Thrones of Britannia’da Olaylar

Thrones of Britannia için kaleme alınmış 3. geliştirici günlüğünün konusu oyundaki olaylar ve tekrar oynanabilirlik.

Herkese merhabalar. Thrones of Britannia için yazılmış üçüncü geliştirici günlüğünde sizlere oyunun hikayesinden, daha net konuşmak gerekirse senaryonun sandbox doğasının hikayeyle nasıl uyumlu bir şekilde çalıştığından bahsedeceğiz. Çok fazla lafı uzatmadan karşınızda oyun direktörümüz Jack Lusted:


Geçtiğimiz geliştirici günlüklerinde sizlere neden başlangıç tarihi olarak 878’ü seçtiğimizden bahsetmiş, bu yazıda adayı kimin domine edeceğine dair elimizdeki seçeneklerden bahsetmiştim. Tabi ki tarihte bu mücadeleden kimin üstte çıktığının bir cevabı var, ancak tarihin bu şekilde bir sonuç çıkartmasının sebebi insanların yaptığı tercihler. Peki ya bu tercihler farklı olsaydı ortaya ne gibi sonuçlar çıkabilirdi? Thrones of Britannia’da oyun içi olayların arkasındaki felsefe tam olarak bu.

Oyun içerisindeki olayların her birinin alternatif sonuçları mevcut. Neredeyse her olayda sizin yapmanız gereken bir tercih ve katlanmanız gereken bazı sonuçlar var.

Bu durumu örnek vererek anlatmak gerekirse, oyunda bir Kelt Krallığı olarka Circenn bulunuyor. Tarihte Alba Krallığı Circenn ve Fortriue’da yer alan Alpinid hanedanının kolları arasında sürekli gel git halinde yönetiliyordu. Ancak 878 senesinde Circenn Kralı ölünce tahtı kuzeydeki kardeşlerine devretmedi. Bunun sebebi tam olarak bilinmiyor ancak görünüşe göre Giric isminde biri burada yönetimi ele geçirip kendisi yönetiyor veya anne tarafından Cinaed mac Ailpin, Alpinid hanesinin kurucusuna soyu uzanan Eochaid’le birlikte ülkenin yönetimini ele geçiriyor.

Aed oyunun başlangıcında halen kral, dolayısıyla illa ki 878 yılında ölmek zorunda değil. Dolayısıyla oyunda ister istemez sırf bu noktadan dahi tarihten ayrışıp farklı senaryolara yelken açıyoruz. İlk olarak 878 yılınca ölmek zorunda değil, ancak ölmesi oldukça muhtemel. Eğer bir suikastle ölürse bu durumda önünüzde bazı seçenekler olacak:

  • Giric’i kralı olarak kabul eden Athfochla’yı bu suikast denemesiyle suçlayabilirsiniz.
  • Athfochla ve Strat Clut’un ikisini birden bu suikast denemesiyle suçlayabilirsiniz.

Burada oyuncuya bu planı yapanlardan intikam alma seçeneği veriliyor, eğer oyuncu savaşa girmeyi tercih ederse ailenizin diğer kolu size katılmayabilir. Tüm bu olasılıklar tek bir olaydan şekillenen farklı sonuçlar oluşmasına sebep oluyor ve sadece bu olay oyunun başında İskoçya’yı kimin domine edeceğini dahi belirleyen etken olabiliyor.

Aynı zamanda bu olaylar sadece oyuncuya has değil, yapayzeka da bu olayları yaşayıp tercihlerde bulunacak ve oyundan oyuna çeşitli sebeplerden farklı kararlar verebilecek. Tabi ki bu olayların büyük bir kısmı tarihte yaşanan şeyleri konu alıyor, ancak tarihte yaşanmamış sonuçlara olanak sağladığımız için oyun içerisinde bazı “alternatif tarih” olayları da görebilmeniz mümkün.

Tekrar Tekrar Oynanabilirlik

Bu durum oyunun her oynandığında daha farklı hissettirmesini sağlayabiliyor. Sonuç olarak oyunda oynanabilir 10 ülke var ve bu 10 ülkenin her birinde farklı sonuçları olabilen çeşitli olaylar var. Oyun içerisinde yaşadığınız farklı şeyler, bulunduğunuz farklı konumlar, başınıza gelen olaylardaki tercihlerinizin değişmesiyle sonuçlanabilir. Örneğin bir oyunda Mierce ile Galler topraklarına girdiğinizde onu parçalanmış bulabilirsiniz, bir başka oyunda Rhodri’nin oğullarını karşınızda birleşmiş bir şekilde bulabilirsiniz.

Oyunda oynanabilir 10 ülkenin her biri senaryodan senaryoya değişen farklı olaylara sahip.

Oyunda aynı zamanda haritanın dışından gelen Viking yağmacılarımız var. Bu yağmacılar Büyük Britanya ve İrlanda kıyılarını terörize ediyorlar. Büyük Viking Ordusu Britanya’ya yerleşmiş durumda, ancak bu doğudaki Vikinglerin halen Britanya’yı hedef alamayacağı anlamına gelmiyor. Bu yağmacıların büyüklüğü, ne sıklıkla geleceği de oyundan oyuna farklılık gösterebiliyor. Oyundaki karakterler de etraflarında çeşitli hikayeler şekillenmesini sağlayabiliyor ancak bundan önümüzdeki yazılarda daha ayrıntılı bir şekilde bahsetmek istiyoruz.

Hikayeyi Hayata Taşımak

Oyuncunun oyunun hikayesine kapılmasını kolaylaştırmak için oyundaki oynanabilirher ülke başlangıç tarihindeki durumunu anlatan kısa bir filme sahip. Aynı şekilde oyun içerisinde yaşanan çeşitli olaylar kendi kısa filmlerini içeriyor, bu kısa filmler 6 saniye uzunluğundayken başlangıç filmi yaklaşık 1 dakika uzunluğunda.

Tarihsel kalıntılar, kilise çizimleri, demir araç gereçler oyundaki 2 boyutlu görsellere ilham kaynağı yaratıyor. Özellikle Hylestad Kilisesindeki çizimler oyundaki birim kartlarını, filmleri ve olay resimlerini oluşturmamıza ilham kaynağı oldu. Bu çizimlere metalik bir desen ve canlı bir ışık vererek bu çizimleri hayata taşımaya çalıştık.

Oyunun kendisine has bu sanat tarzı oyun içindeki filmlerde de kendisini gösteriyor.

Umuyoruz ki bu geliştirici günlüğü yeterince bilgi verici olmuştur. Önümüzdeki geliştirici günlüğünde karakterlerden, karakter özelliklerinden, takipçilerden ve nasıl hiçkimsenin ölümsüz olmadığından sözedeceğiz.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Imperator: Rome'da Savaş Mekanikleri #imperator #rome https://t.co/aQ5a9sgK23
Stratejist #3: Strateji Dünyasında Geçtiğimiz Hafta #stratejist https://t.co/imd23QIRd8

Strategyturk Flickr