Thrones of Britannia’da Viking Deniz Kralları

Görsel

Neredeyse yüzyıl boyunca düzenlenen çeşitli yağmalar ve seferlerle Vikingler Britanya’da kalıcı izler bıraktı. Bu izlerden bir tanesi Alfred’in Büyük Viking Ordusunu yenilgiye uğratması sonrasında Büyük Britanya’nın etrafında kalan adalara yerleşen daha küçük çaplı Viking boyları.

Bu nispeten daha küçük boylar Britanya’da kendilerine yeni bir yaşam kurmak için büyük badireler atlatıp kendilerine küçük prenslikler kurdu, Britanya halklarıyla ilişkiler oluşturdu, onlarla evlendi ve onlarla birlikte yaşadılar. Bu kültürler arası ilişkiler Britanya tarihinde farklı tavırların, farklı inançların ve farklı dillerin bir araya gelerek bir harman oluşturmasını sağladı.

Ancak bu boylardan bazılarının derdi Britanya’da yeni bir yaşam peşinde koşmak değildi. Bu grubun gözü daha yükseklerde, fetih peşinde, ihtişam peşinde. Diğerleri daha sakin bir yaşam peşinde koşadursun, bu Deniz Kralları karşılarına kim çıkarsa çıksın savaşçı geleneklerini geride bırakma yanlısı değil.

Viking Deniz Kralları: Kültür Özellikleri

Bu savaşçılar ellerinde kürekle doğmuş, hayatlarını fırsatlar peşinde denizde geçirmişler. Görevleriniz pusulanın farklı yönlerini keşfetmek odaklı olacak, karşınıza ne maceralar ve daha da önemlisi ne ganimetler çıkacağını kim bilir?

Başkaları sizin için bunu yapabilecekken neden kendiniz için çabalayasınız ki? Viking Deniz Kralları diğer krallıklardan haraç toplama üzerine çeşitli bonuslara sahip. Deniz bu savaşçıların evi, bu sebeple Viking Deniz Kralları denizlerdeki tahribata ve deniz tutmasına karşı dayanıklı.

Viking Deniz Krallları Ülkesi: Dyflin

Dyflin İrlanda’nın doğu kıyısında önemli bir liman kenti, aynı zamanda Britanya’nın en büyük köle pazarıydı. Viking istilası sonrasında 873 yılına kadar Viking lordu Imar tarafından yönetildi, Imar’ın Ragnar’ın oğullarından Kemiksiz Ivar’la bağlantılı biri olduğunu düşünülüyordu. Viking yağmacılar 840 yılında kışı burada geçirdi, dolayısıyla bölgeyi tanıdılar ve zaman içerisinde Gael kültürlerle etkileşime girdiler.

Ancak 878 senesinde Imar’ın oğlu Bardr tahta geçti. Bu yeni hükümdar bölgedeki Gael boylarıyla barışı devam ettirecek mi? Yoksa Ragnar’ın yolunu seçip kan dökerek üstünlük mü sağlayacak?

Dyflin Ülke Lideri: Bardr

Bardr tahta babasının 873 senesinde ölümü üzerine çıktı. Askeri konularda yetenekli bir lider olan Bardr Gael halkların yaşadığı Lough Ree adalarını yağmalamıştı. Babasının ölümü üzerine Bardr uzun bir süre kuzeni Oistin’in danışmanlığıyla ülkeyi yönetti.

Ancak 875 senesinde Oistin Halfdan Ragnarsson tarafından, Ragnar’ın kendi ihtişamı için Büyük Viking Ordusu’nu ikiye bölen oğlu tarafından öldürüldü. Bu hareketle Halfdan Dyflin Krallığını kendisine bağlamak istiyordu, ancak şehri zorla ele geçirmeye çalışmasınin bedelini ağır ödeyecekti.

Dyflin Ülke Özellikleri

Dyflin Britanya adalarındaki en büyük köle pazarına ev sahipliği yapıyor. Muharebelerden, yağmalardan ve işgallerden edindikleri köleleri bu pazara getirip satarak para kazanıyorlardı.

Oldukça yeterli bir limana evsahipliği yapan bu Dyflin şehrini inşa edenler başarılı birer inşaatçı ve lojistikçiydi. Bu sebeple Dyflin’in tüm inşaat maliyetleri normalin altındadır.

Özünde hala bir Viking ülkesi olan Dyflin ordularında Berserker askerlere ve çok güçlü baltalı piyadelere yer verebilir. Bu piyadelere oldukça güçlü mızraklı birimler Dyflin ordusunda eşlik etmektedir.

Viking Deniz Kralları Ülkesi: Sudreyar

Alba (İskoçya) topraklarının batısında güney adalarının krallığı Sudreyar bulunuyor. Güney Hebridlerde bölük pörçük adalardan oluşan bu krallık oldukça sert bir iklime ve araziye sahipti.

Tıpkı Britanya’nın geri kalanı gibi bu adalar da 8. yüzyılla birlikte Vikinglerle tanıştı. Bu zamana kadar bir Gael Krallığı olan Dalriada’nın parçası olan bu adalar zaman içerisinde Viking kontrolüne geçti. Bu adaları işgal eden Vikingler 872 senesinde Harald Fairhair’in Norveç Kralı olması sonrası onun düşmanlarının canlarını kurtarmak için bu adalara kaçmasıyla birlikte bölgedeki varlıklarını arttırmış olacaktı.

Kaynak bakımından çorak olsa da bu topraklar doğal birçok savunmaya sahip ve yağmacı bir kuvvet için ideal bir üs.

Sudreyar Ülke Lideri: Eirik*

Şahin Erik’e dair çok fazla bir şey bilinmemektedir, kendisi esasen halk tabakasından gelmiş ve kendi becerileriyle güç sahibi olmuştur. Tarihte Vikinglere adledilen birçok özelliği barındırır. Çok iyi bir denizcidir, maceracıdır ve adamlarına ilham vermesini iyi bilir. Kendi hükümdarlığında Sudreyar basit bir ada serisinden çok daha fazlası haline gelmiştir.

Sudreyar Ülke Özellikleri

Sudreyar özgür insanlardan ve hukukçulardan oluşan ve o gün konuşulacak konuları belirleyen bir yönetim organı tarafından çeşitli şeylerle görevlendirilebilir.

Hebdirlerin sert iklimi hayatta kalmak için bu bölgenin insanına bazı şeyler öğretmiştir. Sudreyar askerleri düşman topraklarında erzak edinmede çeşitli bonuslara sahiptir.

Sudreyar askerleri tıpkı diğer Viking ülkeleri gibi güçlü baltalı birimlere ve kılıçı piyadelere sahiptir. Berserker ve diğer kuzeyli birimlere erişebilirler.

* 878 senesinde Sudreyar’ı kimin yönettiğine dair tarihsel bir kaynak bulunmamaktadır. Thrones of Britannia senaryosunun başlangıcında arkaplanı ve motivasyonunu inceledikten sonra bu bölgeye Eirik Falki’yi verdik. Eirik’in hikayesinin geri kalanının yazarı siz olacaksınız!

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Civilization VI'da Osmanlı'ya Kanuni Sultan Süleyman Liderlik Ediyor #civ6 #civilizationvi https://t.co/QQQbj9vAVs
Europa Universalis IV'te Topluluktan Gelen Öneriler #2 #eu4 #europauniversalis4 https://t.co/PjjTI7shCg

Strategyturk Flickr