Total War: ARENA Kapanıyor

Görsel

Uzun bir sessizlikten sonra 2016’nın Kasım ayında Creative Assembly’nin World of Tanks ve World of Warplanes gibi oyunların yapımcısı Wargaming ile işbirliği yaptığını duyurduğu Total War: Arena, uzun süren Kapalı Alpha ve Kapalı Beta dönemleri sonrasında bu yılın Şubat ayında Açık Beta’ya geçmişti. Yaklaşık 1 senelik Açık Beta serüveninden sonra Total War: Arena’nın Şubat 2019’da kapanacağı duyuruldu.

Arena’nın geliştirilmesi uzun bir serüvendi, bu serüvende bizim yanımızda olmuş herkese teşekkürler. Arena’nın geliştirilişi esnasında çok şey öğrendik, toplulukla daha iç içe bir geliştirme felsefesi izledik. Bu projede sizlerle birlikte çalışmak bizim için bir gururdu ancak Arena Açık Betası ne yazık ki beklentilerimizi karşılayamadı.

Bu raddede Arena ekibine de teşekkür etmek isterim, kendileri de oyunun geliştirilmesinde büyük efor sarfetti ve bu habere en az sizler kadar üzülmüş durumdalar.

Ekibin akıbetini merak edenler için, Arena’da çalışan kişiler Total War’da bulunmaya devam edecek, Arena’da öğrendiklerini ve tecrübelerini diğer ekiplerde değerlendirecekler. Arena’nın teknolojik ilerlemeleri Total War geliştirmesinin bir parçası olacak.

Oyuncular ve topluluk kısmında, sizlerin oyuna olan bağlılığı çoğu zaman bizler için bir ilham kaynağı oldu. Sizlerden gelen yorumlar oyunun geliştirilişinde önemli bir rol sahibiydi. Sizlerle birlikte oyun geliştirmiş olmak bizim için çok değerliydi ve sizlerle etkileşim içerisinde olmayı, değerlendirmelerinizi tartışmayı, sizlerle muharebe alanında sırt sırta savaşmayı özleyeceğimizden emin olabilirsiniz.

Arena oynamış olanlara Creative Assembly hediye olarak ücretsiz bir oyun veriyor, aşağıdaki 4 üründen birini seçebilirsiniz:

  • Total War: MEDIEVAL II – Definitive Edition
  • Hannibal at the Gates (ROME II Eklentisi)
  • Age of Charlemagne (ATTILA Eklentisi)
  • Grim and the Grave (WARHAMMER Eklentisi)

Bu hediyeyi nasıl elde edeceğinizi soru cevap kısmında bulabilirsiniz.


Buna ek olarak Wargaming şu mesajı sizlerle paylaşmamızı istedi:

Wargaming :Wargaming tüm Arena oyuncularını World of Tanks, World of Warships ve World of Warplanes denemeye davet ediyor. Eğer Açık Beta esnasında Arena’da 100 veya daha fazla muharebe yaptıysanız bu 3 oyunda da geçerli olmak üzere 30 günlük Premium elde edeceksiniz. Bu Premium’u elde etmek için bu 3 oyundan birine giriş yapmanız yeterli.

Eğer Kapalı Beta veya Açık Beta esnasında Arena’da para harcadıysanız veya hesabınızda 22 Kasım itibariyle harcanmamış altın veya Premium süresi varsa, bunları World of Tanks, World of Warplanes ve World of Warships oyunlarında 1:1 olarak değerlendirebilirsiniz. Buna ek olarak 22 Ağustos ila 22 Kasım arasındaki Total War Arena alışverişleriniz bu 3 oyundan birine aktarılacak, bunun için şu sayfayıkullanabilirsiniz.

