Stellaris’te Teknoloji Basamaklarında Değişiklikler ve 1.9 Yaması

Stellaris geliştirici günlüklerinde bu hafta Martin Anward teknoloji mekaniklerinde yapılan değişiklikleri tanıtıyor.

Herkese merhabalar, bir başka Stellaris geliştirici günlüğüne daha hoş geldiniz. Bu günlükte 2 konumuz var, birincisi 2.0 Cherryh yamasıyla birlikte teknolojide yapılan değişiklikler, ikincisi ise Humanoids Species Pack’in çıkışı.

Humanoids Species Pack

Humanoid Species Pack’in içeriğini sizlerle 95. geliştirici günlüğünde paylaşmıştık. Aynı şeyleri tekrar tekrar yazmak yerine sizlerle 1.9 yama notlarını paylaşıp, oyuna bu yamayla eklenen yeni hazır ülkelerden Voor Teknokrasisine dair bir tanıtım metni paylaşacağız.

Tür Paketi İçeriği

 • Oyuna yeni humanoid gemi seti eklendi.
 • Oyuna 10 yeni humanoid portre eklendi.
 • Oyuna humanoid şehir grafikleri eklendi.
 • Oyuna Voor Teknokrasisi adında yeni hazır imparatorluk eklendi.
 • Commonwealth of Man temalı yeni “asker” danışman sesi.
 • United Nations of Earth temalı yeni “diplomat” danışman sesi.
 • Voor Technocracy temalı yeni “teknokrasi” danışman sesi.
 • 3 yeni remix.

Hata Giderimleri

 • Traditions ekranında kategorinin üzerine mouse getirildiğinde varsayılanın dışındaki arayüz boyutlarında artık sorun çıkartmıyor.
 • Düşük çözünürlüklerde gezegen arayzüündeki vali tanım kısmının metin alanının dışına taşması problemi giderildi.
 • Düşük çözünürlüklerde vassal oluşturma butonunun görünmemesi sorunu giderildi.
 • Günlük savaş güncellemelerinden kaynaklı olabilen çökme problemi giderildi.
 • Uyanmış İmparatorluklara açılan savaşlardaki lokalizasyon hatası giderildi.

Voor Teknokrasisi

Voor halkı bir zamanlar kaygısız, mutlu bir halktı. Buzul çağları arası bir periyotta evrimleşen Voor’lar, Hiverion adı verilen ılıman bir iklime sahip kaynak bakımından zengin bir gezegeni evi edinmişti. Bu gezegen tekrardan buzul çağına girmeye başlayınca bu felaketten kurtulmak için adapte olmaları gerekiyordu, bu soğuk iklim onların davranışlarında değişikliklere sebep oldu ve otoriter bir teknokrasi çatısı altında bilimsel gelişmelere odaklandılar.

Gezegenin bu soğuk iklimini yenilgiye uğratmayı başaran Voor halkı, bu zafer karşılığında vücutlarının ve zekalarının özerkliğini kaybetmişti. Sadakatlerinin güvencesi adına beyinleri sibernetik parçalara sahipti.

Voor’ların zeka olarak daha geride kalan ırklara karşı tahammülsüzlüğü, kontrol hassasiyetleriyle birleşince ortaya komşusu olmak istemeyeceğiniz bir şey ortaya çıktı. Gizliliğe önem veren ve her zaman bir adım ötesini planlayan Voorlar dünyayı mikroskop merceğiyle gözleyip, galaksiyi ele geçirme yolunda bir sonraki adımları şekillendirmekle meşgul.

Teknolojik İlerleme

2.0 Cherryh yamasıyla birlikte teknolojik ilerleme hususunda bazı değişiklikler yaptık. İlk olarak imparatorlukların başlangıç teknolojilerini arttırdık, artık sadece silah türü değil ana seviye kırmızı lazerler, mass driverlar, nükleer füzeler, yansıtıcılar ve zırh teknolojilerine ve geçtiğimiz hafta geliştirici günlüğünde de bahsettiğimiz üzere ana seviye güç reaktörüne oyunun başlangıcı itibariyle sahip olabileceksiniz. Bunun sebebi oyuna girerken yaptığınız tercihlerde hem yanlış tercihte bulunmanın oynanışa olan etkisini kırmak hem de gemi tasarımlarında daha derinlemesine seçeenekleri oyunun başlangıcı itibariyle sunmak. Füzelerin – yine bir önceki geliştirici günlüğünde bahsedildiği üzere – torpido slotuna alınmasıyla birlikte bu durum torpido-füze boat corvette şablonunun neredeyse oyunun başlangıcı itibariyle kullanılabileceği anlamına geliyor.

