Stellaris’te Temmuz Denemeleri

Stellaris geliştirici günlüklerinde bu hafta Temmuz ayı boyunca yapılan çeşitli denemelere dair bilgiler veriliyor.

Herkese merhabalar,

Yaz tatilleri sona ermek üzere ve ekibimiz geçtiğimiz hafta itibariyle geri dönüş yaptı. Tekrardan çalışmalara başladık ve yılın geri kalanında sizler için planladığımız şeylerden dolayı oldukça heyecanlıyız.

Ekibimizin büyük bir kısmı yaz tatili için uzaklardayken, bir kesim Temmuz ayını ofiste geçirmeyi tercih etti. Bu ay özellikle diğer aylarda zaman bulamayacağımız farklı tasarımları ve konseptleri denemek için güzel bir ay ve bugün sizlere bu denemelerimizin bazılarından bahsetmek istiyoruz.

Bu denemeler neticesinde bazı kanılara varsak da, ne yazık ki bu denemelerin hiçbiri gerçeğe dönüşebilecek derecede iyi bir sonuç vermedi.

Endüstri Alanları

Daha önce de bahsettiğimiz üzere alaşım ve tüketici ürünlerinin üretimini daha iyi yansıtmanın yollarını arıyoruz. Bana kalırsa Ekümenopolis olan bir gezegeni geliştirmek sıradan bir gezegeni geliştirmekten daha iyi hissettiriyor. Bu farkın sebebi Ekümenopolis’in sahip olduğu özel alanlar ve binalardan ziyade bu alanlardan iş imkanı elde ediliyor olması. Bu basit bir hissiyat meselesinden ziyade, belki de tercihin daha basit ve net olmasıyla alakalı.

Deneme amaçlı Metalürjist ve Zanaatkarlar için binalar olmaktansa, oyundaki endüstri alanlarının İşçi türünde iş imkanı yaratmasını sağladım. İşçiler hem alaşım hem tüketici ürünü üretiyordu. Bu durum aşağıdaki gibi bir görüntüye sebep oldu:

upload_2019-8-15_12-14-17.png

Bir İşçi 8 mineral karşılığında 2 alaşım ve 4 tüketici ürünü üretiyor, bu oranı istediğiniz yönde Karar geçirerek etkileyebiliyorsunuz. Yapmak istediğim şey endüstrinin askeri ve sivil farklı üretimleri olması ve bu üretimler arasında oranlamalar yapabilmenizdi.

İşçi ismindeki bir iş grubunun “endüsti üretimi” sağlaması ve bunun alaşım ve tüketici ürününe dönüşmesi iyi hissettirse de, kullandığımız çözüm çok da doğru gelmedi.

Şehir Alanları & Bina Slotları

Yaptığımız bir başka deneme binaların nüfuslar yerine şehir alanlarıyla açılmasıydı. Bu deneme herhangi bir soruna çözüm olmaktan ziyade, basitçe ortaya nasıl bir manzara çıkacağını görmek için yapıldı. İlginç bir sonuç verse de, mevcut sistemden daha az eğlenceli olduğu kanaatine vardık. Çalışıp çalışamayacağını görmek için daha çok zamana ihtiyacı vardı.

upload_2019-8-15_12-15-12.png

Bu denemeyle birlikte binalardan elde edeceğiniz iş sayılarını da arttırmıştık, örneğin araştırma laboratuvarı 2 yerine 3 iş sağlıyordu.

Binalardan Elde Edilen Şehir Alanı İşleri

Bunlarla birlikte binaların direkt olarak iş sağlamaktansa, şehir alanlarına iş imkanı katmaları gibi bir sistem denedik. Bunun bir artısı iş elde etmek için daha az mikroyönetime sebep olmasıydı, ancak bina inşa ettiğinizde yeni iş sayısında çok büyük bir artış yaşanıyordu. İşin nihayetinde gezegenin neye odaklandığı konusunda oyuncuya daha az kontrol ve anlayış imkanı sunduğunu düşündük.

Özet

Bu denemelerin her biri özünde ilginç denemeler olsalar da, istediğimiz sonucu vermediler dolayısıyla bir denemeden öteye geçemeyecekler. Ancak bu denemeler sayesinde bazı ilginç bilgilere ulaştık ve bu bilgilerden gelecekte yararlanacağız. Endüstri alanları halen bir şeyler yapabileceğimizi düşündüğümüz bir alan, ancak daha isabetli bir çözüm bulmamız gerekiyor.

Bu günlükle birlikte Stellaris geliştirici günlükleri tekrardan başlayacak, ancak formatımızda ufak bir değişiklik var. Şimdilik günlükler 2 haftada bir çıkacak, dolayısıyla benzer bir konuyla 2 hafta sonra tekrar karşınızda olacağız.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Imperator: Rome'da Kutsal Hazineler #imperator https://t.co/sf4F4ZWFB9
Hearts of Iron IV'te Modlama Seçenekleri #HoI4 https://t.co/LblF4jSIDM

Strategyturk Flickr