Bu kısımda önemli maddeler şu şekilde:

  • Bir başka oyunda Altın ve Premium süresi edinmeniz durumunda, geri kalan süre Total War: Arena’da bulunmaya devam edecek ve oyun kapanana kadar bunları kullanabileceksiniz.
  • Hediyelerinizi sadece 22 Aralık 2018’e kadar belirleyebilirsiniz, eğer o zamana kadar hesabınızdaki öğelerin aktarılmasını ayarlamazsanız Altın ve Premium süresi bu 3 oyun arasında en çok oynadığınıza aktarılacak, eğer hiçbirini oynamadıysanız World of Tanks’a aktarılacak.
  • Premium süresi, eğer bu 3 oyun arasından oynadığınız bir oyuna aktarılırsa saymaya devam edecek, eğer daha önce oynamadığınız bir oyuna aktarılırsa saymaya başlaması için oyuna girmeniz gerekiyor.
  • Aktarma kararı aldıktan sonra 1 gün içerisinde Altınınız ve Premium süreniz diğer oyuna geçirilecek.

Bu duyurudan hemen sonra parayla satın alma işlemleri ve yeni hesap alımları kapatılacak, ancak mevcut oyuncular 22 Şubat 2019’a kadar oyunu oynayıp altınlarını harcayabilecekler. Bugün çıkan yama Total War: Arena için çıkan son yama olacak, düşük oyuncu sayısında bile karşılıklı oynayacak oyuncu bulabilmenizi sağlayacak bazı değişiklikler içeriyor.

Her şey için teşekkürler,

Joshua Williams
Creative Assembly


Soru Cevap

Oyun tam olarak ne zaman kapanıyor?

Total War: Arena 22 Şubat 2019 tarihinde GMT 10:00’da kapanacak.

Bu durumdan yeni oyuncular nasıl etkilenecek?

Bu duyuru itibariyle yeni oyuncular Total War: Arena’ya kaydolamayacak.

Premium mağazasına ne olacak?

Bu duyuru itibariyle Premium mağazası kapatılıyor.

Oyun İçi mağazaya ne olacak?

22 Şubat’a kadar oyun içi mağaza aktif olarak çalışacak, bu süreye kadar oyun içinden Premium birim, Premium süre alabilecek, tecrübe ve altın dönüşümü yapabileceksiniz.

Creative Assembly’den hediyemi nasıl elde ederim?

Bu Total War hediyelerinin elde edilebilmesi için Steam ve Total War Access hesabınızın olması gerekiyor, bunları isterseniz şimdi bile açabilirsiniz. Bunun için oyun-içi haberler kısmındaki linki kullanmanız yeterli. Bu ücretsiz içerik 22 Şubat 2019 tarihine kadar Kapalı Alpha, Kapalı Beta ve Açık Betada Arena oynamış herkes tarafından elde edilebiliyor.

Eğer daha önce Arena oynadıysanız ve ardından sildiyseniz, yeniden yükleyip aynı hesaba giriş yaparak oyun içerisinden bu alana ulaşabilirsiniz. Bu işlemin nasıl yapılacağını görmek için tıklayın. (yakında)

Wargaming içeriklerini nasıl elde ederim?

Eğer Total War: Arena’da Açık Beta esnasında 100 veya daha fazla muharebe yaptıysanız Wargaming diğer World of oyunlarında 30 günlük Premium süresi veriyor. Bunun için World of oyunlarına giriş yapmanız yeterli.

Eğer Kapalı Beta veya Açık Beta esnasında Premium mağazada alışveriş yaptıysanız veya Kapalı Beta başlamadan önce başlangıç paketi satın aldıysanız, hesabınızda premium süresi veya altın varsa, bu öğelerin karşılığını bu 3 World of oyunundan birinde eidnebiliyorsunuz. 22 Ağustos ila 22 Kasım arasındaki tüm satın alımlar tercihinize göre bu 3 oyundan birine aktarılıyor, ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Oyun neden kapanıyor?

Ne yazık ki açık beta esnasında oyun ne Wargaming’in ne de Creative Assembly’nin beklentilerini karşılamadı.

Oyuna yama gelmeye devam edecek mi?

Hayır, 22 Kasım’da çıkmış yama son yama. Bu yamayla birlikte daha küçük oyuncu kitlesiyle de karşılıklı oynayabilecek oyuncu bulunabilmesine yönelik bazı değişiklikler söz konusu.

Oyuncu bulma sistemi bu durumdan etkilenecek mi?

Oyuncu sayısı azalacağı için tüm kademelerde oyuncu bulmak zorlaşabilir, bu sebeple bugün yayınladığımız yamayla oyuncu bulma sisteminde basitleştirmelere gittik. Kademeler arasındaki farkları azaltarak eskisine nazaran daha kolay bir şekilde oyuncu bulmanın sağlanmasını amaçlıyoruz.

