Stellaris’te İstihbarat

Stellaris geliştirici günlüklerinde bu hafta ilk temas ve yeni istihbarat mekaniği tanıtılıyor.

Herkese merhaba!

Geçen hafta, ilk teması kurmak için yaptığımız bazı değişikliklerden bahsetmeye başladık ve söz verdiğimiz gibi, bugün uzaylı imparatorlukları hakkında nasıl daha fazla bilgi edinebileceğinizi konuşmaya devam edeceğiz.

Bugün bahsettiğimiz her şey hala üzerinde çalışmakta olduğumuz bir iştir ve tamamlanmış ürünü birebir bir şekilde yansıtmayabilir. Ancak yine de düşüncelerinizi duymak ve geri bildirimlerinizi okumak istiyoruz!

Arkaplan

Oyunda uzaylı medeniyetler hakkında daha fazla şey öğrenmek söz konusu olduğunda her zaman kullanmadığımız çok fazla potansiyel olduğunu düşündüm. Bir uzaylı imparatorluğuyla iletişim kurduğunuz anda tüm sınırları açığa çıkıyor ve diplomatik pencere o medeniyet hakkında diğer bilgilerin çoğunu ortaya çıkarıyordu. Bu kadar çok bilgiye sahip olmanız hoşumuza gitmedi. Biz de bunu oldukça değiştirmeyi hedefliyoruz.

Uzaylı medeniyetler dendiğinde daha gizemli ve daha bilinmeyen hissettirmesini istiyoruz. Uzaylı imparatorlukları hakkında daha fazla bilgi edinme deneyiminin, keşif kadar önemli ve eğlenceli olmasını istiyoruz.

Savaş Sisi

Geçen hafta kısaca gösterdiğimiz gibi savaş sisi ve diğer imparatorluklar hakkında ne tür bilgiler alacağınız üzerinde bazı değişiklikler yapıyoruz.

Yakın zaman içinde temas kurduğunuz imparatorluğun elinde tuttuğu tüm sistemleri ve sınırları göremeyeceksiniz. Artık bu, ne kadar İstihbarat’a sahip olduğunuza bağlı olacak. Bu, uzaylı imparatorluklarını gerçekten daha gizemli yaptığı gibi bizim de hoşumuza giden bir şey.


Galaktik güneydoğudaki imparatorlukla ilgili bilgiler çok sınırlı. Ana dünyalarını ve bilim gemimiz tarafından keşfedilen sınırları görebiliriz.


Sağ üstteki sarı imparatorluktan görülen galaksi. Hakkında çok az şey bildiğimiz bir grup imparatorluk  ve hala keşfedilmemiş pek çok şey var.

İstihbarat

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, birincil amacımız yabancı imparatorlukların daha gizemli ve bilinmeyen hissettirmesini sağlamak. Bilgileri gizlemek ve imparatorluklar hakkında daha fazla istihbarat elde ettikçe onlar hakkında daha fazla bilgi edinmenize izin vermek istedik. Amacımız İstihbarat oyununu Stellaris’in keşif yönünden bir parçası haline getirmek.


Bir uzaylı imparatorluğu yakın zaman içerisinde bizimle iletişim kurdu. Arkadaş olabilirler mi..?
İstihbarat oyununun nasıl çalışacağına bir göz atalım.

Öncelikle, 0 ile 100 arasında değer alabilen bir İstihbarat değeri var. Belli bir İstihbarat değeriniz var ve bu değeri artırmanız gereken bir “hedef” İstihbarat değerine de sahipsiniz. Genellikle İstihbarat seviyesinin bir taban değeri vardır ve bu, aşağıdaki gibi birkaç faktöre bağlı olarak olabilecek en düşük değerdir:

  • Diplomatik Anlaşmalar (Araştırma Anlaşmaları, Ticari Sözleşmeler vb.)
  • Güven
  • SANSÜR (sizlik bir şeye benzemiyor)


Diplomatik anlaşmalar, güven veya diğer şeylere bağlı olarak İstihbarat’ınız zamanla artacaktır.

İstihbarat Kategorileri

Bilgiler, Hükümet, Askeri, Diplomatik, Ekonomik ve Teknoloji gibi farklı İstihbarat Kategorileri arasında bölünmüştür. Kategoriler de “İstihbarat Yok” ile “Tam İstihbarat” arasında değişen farklı İstihbarat Seviyelerine sahip olabilir. İstihbarat kategorileri ve seviyeleri, hangi bilgilere erişiminiz olduğunu belirler. İşte bazı örnekler:

  • Düşük Seviye Hükümet İstihbaratı (İstihbarat: 10): imparatorluk adı, hüküm türü, etik, ana dünya konumu gibi temel şeyleri ortaya çıkarır.
  • Düşük Seviye Askeri İstihbaratı (İstihbarat: 40) yıldız üslerini ve göreceli askeri gücü ortaya çıkaracaktır.
  • Orta Seviye Hükümet İstihbaratı (İstihbarat: 40) devlet geleneği ve kökenini ortaya çıkaracaktır.
  • Orta Seviye Diplomasi İstihbaratı (İstihbarat: 50) fikir dağılımını ortaya çıkaracak ve diğer imparatorluklarla hangi diplomatik anlaşmalara sahip olduklarını görmemize izin verecektir.

Başka bir imparatorluk üzerinde sahip olduğunuz İstihbarat, İstihbarat Kategorilerini büyük ölçüde etkiliyor ancak tek itici faktör bu değil. Belirli bir kategoride, normalde İstihbarat seviyenizden alacağınızdan daha yüksek bir İstihbarat seviyesine sahip olmak da mümkündür. Buna bir örnek İstihbarat Raporlarıdır ve gelecekteki geliştirme günlüklerinde diğer örneklerden bahsedeceğiz.

İstihbarat Raporları

İstihbarat Raporları, belirli bir kategoride belirli bir süre için daha fazla bilgi edinmenizi sağlar. Örneğin, 720 gün süren ve size Yüksek Seviye Askeri İstihbarat sağlayan bir İstihbarat Raporu elde etmek mümkündür, oysa Yüksek Askeri Seviye İstihbarat, imparatorlukta 80 İstihbarat puanına sahip olmanızı gerektirebilir.

Eskimiş İstihbarat

Bilginin güç olduğu ve zekanın bir bilgi biçimi olduğu söylenir. Güç genellikle solar ve İstihbaratlar da öyle. Önceden erişilebilen bilgilere erişimi kaybetmek mümkündür. Bazı durumlarda, bu bilgiler artık eski olarak görüntülenecektir.


İstihbarat, artık aylardır evden çalıştığı için sezgilerini kaybetmiş.
İmparatorluk hakkında aldığınız son bilgi, birçok açıdan sizden çok daha zayıf olduklarıydı ama belki de şimdiye kadar filolarını güçlendirmişlerdir? Eski İstihbarat, bir imparatorluğun sınırlarının değişip değişmediğini artık göremeyeceğiniz anlamına da gelebilir.

——-

Bu haftalık bu kadar! Umarım önümüzdeki genişleme paketinde oyunun nasıl değişeceği konusunda biraz istihbarat edindiniz 🙂

Yazar: Umut Öksüz

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Stellaris'te Casus Ağı ve Casuslar #stellaris https://t.co/Q1t0mBSVfr
Knights of Honor II: Sovereign'de Görüşler #koh2 https://t.co/jcOQZpKvei

Strategyturk Arşiv