Stellaris’te Köle Pazarı

Stellaris geliştirici günlüklerinde bu hafta köle pazarı mekaniklerinden, Unity Ambition değişikliğinden ve yeni vaatlerden bahsediliyor.

Herkese merhabalar.

Bu haftanın Stellaris geliştirici günlüğüne hoş geldiniz. Bugün sizlere bazıları eklentiye has bazıları ise eklentinin yanında çıkacak olan ücretsiz yamayla oyuna eklenecek bazı mekanikler hakkında konuşacağız, bu mekanikler; Köle Pazarı, Unity Ambitionları ve yeni vaatler. Önce hangisine dair bilgi almak istediğinizin farkındayım, merak etmeyin konuya onla gireceğiz.

Günlüğe başlamadan evvel bu günlükte bulunan görsellerin, rakamların, değerlerin, her şeyin henüz yapım aşamasında olduğunu tekrar hatırlatmak isterim.

Köle Pazarı (Eklenti İçeriği)

Köleci oynanışını geliştirmek için MegaCorp eklentisiyle birlikte oyuna bir köle pazarı ekleniyor. Bu şekilde imparatorluklar birbirleri arasında köle transferini kolay bir biçimde yapabiliyorlar. MegaCorp’ta kâr etmenin yolu bol.

Köle Pazarına erişebilmek için Galaktik Pazarın kurulmuş olması gerekiyor, eğer bir ülke Galaktik Pazara erişemiyorsa, bu durumda Köle Pazarına da erişemiyor. Köle Pazarında sadece mevcudiyette köle olan nüfuslar satılabiliyor, ancak bu nüfusları herkes satın alabiliyor, dolayısıyla isterseniz bu nüfusları alıp özgür bırakabiliyorsunuz. Aynı zamanda vatandaşlık haklarına sahip olmayan Gestalt harici robotların da bu şekilde alınıp satılabilmesini sağlamayı planlıyoruz.

upload_2018-11-15_12-9-5.jpg

Köle satışı gerçekleştirmek için ilk olarak gezegende satacağınız nüfusu seçmeniz gerekli, şimdilik arayüzde gezegenler aşağıya sarılabilir bir biçimde görünüyor ancak bu kısımda bir değişiklik yapıp ilk olarak türü ardından gezegeni seçilmesini sağlayacağız. Arayüz halen çalışma halinde dolayısıyla önümüzdeki birkaç hafta içinde bu kısımda bazı yerlerde değişiklikler olması muhtemel.

upload_2018-11-15_12-11-5.jpg

Hangi nüfusları satacağınıza karar verdikten sonra bunu onaylayıp pazara yolluyorsunuz, kölelerin taban ücreti 500, bu ücret kölelerin özelliklerine göre değişiklik gösteriyor, eğer bu özellikler onları “iyi ve etkili bir köle” yapıyorsa ücret artıyor, eğer özellikler negatifse bu ücret azalıyor. Bu raddede kölelerin fiyatını etkileyen çok sayıda özellik mevcut.

upload_2018-11-15_12-11-51.jpg

Bir köle alırken bu köle nüfusunun kullanılacağı gezegeni seçiyorsunuz. Satın alma işlemini tamamladığınızda nüfus ilgili gezegende beliriyor. Bu kısımda açık arttırma gibi bir mekanik de değerlendiriyoruz ancak MegaCorp’un çıkışı öncesi bu tarz bir mekaniği ekleyebilmemiz pek kesin değil.

Unity Ambitionları (Ücretsiz)

Ekonomi mekaniklerinde yapılan değişiklikler doğrultusunda Unity artık daha çok kaynaktan elde edilebildiği için her zaman kullanışlı olmasını sağlamak adına daha önceleri Apocalypse eklentisinin bir parçası olan Unity Ambitionları 2.2 Le Guin yamasıyla birlikte ücretsiz olacak.

Vaatler (Ücretsiz)

2.2 Le Guin ile birlikte oyuna çok sayıda yeni mekanik eklediğimiz için oyundaki bazı mevcut mekanikleri gözden geçirip bu yeni sistemlerle bağlamak istiyoruz, bu kapsamda demokratik imparatorluklara tamamlanmaları üzere yeni vaatler ekleniyor, bu kapsamda örneğin yeni yaşam alanları inşa etmeniz gerekebiliyor veya ekonominizi güçlendirmek için daha çok maden istasyonları kurmanız gerekebiliyor.

upload_2018-11-15_12-13-48.jpg

Bu haftalık bu kadar, önümüzdeki hafta 2.2 yamasındaki modlama geliştirmelerine değineceğiz.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Crusader Kings III'te Baştan Çıkarma, İşkence ve Entrika #ck3 #crusaderkings3 https://t.co/gK5MXHJPOS https://t.co/45LisgPaaD
Europa Universalis IV'te 1.30 Yamasındaki Ufak Değişiklikler #eu4 #europauniversalis4 https://t.co/0mUIprwooY https://t.co/CUhL3SZQrV

Strategyturk Flickr