Stratejist #4: Strateji Dünyasında Geçtiğimiz Yıl

Geliştiricilerin yılbaşı tatiline girmesi ve dolayısıyla haber akışının yavaşlaması sonrası 2 haftalık bir aranın ardından Stratejist yazı dizisinde özel bir sayıyla karşınızdayız. Stratejist yazı dizisinde haftalık olarak bir önceki hafta strateji dünyasından yaşanan gelişmeleri sizler için derliyor ve yorumluyoruz, ancak bu özel sayıda işi bir değil birkaç adım ileriye götürerek strateji dünyasında geçtiğimiz 2018 senesini ele alacağız.

2018’de Paradox Cephesi

Paradox cephesindeki en önemli gelişme PDXCON 2018’de Paradox’un yeni tarihsel grand-strategy oyunu olan Imperator: Rome’un duyurulması oldu. 2008 senesinde çıkmış olan Europa Universalis: Rome’un manevi ardılı olan bu oyunda Roma’nın henüz gelişmekte olduğu bir dönemde herhangi bir ülkenin yönetimini devralıp bu ülkeleri ihtişama taşıyabileceğiz. Stellaris’te Apocalypse ve MegaCorp olmak üzere 2 ana eklenti ve Distant Stars isminde eklenti çıkarken, Hearts of Iron IV’de Waking the Tiger isminde uzakdoğu coğrafyasına odaklanan eklentinin ardından yine PDXCON 2018’de duyurulan Man the Guns eklentisinin ne zaman çıkacağına dair henüz bilgi sahibi değiliz.

2018 Paradox’un amiral gemisi sayılabilecek strateji oyunu olan Europa Universalis IV için zorlu bir yıl oldu. 2018 içerisinde Dharma isminde bir ana eklenti ve Rule Britannia ile Golden Century olmak üzere iki Immersion Pack çıkartan Europa Universalis IV’te özellilke son çıkan eklenti olan Golden Century oyuncular tarafından negatif reaksiyonla karşılaştı. Öte yandan Paradox’un yıl içerisinde çeyrek bazlı yayımlanan finans raporlarında Dharma eklentisinin oyunun bu zamana kadarki en hızlı satan eklentisi olduğunu öğrendik. Crusader Kings II 2018’i Holy Fury isminde tek bir eklentiyle geçirirken, gerek bu eklentinin başarısı gerekse oyuncular tarafından aldığı pozitif reaksiyon bir yıl beklemeye değmiş olabileceğini gösteriyor.

Paradox 2018’de Harebrained Schemes tarafından geliştirilmiş BATTLETECH strateji oyununu çıkarttı. Bu sıra tabanlı strateji oyununda devasa mechlerin kontrolünü ele alıyorsunuz. Çıkışının ardından FLASHPOINT isminde bir eklenti alan BATTLETECH’in yapımcısı Harebrained Schemes’in 2018 içerisinde Paradox Interactive tarafından satın alındığı duyuruldu. Paradox Interactive tarafından satın alınmış bir başka strateji oyun geliştiricisi olan Triumph Studios 2018 içerisinde Age of Wonders serisinin yeni oyunu olan Planetfall’ı PDXCON 2018’de duyurdu, bu yıl içerisinde oyundan çok sayıda geliştirici günlükleri paylaştı.

Paradox’un hem Stellaris hem de Hearts of Iron IV’ü çıkarttığı 2016 senesinin ardından 2018 senesinde tıpkı 2017’de olduğu gibi “kendi geliştirdiği oyunlarda” oyun çıkışı itibariyle sessiz geçtiğini görüyoruz, ancak PDXCON’daki duyuru sonrası Imperator: Rome’dan paylaşımların trafiği her geçen gün artış gösterdi – örneğin geçtiğimiz günlerde 8 Ocak’ta Imperator Rome yayını yapılacağı duyuruldu.

2018’de Total War Cephesi

Total War için 2018 senesi bir kısmı pozitif olmasa da çok hareketli ve güçlü bir seneydi. Yıla Ocak ayında önümüzdeki ana tarihsel Total War oyunu olan Three Kingdoms’ı duyurarak başlayan Total War, sonraları Saga formülünde Thrones of Britannia‘yı çıkarttı. Viking İstilası döneminde Britanya adasına odaklanan Thrones of Britannia 2018 içerisinde herhangi bir elle tutulur eklenti alamazken, oyunu geliştirmeyi amaçlayan çok sayıda ücretsiz yama aldı. Thrones of Britannia için çıkan yegane eklenti, Total War: Attila’daki benzer eklentiyi satın alanlara ücretsiz olarak verilen bir kan eklentisiydi.

Thrones of Britannia’nın çıkışıyla birlikte Three Kingdoms’tan haberler paylaşmaya devam eden Total War, yıl içerisinde Warhammer üçlemesini desteklemeye devam etti. Warhammer 2 2018 içerisinde çeşitli lord paketlerinin yanı sıra Rise of the Tomb Kings ve Curse of the Vampire Coast gibi önemli eklentiler aldı. 2018’de Total War ROME II’de 2017’nin sonlarında yaptığı sürprizi devam ettirerek yeni eklentiler çıkartmaya devam etti. ROME II’ye 2014 ila 2017 seneleri arasında eklenti çıkmamıştı.

