Stellaris’te Uzay İstasyonları ve Özel Maddeler

Merhabalar, bir başka geliştirici günlüğüyle daha karşınızdayız. Bu hafta sizlere oyunda bulunan uzay istasyonlarından bahsedeceğiz.

Uzay istasyonları boyutuna göre barındırabileceği insan sayısında farklılık gösteren, bir bakıma küçük bir şehir. Gezegenlerin yörüngelerinde bulundukları için ticaret ve üretim konusunda önemli rolleri var. Aynı zamanda olası bir çatışma esnasında da ciddi seviyede stratejik öneme sahip olan bu yapıları sahibi olan ırk korumaya çalışırken saldıranın yokedebilmesi saldırdığı kişiye büyük zarar verebilmesini sağlayacak. Uzay istasyonlarında her türden gemi üretilebilecek ve hizmete sunulabilecek, bilim gemileri gibi küçük taşıma gemilerinden devasa savaş gemilerine her türlü gemi üretilebilecek. Uzay istasyonları inşaat gemileri tarafından inşa edilmek için fazla büyük olduğundan yörüngesinde olduğu gezegende inşaa edilebilecekler. Uzay istasyonunun inşaası bittiğinde istasyon yörüngeye yerleştirilecek ve gezegenin gemi inşaa edebilme ve gemi onarma kapasitesini arttırabildiği gibi aynı zamanda savunmasını da güçlendirecek.

Uzay istasyonları ilk başta küçük boyutta olurken zaman içerisinde 5 farklı geliştirme uygulanabilecek, her geliştirme uzay istasyonunu daha dayanıklı hale getirirken daha çok insan barındırabilmesini ve daha büyük gemiler üretebilmesini sağlayacak.

Her uzay istasyonu belli sayıda modül barındıracak. Bu modüller Stellaris’te bulunan birçok şey gibi oynadığınız ırkın özelliklerine ve yönettiğiniz İmparatorluğun yapısına göre farklılıklar gösterebilecek. Modüller uzay istasyonunuza fazladan defans sağlayabilir (uzay istasyonunu kaplayan yapının güçlendirilmesi) , ekonomik açıdan avantaj sağlayabilir (daha fazla yemek üretmenizi sağlayacak yapay tarlalar, enerji kazanmanızı sağlayacak fazladan güneş panelleri), veya barındırabileceği gemi sayısını arttırabilir (gemi mürettebatının konaklaması için odalar) aynı zamanda uzay istasyonunda bulundurulabilecek uzayda az sayıda bulunan daha çok eşyanın saklanmasını sağlayabilirsiniz. Tüm bunlar belli bir ücrete tabi tutulacak, son seviyeye getirilmiş bir uzay istasyonu oyuncu için çok ciddi bir yatırım demek ve bu yatırımınız tek bir savaşta yokedilebilir.

Özel maddeler, işlediğinizde anormal veya kullanışlı bir etki yaratan maddelere verilen addır. Bu maddeler size ekonomik olarak fayda sağlayabildiği gibi çok yıkıcı bir gücün elinize geçmesi anlamına da gelebilir. Bazı maddelerin birden fazla etkisi olabilir. Örneğin Engos Vapor maddesi uzay istasyonundaki tüm gemilerin itiş gücünü yükseltebilir veya bir gezegenin atmosferine yerleştirilerek o gezegendeki yerli nüfusa sakinleştirici etkisi gösterebilir. Bu tarz kaynaklarda tekel oluşturmak oyun içerisinde size büyük avantajlar sağlar, isterseniz ticaretini yapıp zenginleşebilirsiniz, isterseniz de tüm bu kaynakları ele geçirerek savaşlarınızda avantaj elde edebilirsiniz.

Uzay istasyonları kullanıcıların kendi tarzlarına göre inşaa edebilecekleri bir yapı, oyuncular kendi oyun tarzlarına göre farklı amaçlar için farklı türde uzay istasyonlarına sahip olabilecekler. İsterlerse uzay istasyonlarını zayıf gördükleri alanları güçlendirmek için kullanabilecekler, aynı zamanda hangi gezegende uzay istasyonu inşaa edileceği kararı da oyuncunun hakimiyetinde olan fazlasıyla stratejik bir karar.

Özel maddeler oyun içerisinde ele geçiren imparatorluğa ilginç avantajlar sağlayacak, bazı oyuncular belli kaynaklarda tekel oluşturarak oyun içerisinde üstünlük oluşturmaya çalışırken diğer oyuncular ise daha fırsatçı bir yapıda hareket edip başına ne gelirse ona uyum sağlayıp, eline hangi kaynak geldiyse onu kullanarak hareket edecek. Elinizdeki kaynaklarla birbiriyle savaşan 2 imparatorluğu birbirini daha iyi yokedebilmeleri için desteklemek varken neden savaşın belirsizliğine sürüklenesiniz ki?

Oyun içi kaynakların ticaretinden ileriki geliştirici günlüklerinde bahsedeceğiz.

Forumda tartışın.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Strategyturk Gala: Europa Universalis IV - Golden Century Yayını 2. Günü Bu Akşam 21:00'da Strategyturk Twitch'te:… https://t.co/Ey3iQ6wqKn
Stellaris: MegaCorp İncelemesi #stellaris #megacorp https://t.co/UKagmYTWQs

Strategyturk Flickr