Three Kingdoms – Eight Princes’ta Sima Jiong

tw.png

Otoriter Hükümdar Sima Jiong (Komutan)

Son derece saygın genç bir hükümet görevlisi olan Sima Jiong bir zamanlar İmparator Wu da dahil olmak üzere gerçek varis olarak kabul edilirdi, bununla birlikte nihayetinde başkentten kovulmuştur. İmparatorluğun prensi olarak komutası altında birçok orduya sahipti ve saygın bir hükümet görevlisi olmasının da etkisiyle mevcut güç yapısına oluşturduğu tehditten dolayı İmparatoriçe Jia’ya karşı yapılan ilk darbeyi destekledi. Daha sonra yönetimi ilk ele geçiren Sima Lun ile müttefik oldu ve bu müttefiklik boyunca bulunduğu konumunu giderek daha fazla kötüye kullanmaya başladı ve güç düşkünü biri haline geldi.

Oyun Stili

En kabiliyetli askeri komutan olan ve otoriter tutumuyla bilinen Sima Jiong kararları kendi vereceği zaman en etkili olur. Onun kaynağı olan -kontrol- yargı binalarından bir şebeke oluşturmasıyla ve birçok askeri tarikatların üstesinden gelmesiyle kazanılır ama diğer karakterlerin yönetici pozisyonlarını ele geçirmesiyle ise azalır: hiç kimse hükümet içinde onunla denk olmayı düşünemez! Ancak dengeli bir yaklaşım da mümkündür. Sima Jiong mümkün mertebede kontrolü sağlayarak yozlaşmayı ve asayiş sorunlarını zapt edebilir. Buna karşın generallerinin arzu ettikleri terfileri geri çevirerek onları memnun edememe riskine girer.

Guanxi

Bir hükümet görevlisi ve komutan olan Wang Bao imparatorlukta düzeni ve meşruiyeti sağlamayı çalıştı. Daha sonra Sima Jiong’un destekçisi oldu ve Sima Jiong ile Sima Ying, Yong ve Ai ittifakı arası savaş sırasında bazı değerli tarihsel olaylara tanıklık etti.

tw_2.jpg

Başlangıç Durumu

Qi’nin prensi olan Sima Jiong iki farklı eyalette sahip olduğu mülkler ile güçlü bir başlangıç pozisyonuna sahiptir: Beihai eyaletindeki değerli tahıl ambarı ve Taishan eyaletinin ticaret limanı dahil tamamı. Beihai’daki ilk düşmanını yendikten sonra pozisyonu nispeten güvenlidir. Merkeze giden yol ücretsizdir ama haritanın merkezine giderken diğer prenslerin muhalefetine karşı temkinli olmak zorunda kalacaktır. Müttefikler aramaya ve stratejisini bilgece seçmeye ihtiyacı vardır, yoksa kendisini diplomatik olarak izole edilmiş olarak bulacaktır.

Sima Jiong Nasıl Oyunculara Önerilir?

Gerçek gücün tek bir savaş lordunun elinde olduğu bir devleti yönetmek isteyen oyuncular Sima Jiong’u seçmelidir. Kararlı ve otoriter olanlar için mükemmeldir.

Yazar: İhsan Berkay Erdem

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Hearts of Iron IV: La Resistance'daki Müzikler ve Çizimler #hoi4 #heartsofiron4 https://t.co/DIhW5IKg9v https://t.co/E8a3pUlMQP
Crusader Kings III'te Baştan Çıkarma, İşkence ve Entrika #ck3 #crusaderkings3 https://t.co/gK5MXHJPOS https://t.co/45LisgPaaD

Strategyturk Flickr