2018’de Total War cephesinden gelen en önemli haber Total War: Arena’nın kapanış duyurusu oldu. Uzun süren bir sessizlik sonrası Total War, Arena oyununun geliştirilişinde Wargaming ile ortaklık yapacağını duyurmuştu.  2018 yılının Şubat ayında açık betaya geçen Arena’nın beklentileri karşılayamadığı ve Şubat 2019’da fiilen kapanacağı duyuruldu. Bu kapsamda Total War, Arena’yı oynamış kişilere bir eklenti veya oyun hediye ederken – Wargaming parayla içerik satın almış kişilere diğer oyunlarında çeşitli hediye seçenekleri sundu.

2018’de Diğer Ana Oyunlar

2018’in Şubat ayında Rise and Fall eklentisini çıkaran Civilization VI, uzun süren bir sessizlik sonrasında Kasım ayında bu yıl Şubat ayında çıkacak olan Gathering Storm eklentisini duyurdu. Rise and Fall ile birlikte oyuna çağ mekaniği, sadakat, vali atama gibi özelliklerin yanı sıra sekiz yeni uygarlık ve dokuz yeni lider eklendi. Gathering Storm eklentisi oyunda çeşitli doğal felaketler, yeni harcanabilir kaynaklar, dünya kongresi mekaniği ve aynı şekilde sekiz yeni uygarlık ve dokuz yeni lider ekliyor. Bu uygarlıkların tanıtımı geçtiğimiz haftalarda yılbaşı tatili sebebiyle dursa da, önümüzdeki haftayla birlikte kaldığı yerden devam edeceğini tahmin ediyoruz.

Microsoft cephesinde Age of Empires: Definitive Edition çıkışını gerçekleştirirken, Age of Empires IV geliştirilmeye devam ediyor. Age of Empires IV’ün Dawn of War ve Company of Heroes serileri gibi RTS oyunlarının geliştiricisi olan Relic Entertainment tarafından geliştirildiğini hatırlatalım. 2018’in başlarında Relic Entertainment’in çıkarttığı son oyun olan Dawn of War 3’e olan desteği kestiğini duyurmuştuk.

Blizzard BLIZZCON 2018’de Warcraft 3 için Reforged isminde bir “remastered sürümü” çıkacağını duyurdu. Öte yandan yine Blizzard’da strateji ailesinin uzak akrabalarından MOBA/ARTS cephesinde Heroes of the Storm’un geliştirici ekibinin küçültüldüğü ve esports turnuvalarının iptal edildiği duyurulmuştu. Yine strateji ailesinin bir diğer uzak akrabası kart oyunlarında Hearthstone yıl içerisinde yeni setler edinirken geliştirici ekipten Ben Brode’un ayrılması bu yıl içerisinde yaşanan önemli gelişmelerdendi.

2018: Stratejide Indie Senesi

Birçok ana strateji oyun geliştiricisinin belki içerik/eklentiler olarak değil ancak yeni oyunlar yönünde sessizliği, 2018’in strateji dünyasında Indie oyunların ön plana çıktığı bir yıl olmasına sebep oldu. Bu yıl içerisinde çıkan sıra tabanlı strateji oyunu Into the Breach The Game Awards’ta “yılın strateji oyunu” seçildi. Age of Civilizations 2 özellikle Europa Universalis IV oyuncularının ilgisini çekerken, Northgard RTS türüne yeni bir soluk getirdi.

Çıkış gerçekleştirmemiş olsa da 2018 içerisinde Jon Shafer’in yıllardır geliştirmekte olduğu At the Gates’in çıkış tarihini öğrenebildik. 23 Ocak’ta çıkacak olan bu oyun birçok yönden Civilization serisini andıran sıra tabanlı 4X bir strateji oyunu.

2019’da bizleri neler bekliyor?

2018’den farklı olacak 2019’un strateji oyunu geliştiricisi ana firmalar itibariyle çok daha hareketli geçeceğini biliyoruz. Paradox’ta Imperator: Rome’un 2019 içerisinde çıkış yapması beklenirken, Stellaris’ten Crusader Kings II’ye kadar birçok oyun için yeni eklentilerin çıkmaya devam etmesi bekleniyor. Total War cephesinde önümüzdeki tarihsel oyun olan Three Kingdoms’ın 7 Mart 2019’da çıkması bekleniyor, tüm bunların yanı sıra hem Thrones of Britannia için hem de Warhammer üçlemesi için çeşitli gelişmeler, yeni eklentiler duymamız muhtemel.

Civilization’da seneye Şubat ayında çıkacak olan Gathering Storm’la başlayacağız, ancak bu durum eklentinin çıkışı sonrası tıpkı 2018’de olduğu gibi Firaxis’in yıl sonuna kadar sessizliğe gömülebileceği anlamına geliyor. Ubisoft cephesinde ANNO 1800’ün 26 Şubat 2019’da çıkacağını biliyoruz. Öte yandan 2017 senesinde duyurulan Age of Empires IV için henüz bir çıkış tarihi belirtilmiş değil.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Strategyturk Imperator: Rome Türkçe Yama 1.4.1 (%100) Çıktı #imperator https://t.co/LtNmN3z0U9
Knights of Honor II: Sovereign'de Kültür #koh2 https://t.co/3pt6RbIXFh

Strategyturk Flickr