Three Kingdoms – Eight Princes’ta Sima Ai

Sima_Ai1.png

Prensipli Yönetici Sima Ai (Şampiyon)

Sima Wei’nin aynı anneden kardeşi (cariye eş Shen) olan Sima Ai sorumluluk sahibi olması sebebiyle birçokları tarafından takdir edilmiştir. Sima Ai, Sima Wei’yi naip Sima Liang’a karşı darbesinde desteklemiş ve İmparatoriçe Jia, Sima Wei’yi öldürttüğünde Sima Ai bir suçlunun destekçisi olarak fişlenmiştir. Bunu takip eden yıllarda bir reformist ve büyük bir yeteneğe sahip, alçakgönüllü, çalışkan bir yönetici olarak bilinmeye başlanmıştır. Bütün prensler arasında gerçek İmparator Hui’ye tüm zaaflarına rağmen en sorumlu ve en saygılı davranan prenstir. Sima Ai yönetimi reforme etmek istemişti. Geç Han ve erken Jin dönemlerinde, merkezi hükümet ile merkeziyetçi liberalizm arasındaki gitgelin ortasında kalan Sima Ai, liberalizme modern bir yaklaşımın öncüsü olmaya çalışmıştır. Sima Ai’nin hayatının en dokunaklı anı hayatının son dönemlerinde yaşanmıştır: Bir hainlik suçlamasıyla, asi Sima Ying ve Sima Yong tarafından diri diri yakılmadan önce İmparator Hui’ye dokunaklı bir elveda mektubu yazmıştır.

Oyun Stili

Sima Ai politik reformist ve sorumluluk sahibi bir yöneticidir. Bu sebeple oynanışı şehir kısmına ve reforme edilmiş bir altyapı kurmaya; belirli bina seçimleriyle temsil edilen merkezi olmayan bir hükümet ve liberal yönetime odaklanmaktadır. Bu yüzden merkezi altyapı ihtiyacını diğer unsurlarla dengelemek ve komutanlık yönetimine dengeli bir yaklaşım yaratmak zorunda kalacaktır. Hükümeti başarılı bir şekilde modernize edebilirse, daha iyi araştırma oranı, daha yüksek mutluluki, daha az yozlaşmış bir hükümet ve daha verimli ticaret elde edebilir.

Guanxi

Huangfu Shang, Sima Ai’nin en yakın danışmanlarından ve askeri komutanlarından biridir. Efendisi için birçok savaşta bulunmuş ve Sima Ai’nin emri altında daha yüksek rütbelerle ödüllendirilmiştir. Huangfu Shang ayrıca Sima Yong’un entrikacı teğmeni Li Han’ın rakibidir.

Startpos_Ai.jpg

Başlangıç Durumu

Changsha Prensi olan Sima Ai, başkentten nispeten uzak, iyi bir mevkide oyuna başlamaktadır. Ayrıca oyun başında Usta Zırhçıya sahip bir bölgenin kontrolüne sahiptir. Kuzeyde Yangtze nehri iyi bir savunma sağlamaktadır fakat Güneydeki arazide manevra yapmak zordur. Bu yüzden genişlemek zor olacaktır.

Sima Ai nasıl oyunculara önerilir?

Sima Ai altyapı kurmaya odaklanan ve topraklarını yönetmekten zevk alan oyuncular için iyi bir seçenektir. Ayrıca politik liberalizme inanan ve yönetimde merkezin etkisini ve yozlaşmayı azaltmak isteyen oyuncular için de iyi bir seçenektir.

Yazar: Emre Aytaç

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Total War Saga: TROY'da Odisseus #totalwar https://t.co/ayys2klF8y
Age of Empires: Definitive Edition'da 38862 Yaması #aoe https://t.co/6ij6y5IrUl

Strategyturk Arşiv