklif eden, birbiriyle rekabet halinde bloklardan oluşan bir galaksi.

Galaktik Topluluk galaksiyi etkileyebileceğiniz bir araç, umuyoruz bu araç üzerinden eğlenceli hikayelere sahip olacaksınız.

İmparatorluklar Diplomatik Ağırlıklarını nasıl yükseltebilir?

Diplomatik Ağırlık yükseltmenin birden fazla yolu var. Zenofil ethicler artık bu şekilde bir bonus sağlıyor. Robot olmayan imparatorluklar fazladan Ağırlık ve Elçi sağlayan bir Civic’e sahip, bu Elçileri Topluluğa göndererek yine Ağırlığınızı arttırabiliyorsunuz. Diplomatik Duruş önemli bir etkiye sahip, bunla birlikte başkentinize inşa ettiğiniz bir bina fazladan Elçi sağlıyor.

Geçen kararları kontrol etmeniz önemli bir etken, keza neredeyse her karar Diplomatik Ağırlığı bir şekilde etkiliyor. Örneğin Endüstriyel Gelişim kararı geçerse, ekonominin Diplomatik Ağırlığa olan etkisi artıyor.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, Galaktik Toplulukta her zaman çok sayıda aktör var, dolayısıyla geçirmek istediğiniz kararda kendinize yandaşlar bulabilirsiniz. Burada önem vermeniz gereken husus ne zaman Favor kullanacağınız.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Hearts of Iron IV'te 1.9.1 Yaması ve Yol Haritası #hoi4 #heartsofiron4 https://t.co/HBVXPwK9T4
Crusader Kings III'te Mezhep Oluşturma ve Pagan Reformasyonu #ck3 #crusaderkings3 https://t.co/G2J8LYYg0M

Strategyturk Flickr