Total War: ELYSIUM’da Truva Kralı Priam

Total War: Elysium geliştirici günlüklerinde bu yazıda Truva’ya eklenen yeni general Truva Kralı Priam tanıtılıyor.

Bilebileceğiniz üzere, en son güncellememizde Total War: Elysium’a Truva Kralı Priam adlı yepyeni bir general ekledik. Peki o kim? Oynanış tarzı nasıl? Daha da önemlisi, neden umrunuzda olmalı? Okumaya devam edin, çünkü onun neden şu ana kadarki generallerimiz arasında en ilginç olanlardan biri olduğuna değineceğiz!

Kimdir?

Kral Priam Truvalıların hükümdarıdır. Priam’ın hükmü uzun sürdü ama o artık yaşlı ve zayıf. Neyse ki, Priam’ın çok sayıdaki çocukları -aralarında heybetli savaşçılar ve kâhinler de var- Agamemnon’un muazzam Akalı donanmasına karşı onun yardımına koşuyor. Yunanlar görünürde zaptedilemez olan Truva şehrinin şu ana kadar yüzleştiği en büyük tehdit. Onların üstesinden gelebilmek için her avantaja ihtiyaç duyacak.

Ne Yapıyor?

Priam muharebede zayıf ve doğrudan çarpışmada yetersiz olduğu için esasen savunmacı bir generaldir. Lagertha ya da Sun Ren gibi hızlı, agresif generallerin antitezidir. Acele etmemeyi ve oyunu uzatmayı tercih eder. Agamemnon güçlüyken ve muharebeye dalıp ciritler yağdırabilirken Priam arka hatta durmayı tercih eder. Onu koruması için çocuklarına ve yüksek surlarına güvenir.

Ne Açıdan Özel?

Priam Elysium’daki tüm generaller içinde en düşük değerlere sahiptir. 0 saldırısı ve yalnızca 15 canı vardır. Fakat Priam acizlikten uzaktır. Düşük değerlerini telafi etmek için Priam’ın çok kullanışlı bir Signature Card’ı -Desperate Defence- ve aşırı güçlü çocuklarından birini Daybreak’te eline ekleyen pasif bir yeteneği vardır.

Desperate Defence herhangi bir müttefike, Priam’ın kendisi dahil, geçici bir değer güçlendirmesi verir. Kullanıldığı müttefike Stun özelliği verir, yani saldırıda kullanılamaz. Değer güçlendirmesi rakibin turu boyunca sürerek size etkili biçimde saldırmasını çok zorlaştırır. Priam’ın düşük canını geçici de olsa telafi etmesine yardımcı olur. Desperate Defence ucuzdur ve Structurelar üzerinde de çalışır, bu yüzden son derece esnektir.

Her Daybreak’te, Priam üç Efsanevi çocuğundan birini eline ekler: Deiphobus, Cassandra, veya Troilus. Her biri yalnızca (1) Supply’a mal olur ve fazlasıyla güçlüdür, Priam’a farkı kapatmasında yardım ederler. Deiphobus fevkalade bir savaşçıdır, Cassandra her tur sizin için kart çeker ve Troilus tüm düşmanlarınıza Stun özelliği vermek için kendini feda edebilir. Her birinin muharebede belirgin bir etkisi vardır.

Nasıl Kullanılmalı?

Priam’ı kullanmanın en bariz yolu bir Structure destesidir. Structurelardan oluşan güçlü bir duvar Priam’ı hasardan uzak tutarak kırılgan sağlık havuzunu koruyacaktır. Structurelar çoğunlukla saldıramadıkları için Signature Card’ıyla ve Desperate Defence’le iyi bir sinerjileri vardır, bu yüzden Stun özelliğine sahip olmanın dezavantajı genelde bir problem teşkil etmez. Bu deste, rakibinizin size saldırmasını zorlaştırmaya ve Citadel of Troy ya da Demolition gibi güçlü bitirici kartları oluşturmaya dayanır.

Structurelar dışında, Priam oyun sonu kontrol desteleri için iyi bir generaldir. Daybreak yeteneği -çocuklarını eline eklemek- güçleri oyun ilerledikçe belli olduğu için uzun bir oyunda ona devasa bir avantaj verir. Öte yandan, Priam ilk gün zayıftır çünkü ilk çocuğu ikinci günün başlangıcından önce gelmez. Birçok kontrol destesi gibi, Priam’ın önceliği çoğunlukla oyunun başında sağ kalmaktır.

Son olarak, Desperate Defence göründüğünden daha açık uçludur. Ucuz ve tekrarlanabilir bir saldırı bonusu kaynağı olduğu için yüksek saldırıdan faydalanan müttefiklerle iyi uyum sağlar, Stun özelliğine sahip olsalar bile. Bazı iyi örnekler Armed Recruiter, Cyclops, Ferocity, Sworn Companion, Fire Ship, ve Citadel of Troy’dur; bir de oyuna eklenecek bazı heyecan verici kartlar.

Ufukta Yeni Bir Yüz

Sıradaki generalimiz için gözlerinizi dört açın, düşündüğünüzden daha erken gelecek! Yeni Truva fraksiyonu hakkındaki en son yazımızı kaçırdıysanız, buradan göz atabilirsiniz.

Yazar: Umut Öksüz

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Total War Saga: TROY'da Kerberos https://t.co/p7Wq9mS9NT
Total War Saga: TROY'da MYTHOS'a Dair https://t.co/TJkuwIwfzJ

Strategyturk Arşiv