Stellaris’te Galaktik Topluluk

Stellaris geliştirici günlüklerinde bu hafta Galaktik Topluluğa dair bilgiler veriliyor.

Herkese merhabalar, bugün sizlere oyuna Stellaris: Federations eklentisiyle eklenecek olan yeni bir mekanikten bahsedeceğim: Galaktik Topluluk.

Galaktik Topluluk bir bakıma uzaydaki Birleşmiş Milletler. Üyeler belli tüm üye imparatorlukları alakadar eden çeşitli önergeler sunup bunları oylayabiliyorlar.

Önergeler

Önergelerin ana teması ayrıştırıcı olmaları, dolayısıyla müttefik imparatorluklar bile bir önerge üzerinde farklı yaklaşımlara sahip olabilir.

upload_2019-11-7_10-51-28.png

Önergelerin bir kategorisi ve her kategoride atılabilen çeşitli adımları var.

upload_2019-11-7_10-51-49.png

Ya tam ya hiç.

Önerge Geçirmek

Önerge geçirmenin ilk adımı o önergeyi teklif etmek. Galaktik Topluluğun tüm üyeleri önerge teklif edebilir. Önerge teklif edildiğinde teklif sırasına eklenirler.

upload_2019-11-7_10-52-28.png

Galaktik Topluluk galaksinin ve tüm paydaşlarının sürdürülebilir refahı üzerinde tartışmalar yapıyor.

Eş zamanlı sadece tek bir önerge üzerinde oylama yapılabilir, teklif sırasındakileri önergeler arasında en yüksek diplomatik ağırlığa sahip olan önerge oylamaya alınır.

upload_2019-11-7_10-53-3.png

Senato oylama halinde.

Bir önerge oylanıyorken imparatorluklar destekleyebilir, karşı çıkabilir veya çekimser oy kullanabilir. Bir önergeyi desteklemek veya karşı çıkmak o imparatorluğun diplomatik ağırlığını o yöne katacaktır. Önergeyi destekleyenlerin toplam diplomatik ağırlığı, karşı çıkanların toplam diplomatik ağırlığından fazlaysa önerge geçer.

Diplomatik Ağırlık

Diplomatik nüfuzunuz yeni diplomatik ağırlık sistemiyle ölçülüyor, burada ekonominiz, teknolojiniz, filo gücünüz gibi çeşitli etkenler söz konusu.

upload_2019-11-7_10-53-46.png

İş birlikçi diplomatik yaklaşım diplomatik ağırlığınızı %25 yükseltir.

Farklı kaynaklardan elde ettiğiniz diplomatik ağırlığını etkileyen çeşitli faktörler var. Ekonomiden elde ettiğiniz diplomatik ağırlığı etkileyen önergeler, filo gücünden elde ettiğiniz diplomatik ağırlığı etkileyen diplomatik yaklaşımlar mevcut (diplomatik yaklaşımlardan gelecekte bahsedeceğiz.)

Gördüğünüz üzere galaktik seviyede nüfuzunuzu diplomatik olarak yansıtmanın farklı yolları söz konusu.

İyilik Borcu

Önergelerde imparatorluklar kendilerine iltimasta bulunmalarını sağlayabiliyor. Bir imparatorluğun bir başka imparatorluğa 10 iyilik borcu olabilir, her iyilik borcu %10 diplomatik ağırlık etkisindedir. Örneğin bir imparatorluk 10 iyilik borcunu da kullanırsa ilgili imparatorluğun diplomatik ağırlığının %100’ünü elde etmiş oluyor. Bu şekilde iyilik borçlarının kullanılması sadece önergeleri etkiliyor, bu da oyuncu ülkeleriyle yapay zeka ülkeleri arasında mekaniğin aynı şekilde işlediği anlamına geliyor.

upload_2019-11-7_10-54-16.png

İyilik borcunu kullanmak nüfuza maloluyor.

İyilik borçları aynı zamanda yapay zekanın diplomatik tekliflerinizi kabul etmeleri için kullanılabilir, ticaret diplomatik eyleminde değerlendirilebilir.

Galaktik Konsey

Galaktik Topluluğu reform ederek bir Galaktik Konsey kurabiliyorsunuz. Konseyde en yüksek diplomatik ağırlığa sahip 3 imparatorluk yer alıyor, bu imparatorluk sayısını önergeler geçirerek yükseltebiliyorsunuz. Galaktik Konsey aynı zamanda veto hakları veya acil durum önlemleri gibi özel güçlere sahip oluyor.

Veto hakları konsey üyesinin teklif edilmiş önergeyi veto etmesini sağlıyor. Galaktik senato ara vermişken konsey üyeleri teklif edilen bir önergenin olağanüstü bir önem içerdiğini belirtip senatoyu acil toplantıya çağırarak oylama başlatabiliyor.

Galaktik Odak

Galaktik Topluluk bir Galaktik Odağa sahip olabiliyor. Bu bir bakıma topluluk üyelerinin hep birlikte başarmaya çalışacakları unsur veya yenmeye çalıştıkları kriz gibi görülebilir.

Önergeler çıkartarak galaktik istilacıları tüm galaksi için büyük bir tehdit olarak ilan edebilirsiniz, bunu yaptığınızda Galaktik Topluluk üyesi ülkelerin kriz esnasında diğer üyelere sınırlarını kapatması galaktik hukuka göre bir suç olarak kabul edilir.

Galaktik Market artık bir Galaktik Odak ile kuruluyor. Galaktik Market kurma önergesi kabul edildikten sonra marketin kurucusu olmak için teklif verme sistemi eskiden olduğu gibi işliyor.

Galaktik Topluluk Kurmak/Katılmak/Ayrılmak

Bir imparatorluk galaksideki diğer imparatorlukların en az yarısıyla irtibat kurmayı başardığında Galaktik Topluluk kurulması için bir olay tetikleniyor. Bu Galaktik Topluluğun kurulmasının eskiden Galaktik Marketin kurulmasıyla benzer bir şekilde olacağı anlamına geliyor.

Herhangi bir üyesiyle irtibat kurduğunuzda Galaktik Topluluğa katılabiliyor ve görebiliyorsunuz. Aynı zamanda eğer çok sayıda yaptırımla karşılaşılıyorsa veya geçen önergeler bu ülkeyi negatif olarak etkilemeye başlamışsa imparatorluklar Galaktik Topluluktan ayrılmayı tercih edebiliyor.

Bugünlük bu kadar, önümüzdeki hafta Kökenlerden bahsedeceğiz.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Crusader Kings III'te Sözleşme ve Müzakere #ck3 https://t.co/Sch2nMe3gB
Total War Saga: TROY'da Agamemnon #totalwar https://t.co/0uBsowgxes

Strategyturk Arşiv