Stratejist #6: Strateji Dünyasında Bu Ay

Stratejist yazı dizisi yeni formatıyla karşınızda. Sayıya girmeden evvel bu değişikliğe dair okuyucularımıza bilgi vermek istiyoruz. Daha önceleri Stratejist yazı dizisi “strateji dünyasında geçtiğimiz hafta” konseptiyle haftalık olarak yaşanmış önemli gelişmeleri stratejiseverler için derleme görevi görüyordu. Bu konseptte değişikliğe gidilmesinin başlıca 2 sebebi var:

  • Strateji dünyasında geçilen haftada yaşanan gelişmelerin Strategyturk anasayfasında da rahatlıkla incelenebilmesi.
  • Kimi haftaların bu şekilde ayrı bir yazı dizisi için fazla sönük geçebilmesi, dolayısıyla yazı dizisinin net bir devamlılığının olmaması.

Bu maddeler doğrultusunda Stratejist yazı dizisi “strateji dünyasında bu ay” konseptiyle yoluna devam edecek. Haftalık değil aylık bazda sadece geçmiş gelişmelerin değil, aynı zamanda o ay içerisinde yaşanacak olaylara dair de içeriklerin bulunmasıyla bir özetten ziyade strateji oyuncularını o ay içerisinde nelerin beklediğine dair de haber yönü taşıyan bir yazı dizisi elde etmiş olacağız.

16 Nisan: Anno 1800 Çıkıyor

Yaklaşık 2 sene önce duyurulan Anno 1800, 16 Nisan itibariyle çıkışını gerçekleştiriyor. Daha önceleri Teknik Beta ve Kapalı Beta olmak üzere 2 farklı beta etkinliği düzenleyen Anno 1800, geçtiğimiz günlerde nihai sistem gereksinimlerini duyurduğu yazısında Açık Beta detaylarını da paylaşmıştı.

Geçtiğimiz günlerde Anno 1800’ün Epic Store’a özel çıkacağı duyuruldu. Oyun çıkış tarihine kadar Steam üzerinden ön siparişe açık olacak. Duyurulmasından sonraki 2 sene içerisinde Anno 1800 tarafından paylaşılan 50’yi aşkın geliştirici günlüğüne Strategyturk Anno 1800 sayfasında Türkçe olarak ulaşabilirsiniz.

Anno 1800’ün Season Pass’i oyunun çıkışı sonrası çıkış gerçekleştirecek 3 eklentiyi içeriyor. Season Pass’ı satın alanlar oyunun çıkışıyla birlikte oyunda kullanabilecekleri bir tutsak portresiyle 2 şirket logosu elde edecekler. Bunun yanı sıra Anno 1800’ü normal satın almış oyuncular oyunlarını Digital Deluxe Edition yükseltmesini satın alarak Anarşist karakterini açabileceği duyuruldu. Oyunun çıkış sonrası ücretsiz içerik planları arasında istatistik binası ve co-op modu gibi özellikler yer alıyor.

17 Nisan: Total War: Warhammer 2 – The Prophet & The Warlock Çıkıyor

Total War: Warhammer 2’nin yeni eklentisi The Prophet & The Warlock ayın 17’sinde ücretsiz bir yamayla birlikte çıkış gerçekleştirecek. Eklenti Skavenler ve Lizardmenler için 2 yeni efsanevi lord, yeni görev zincirleri, efsanevi eşyalar ve çok sayıda yeni birim ekliyor.

ss_9b041bce3e07cee4c22c3ad161cc4663b5ad3...1554385892

Eklentiyle birlikte çıkacak olan Doomsayer yamasıyla birlikte Skavenlere Vampire Coast eklentisindeki mekaniklere benzer bir özellik geliyor. Under-Empire adı verilen bu mekanikle Skavenler haritadaki şehirlerin altına yerleşimler kurabiliyorlar. Bu yerleşimlerin genişlemesiyle doğru orantıda bir tespit edilme riski mevcut, ne kadar çok yeni tünel eklerseniz, yerleşiminizin üstündeki şehir sahibinin sizi farketme olasılığı o kadar yüksek. Bu yerleşimler aracılığıyla kaynak edinebilir, şehirde yozlaşmaya sebep olabilir, altında bulunduğunuz şehre saldırı bile düzenleyebilirsiniz.

Bu yamayla birlikte aynı zamanda Bretonya’nın Ant mekaniği baştan aşağıya değişiyor. Artık Bretonya ile oynarken karakterinizle bir ant içip bu antı yerine getirmeye çalışacaksınız, bunu başarmanız durumunda karakteriniz bir özellik elde edecek. Bu şekilde sürekli ant içip tamamlayarak karakterinizin komutanlığında bazı birimlere bonuslar verebilir, zırh edinebilir, hatta ölümsüz olabilirsiniz.

25 Nisan: Imperator: Rome Çıkıyor

Paradox’un uzun zamandır beklenen yeni grand strategy oyunu Imperator: Rome 25 Nisan’da çıkacak. Milattan önce 304 senesinde (450 AUC) başlayan bu oyunda İberya’dan Hindistan’a çok sayıda ülkenin yönetimini ele alabileceğiz. Dilerseniz Roma’yı ihtişamına taşıyabilir, dilerseniz İskender’in mirasçılarından birini seçip diğerlerini yenerek imparatorluğu birleştirebilir, dilerseniz Galya’dan veya İberya’dan bir kabileyle bölgenizi birleştirip Roma’yla yüzleşebilecek büyük bir güç haline gelebilirsiniz.

Paradox’un Europa Universalis: Rome oyununun manevi ardılı olan Imperator: Rome’dan bu zamana kadar yazılmış 40’ı aşkın geliştirici günlüğüne Strategyturk Imperator: Rome sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu günlüklerde oyun mekaniklerinden, oyunun başlangıç tarihinde farklı coğrafyaların politik durumlarına kadar oldukça ayrıntılı bilgiler verilmiş durumda.

Strategyturk Twitch kanalında Imperator: Rome’un 25 Nisan’daki çıkışının şerefine Europa Universalis: Rome’u deneyeceğimiz bir Nostalji yayınımız olacak. Aynı şekilde daha önceleri birçok strateji oyunu ve eklentisi için yaptığımız üzere Gala yayınıyla sizler için çıkış öncesinde Imperator: Rome’u deneyeceğiz. Nostalji yayınının ardından yeni yazı dizimiz Strategyturk Nostalji’nin ilk bölümünü sizlerle paylaşmayı planlıyoruz. Takipte kalın.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Humankind'da Yeni Bir Serüven #humankind https://t.co/v0AyOE7s85
Hearts of Iron IV'te Tatilden Dönüş #hoi4 #heartsofiron4 https://t.co/Y42PJs53dw

Strategyturk Flickr