Three Kingdoms – Eight Princes’ta Sima Wei

Sima_Wei.png

Hiddetli General Sima Wei (Öncü)

Sima Wei, Jin hanedanının kurucusu olan İmparator Wu’nun oğullarından biridir ve 18 yaşındayken Jing eyaletinin yönetimi kendisine verilmiştir. Değişken mizacı, halkına ve ordularına karşı cömertliği ile bilinen Sima Wei, İmparatoriçe Jia’nın, Yang Jun’u devirmek üzere gerçekleştirdiği komploya dahil olmuştur. Şu anda ordusu İmparatoriçe Jia adına siyasi ve askeri otoriteyi sağlamak üzere Luoyang’da bulunmakta. Her şeyin başında Sima Wei, Jin’e sadıktır ve imparatorluk için en iyi olanı gerçekleştirme konusunda tereddüt etmeyecektir.

Oyun Stili

Bir agresif genişlemeci olarak Sima Wei, eğer gerekli ivmeyi sağlayabilirse ordularını daha ucuza ve daha etkili bir şekilde konumlandırabilir. Bu durum ‘Fury’ yüksek seviyede olduğunda büyük bir bakım ücreti düşüşü ve ikmal bonusu kazanacağı anlamına geliyor. ‘Fury’, Sima Wei’ye has bir özellik ve onun gücünü, sert yapısını ve imparatorluğun otoritesini korumadaki azmini temsil ediyor. ‘Fury’ diğer lordları kıskanç ve tedbirli hale getirecek. Bu durum onun diplomatik olarak yalnız kalabileceği riskini barındırdığı anlamına geliyor. Fakat Sima Wei, askeri gücü ile bu durumun üstesinden gelebilir. Ayrıca ‘Fury’ enerjisinden bir miktar kullanarak takipçilerini hediyelerle ödüllendirebilir.

Guanxi

Sima Wei’ye güvendiği yardımcıları olan Qi Sheng ve Gongsun Hong eşlik etmekteler. Her ikisi de Sima Wei’ye sadıklar ve yine ikisi de Sima Wei’nin rakibi olan Sima Liang’a karşı kin beslemekteler. Sima Wei, siyasi entrikalar ve askeri meseleler konusunda her ikisine de güvenebilir.

Startpos_Wei.jpg

Başlangıç Durumu

Sima Wei başkenti olan Luoyang’da oyuna başlıyor ve güç merkezi iyice yerleşmiş durumda. Doğuda Nanyang Prensi, Batıda Ba Prensi olmak üzere iki vassala sahip. Bu vassallar başlangıçta büyük çapta destek sağlasalar da önünde sonunda yeni düşman cepheleri açılmasına sebep olacaklardır. Sima Wei’nin başlangıç eyaleti Shangyong diğer yerlere göre daha güvenli bir konumda ve bir ‘Master Weapon Craftsman’e sahip. Fakat topraklar çok dağlık ve geçiş yapmak zor. Bu nedenle askeri sınırlarınızı genişletmek için güç merkezinizden erkenden açılmanız hayati önem taşıyor.

Sima Wei nasıl oyunculara önerilir?

Her zaman ilerlemeye devam etmeyi seven, aldığı risklerin sonucunda ödüllendirilmiş hissetmek isteyen, takipçileri ve yoldaşları ile sahip olduklarını paylaşmayı seven oyuncular için Sima Wei iyi bir seçenek.

Yazar: Emre Aytaç

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Hearts of Iron IV: La Resistance'daki Müzikler ve Çizimler #hoi4 #heartsofiron4 https://t.co/DIhW5IKg9v https://t.co/E8a3pUlMQP
Crusader Kings III'te Baştan Çıkarma, İşkence ve Entrika #ck3 #crusaderkings3 https://t.co/gK5MXHJPOS https://t.co/45LisgPaaD

Strategyturk Flickr