Stellaris’te L-Gate ve L-Cluster

Stellaris geliştirici günlüklerinde bu hafta oyuna 2.1 Niven yamasıyla birlikte çıkacak olan Distant Stars eklentisiyle birlikte eklenen L-Gate’ler tanıtılıyor.

Herkese merhabalar, Stellaris için yazılmış bir başka geliştirici günlüğüne daha hoş geldiniz. Bu günlükte sizlere 2.1 Niven yamasıyla birlikte çıkacan olan, geçtiğimiz günlerde duyurduğumuz Distant Stars Hikaye Paketi‘nin ana mekaniklerini tanıtacağız.

L-Cluster

Distant Stars eklentisiyle birlikte bazı karadeliklerde “L-Gate” adı verdiğimiz kapılar bulunabilecek. Esasen sıradan Gateway ağının bir parçası olan bu kapılar, bu ağın oluşturulmasından hemen sonra ağır bir şekilde değişikliğe uğramışlar. Bu kapılar çalışıyor ancak yüksek ihtimal kasıtlı bir sabotaj sebebiyle sürekli bakım döngüsündeler. Bu kapıları sıradan Gateway teknolojisiyle aktif hale getiremiyorsunuz, bunun yerine uzay-altı ve nanit teknolojileriyle ilgili bazı bilgiler edinmeniz gerekiyor. Bu bilgileri edinmenizin birden fazla yolu var, anomaliler ve keşif yoluyla bu bilgilere erişebilirsiniz veya bazı spesifik düşmanları yenerek bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda belli bir gelişmişliğe geldikten sonra nanitler üzerinde tekrarlanabilir araştırmalar yapabilirsiniz.

4-png.361978

Bir imparatorluk yeteri kadar bilgi topladığında bu L-Gate’i açarak L-Cluster’a ulaşabiliyor. L-Clusterlar galaksinin dışında kalan, mevcut hyperlane yollarla ulaşılması imkansız yıldız kümeleri. Bu yıldız kümelerinde neyle karşılaşacağınızdan bu günlükte bahsetmeyeceğiz ancak burada karşılaşabileceğiniz farklı senaryolar sözkonusu ve kimi zaman bu kapıların ötesinde karşılaştığınız şey, bu kapıların neden bu zamana kadar kapalı olduğunu anlamanızı sağlayacak.

1-png.361975

İşin teknik yönünden bahsedersek, L-Gate’ler Wormole ve Gatewaylerden farklı, yeni bir tür geçit. Oyunda L-Gate inşa edemiyorsunuz ve galakside en fazla 10 adet L-Gate bulunabiliyor. Bu kapılar hiyerarşisel bir yapıya sahip, bu da L-Gate ile sadece L-Cluster’a gidebileceğiniz, ancak L-Cluster’dan istediğiniz L-Gate’e çıkabileceğiniz anlamına geliyor. Hem bu geçit türünü hem de L-Cluster şeklinde galakside farklı alanlar yaratabilme özelliği 2.1 Niven yamasıyla modlanabilir olacak.

3-png.361977

2-png.361976

Bugünlük bu kadar, haftaya sizlere yeni anomalilerden, yeni sistemlerden ve yeni Leviathanlardan bahsedecek, Distant Stars hikaye paketine dair bilgi vermeye devam edeceğiz.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Civilization VI'da Osmanlı'ya Kanuni Sultan Süleyman Liderlik Ediyor #civ6 #civilizationvi https://t.co/QQQbj9vAVs
Europa Universalis IV'te Topluluktan Gelen Öneriler #2 #eu4 #europauniversalis4 https://t.co/PjjTI7shCg

Strategyturk Flickr