Sunucu etkinlikleri veya diğer etkinlikler devam edecek mi?

Hayır, geçtiğimiz haftasonu yaptığımız etkinlik son etkinlikti. Aynı zamanda tüm mağaza işlemleri de kapatıldı, dilerseniz oyun içerisindeki altınınızı harcayabileceksiniz.

TWA Forumuna ve Sosyal Medya sayfalarına ne olacak?

Rusça forum 13 Aralık itibariyle sadece okunabilir olacak, Facebook sayfasında eş zamanlı olarak yorumlar kapatılacak. Subreddit ve İngilizce Discord sunucuları topluluk tarafından yönetildiği için o kısımların akıbeti kendilerine kalmış durumda.

Bu durum Creative Assembly’nin multiplayer oyunlardan uzaklaştığı anlamına mı geliyor?

Hayır, Creative Assembly olarak hala üst kalite multiplayer deneyimleri sağlayacak oyunlarla ilgileniyoruz.

Neden sadece son 3 ayın satın alma işlemleri iade ediliyor?

Bu süre zarfındaki harcamalarınız karşılığında altın iade ediyoruz, bunun sebebi 3 ayın satın alınan eşyaların kullanımı için isabetli bir süre olduğunu düşünmemiz.

Altınla aldığım bedava XP, kozmetik eşyalar ve premium birimlere ne olacak?

Eğer altın satın alıp ardından kozmetik eşya, premium birim veya XP satın aldıysanız aynı miktardaki altını diğer Wargaming oyunlarından birinde elde edeceksiniz.

Bir başka projeye altın veya premium süre aktarmak nasıl oluyor?

22 Kasım tarihinde sahip olduğunuz altın ve premium süreyi diğer Wargaming oyunlarına aktarabiliyorsunuz, ancak bu aktarma transfer butonuna tıklamanızdan sonra 1 gün kadar sürüyor.

Yarışma kazanarak edindiğim altın diğer oyunlara aktarılacak mı?

Sadece Premium mağaza üzerinden satın aldığınız altınlar aktarılıyor.

Neden oyun kodlarını açıp fanlar tarafından resmi olmayan sunucularda oynanmasına müsaade etmiyorsunuz?

Total War: Arena’nın haklarının sahibi SEGA, dolayısıyla Wargaming olarak buna yorum yapamıyoruz.

RTK/BTK’nın Igrovoy paketine shipsem, 30 günlük premium süremi altına dönüştürebilir miyim?

Hayır.

Oyun içi başarımlarıma, araştırılan birimlere, tecrübe puanlarına ve gümüşlere ne olacak?

Oyun kapanana kadar bunları değerlendirebiliyorsunuz.

Oyunda satın aldığım altınları birden fazla oyuna aktarabiliyor/bölüştürebiliyor muyum?

Ne yazık ki sadece tek bir oyuna aktarılıyor.

Premium hesabımı bir başka Wargaming oyununa aktarıp hemen aktifleşmemesini sağlayabilir miyim?

Henüz bu şekilde bir olasılık mevcut değil.

Neden bazı Wargaming oyunlarına bu öğeleri aktaramıyorum?

Sadece World of Tanks, World of Warships ve World of Warplanes oyunlarında Total War: Arena oyuncularına hediyeler sağlayabiliyoruz.

Altın ve premium süremi bir başka regiona aktarabilir miyim?

Şu anlık mümkün değil.

Total War: Arena ile ilgili sorunlar için oyuncu destekle iletişime geçebilir miyim?

Premium mağaza, oyun içi içerikler ve hediyelerle ilgili olarak iletişime geçebilirsiniz, ancak oyun mekanikleri, teknik sorunlar ve kural ihlalleriyle artık ilgilenemiyoruz.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Total War: Three Kingdoms'ta 1.1.0 Yaması #totalwar #threekingdoms https://t.co/02f8so1G9V
Hearts of Iron IV'te Senkronizasyon Hataları #hoi4 #heartsofiron4 https://t.co/V5dOyhHVz9

Strategyturk Flickr