Three Kingdoms – Eight Princes’ta Sima Yue

Sima_Yue.png

İmparatorluk Müfettişi Sima Yue (Koruyucu)

Sima Yue siyaset oyununda diğer prenslerden daha marifetli, kurnaz ve etkili bir devlet adamı. Sarayda yaptığı entrikalarla sadece rakip prenslere üstün gelmekle kalmadı, aynı zamanda İmparator Hui ve Huai’nin gücünü de kısıtlamayı başardı. Jin hanedanının kurucusu İmparator Wu’nun kuzeni olarak görevine Donghai prensi olarak 291 senesinde başladı, sekiz prens savaşı esnasında başkentte çeşitli makamlarda görev yaptı.

Oynanış Stili

Sima Yue’nin oynanış stili otorite yansıtmaya ve politik nüfuzu korumaya dayanıyor. Özel kaynağı olan ‘Nüfuz’u yerel yönetimde atamalar aracılığıyla kazanıyorsunuz. Kendisi aynı zamanda yönetiminde doldurabileceği 2 özel hükümet makamına sahip. Her ne kadar askeriye odaklı bir prens olmasa da, muharebe alanında yenilmemesi çok önemli çünkü bu yenilgi ‘Nüfuz’ kaynağında azalmaya sebep olacak. Yüksek nüfuza sahip olmak inşaat ve geliştirmelerde bonuslar sağlarken, reformların daha hızlı geçirilebilmesini sağlayacak.

Guanxi

Sima Yue’nin yanında tüm bu çatışma esnasında kendisine destek olmuş He Lun bulunuyor. Aynı şekilde Sima Yue’nin karısı Prenses Pei iradeli bir karakter olarak öne çıkıyor. Kendisi tarihte köleleştirilse de birden fazla kez kaçmayı başarmış, nihayetinde politik düşmanları tarafından idam edilmişti.

Başlangıç Konumu

Donghai prensi olarak Sima Yue iyi bir yemek üretim merkezi olan, balıkçı limanına ve gelişmiş bir şehre sahip Donghai eyaletini yönetiyor. Başlangıç düşmanları batısında bulunuyor, Pengcheng prensiyle girişilen bir savaş Sima Yue’nin bir anda kendisini Çin’in ortasında bulmasıyla sonuçlanabilir. Büyük fırsatlar büyük tehlikeleri de beraberinde getiriyor.

Startpos_Yue.jpg

Nasıl oyunculara önerilir?

Sima Yue politik bir zekaya sahip, hükümdarlığın daha çok idari alanlarına odaklanıyor. Sima Yue ile oynarken ülke genelindeki nüfuzunuza dikkat etmeniz ve hükümetinizdeki çeşitli makamlarla ilgilenmeniz gerekecek.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Hearts of Iron IV: La Resistance'daki Müzikler ve Çizimler #hoi4 #heartsofiron4 https://t.co/DIhW5IKg9v https://t.co/E8a3pUlMQP
Crusader Kings III'te Baştan Çıkarma, İşkence ve Entrika #ck3 #crusaderkings3 https://t.co/gK5MXHJPOS https://t.co/45LisgPaaD

Strategyturk Flickr