Ek olarak oyundaki teknoloji gruplandırmalarında değişikliklerimiz oldu, bilmeyenler için oyunda teknolojiler 1 ila 4 arası değişen teknoloji basamaklarında bulunuyor örneğin 2. basamaktaki teknolojiyi açmak için 1. basamaktakini yapmış olmanız gerek, ancak 4. teknoloji büyük oranda devasa yapılar gibi oyun sonu teknolojileri için kullanıldığı için reaktör veya kalkanlar gibi 3’ten fazla basamağa ihtiyaç duyan teknolojilerin oyunda sıkıntılı işlenmesiyle sonuçlanıyordu mesela Fusion teknolojisini araştırdıktan hemen sonra Cold Fusion teknolojisiyle karşılaşabiliyordunuz. Bu durumu çözmek için oyundaki teknoloji basamaklarını 5’e çıkarttık:

 • 1. Basamak: Ana Teknolojiler (Fusion, Automated Exploration, Robotic Workers vs.)
 • 2. Basamak: Erken Teknolojiler (Cold Fusion, Destroyer, Planetary Capital vs.)
 • 3. Basamak: Erken-Orta Teknolojiler (Antimatter, Cruiser, Wormhole vs.)
 • 4. Basamak: İleri-Orta Teknolojiler (Zero Point Power, Battleship, Empire Capital vs)
 • 5. Basamak: Oyun Sonu Teknolojileri (Devasa Yapılar, Ascension, Tekrarlanabilir Teknolojiler vs.)

Oyuna aynı zamanda çok sayıda yeni teknoloji ekledik, bu teknolojilerin bir kısmı oyundaki yeni özelliklerle bağlantılıyken bazıları mevcut özelliklerle alakalı – örneğin her gemi türü için gövde teknolojisi, gemilerin canını arttırırken inşa süresini kısaltıyor. Ek olarak gemi parçalarının ilerleyişinde de değişikliklerimiz oldu ve bu değişiklikler sonrasında her teknoloji atlayışı daha önemli, örneğin mavi lazerler kırmızı lazerlere oranla %30 daha etkili (eskiden bu oran %10 ila %15 arasındaydı). Bu bir bakıma sürekli gemilere odaklanmaktansa teknolojilere odaklanmanın da önemli bir strateji olmasını sağlıyor, ancak yine de zaferin sadece teknoloji kasarak alınabilmesi gibi 4x oyunlarının genel probleminden kaçınmaya özen gösteriyoruz. Son olarak oyunda özel 6. seviye teknolojileri mevcut, bu teknolojileri araştıramıyorsunuz ancak Fallen Empire’ların gemi kalıntılarından edinebiliyorsunuz.

YO7orA.png

2.0 Cherryh yamasıyla birlikte değişen bir diğer şey ise teknoloji maliyeti ve teknoloji pahalılığı. Yeni yıldızüsleri sistemiyle gezegen edinmenin uzayda belli bir alanı kontrol etmek için gereksizleşmesi, eski gezegen bazlı teknoloji maliyetinin oyuncuları olabildiğince az gezegene ve nüfusa sahip olmaya iteceğini düşündük. Bu sebeple teknoloji ve unity pahalılaşmaları artık nüfus bazlı değil, sahip olunan gezegen ve sistem bazlı oluyor ve değişiklik sonrası gezegenlerin teknolojiye olan etkisi daha önceki etkilerinden daha az. Aynı zamanda teknolojilerin – özellikle oyunun geç döneminde açılanların – maliyetlerini de arttırmış durumdayız. Tüm bu değişiklikler oyunda tall oynamanın artık değmeyeceği anlamına gelmiyor, ancak artık ucuza teknoloji açmak sadece az gezegene sahip olmakla alakalı değil.

Bugünlük bu kadar, haftaya sizlere Cherryh yamasında Filo Yönetimi adı verdiğimiz ayrı bir mekanikten sözedeceğiz, takipte kalın.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Europa Universalis IV'te 1.30 ve Emperor Diğer Yenilikler #eu4 https://t.co/NUzl0VpVXp
Imperator'da Cumhuriyet Değişiklikleri #imperator https://t.co/aznEyvNYJO

Strategyturk Flickr