Total War: ELYSIUM’da Truva

Forging-Troy-small-header.jpg

Total War: Elysium geliştirici günlüklerinde bu yazıda oynanabilir yeni Truva ülkesi tanıtılıyor.

Efsanevi Elysium şehri yeni misafirleri ağırlıyor. İlk yeni ülkemiz olan Troy kendisine has bir Generale, 19 karta ve yeni bir keyword’e (kart mekaniğine) sahip. İlyada’nın kahramanları togalarıyla birlikte muharebe alanına giriş yapıyor. Aşil’den Hektor’a, Agamemnon’dan bizzat Truva’nın Surlarına kadar aşina olduğunuz çok sayıda yüzle karşılaşacaksınız.

Screenshot_20200729_92741_Card_Greek_Mil...60x570.jpg

Kahramanlık

Her ülkenin kendisine has bir keyword’ü var ve Truvalılar bu hususta bir istisna yaratmayacak. Heroic (Kahramanlık) adı verdiğimiz bu mekanik “Boş bir hatta oynandığında” anlamına geliyor. Bu mekanikte ilhamı Aristeia kelimesinden aldık, Aristeia İlyada gibi destanlarda kahramanların en iyi performansını sergilediği sahneleri ifade ediyor. Aşil’in Aristeia’sı dostu Patroklus’un ölüm haberini almasıyla başlıyor ve muharebe alanına çıkarak tüm Truva ordusunu bozguna uğratıyor.

Tıpkı Aşil gibi Heroic özelliğine sahip kartlar düşmana karşı tek başınayken asıl potansiyellerine ulaşıyorlar. Truva kartlarının yaklaşık üçte biri bu mekaniği içeriyor veya bu mekaniği destekleyecek niteliğe sahip. Diğer kartlar farklı tarzdaki oynanışlara odaklanıyorlar.

Heroic mekaniğini şu anki formuna ulaştırmadan evvel çok sayıda denemeler gerçekleştirdik. Aklımızdaki bir diğer mekanik “Daha yüksek maliyetli bir düşman tarafından saldırıya uğradığında” aktifleşen bir mekanikti fakat bunun aktifleştirilmesi oldukça zorluydu keza Heroic kartın kendinden güçlü bir rakibe karşı hayatta kalması gerekiyordu. Aynı zamanda tamamen rakibinizin oynanışı üzerinden bir mekaniği diğer kartlarla desteklemek pek mümkün değildi.

Heroic’in çıkış versiyonu çok daha geniş kapsamlı bir mekanik. Hareket odaklı çok sayıda kart yeni Heroic destelerinde kendine yer bulabilir. Aynı zamanda hat sistemi neticesinde Elysium’a has olduğunu hissettiren bir mekanik olması bizim için önemli.

Screenshot_20200729_92713_Card_Agamemnon-360x573.jpg

Miken Kralı

Truvalıların Generali Agamemnon, kardeşi Menelaos’un karısı Spartalı Helen kaçırıldığında kendisi bizzat Aka müttefiklerini harekete geçirerek büyük bir ittifak kurmayı başardı. Muharebe alanında düşmanlarına korku salan Agamemnon Truvalılara yaptığını ödetmek için her türlü fedakarlığı göze almış durumda.

Arkasında devasa bir ittifakla Agamemnon Ege Denizi’ni geçerek Truva’ya ulaştı. Voyage ismindeki özel kartı bu seyahati biraz daha hızlı gerçekleştirebilmenizi sağlıyor. Oynadığınızda Agamemnon bulunduğu hattı değiştiriyor, üstelik bu kartın herhangi bir maliyeti yok. Bu Heroic desteler için oldukça önemli bir durum keza hattaki tek kart olması durumunda Voyage kartınızı kullanarak Agamemnon’u geriye çekip Heroic kartınızı aktifleştirebiliyorsunuz.

Heroic kartların çoğunluğu direkt olarak muharebeye katılabilmeleri için ön hatta olmalarının daha isabetli olduğu kartlar. Aka ordusunun en iyi cirit kullanan isimlerinden olan Agamemnon arka hattan saldırabiliyor. Pasif özelliği “Boş bir hatta müttefik konuşlnadırıldığında Kısa-Menzilli özelliği kazanır” şeklinde. Bu, düşmana arka hattan hasar verirken ön hattı boş tutmak için oldukça kullanışlı bir özellik.

Voyage kartının ve pasif özelliğinin dikkatli bir şekilde kullanılması durumunda Agamemnon muharebe alanında ileri-geri yaparak düşmanı cirit yağmuruna tutabilir, Heroic kartların potansiyellerine erişebilmesini sağlamak adına boş alanlar yaratabilir.

Screenshot_20200729_93110_Card_Hector-360x563.jpg

Truva’nın Kahramanları

Agamemnon ve Truva’nın 19 kartı Total War Saga: TROY’dan alınma. Böylesi büyük bir karakter, efsane ve birim koleksiyonuna sahip bir oyundan sadece 19 tane kart tasarlamak bizim için oldukça zor oldu. İlk olarak karakterlerin tarihsel önemini değerlendirdik, bu dönemi düşündüğünüzde aklınıza gelen ilk isimler kimler? Aşil, Hektor, Truva kenti.

Ardından birim özelliğinin Elysium’a kendisini iyi bir şekilde aktarabilmesi, örneğin kendisine has özelliklere ve yeteneklere sahip birimler Elysium’da sahip oldukları bu karakteri en iyi şekilde gösterebilmeliler. Bunun en güzel örneklerinden birisi Minatour kartı, kendisi oldukça iri, büyükçe bir balta taşıyor ve taarruz etmeyi seviyor.

Son olarak popülaritesi, bu noktada birimlerin popülaritesini Truva’yı tasarlarken ölçme fırsatımız olmadı keza henüz Troy duyurulmamıştı bile. Oyunun duyurulmasıyla birlikte Cyclops birimlerinin gördüğü ilgi ve alaka o birimin de Elysium’da yer edinmesi için önemli sebeplerden birini oluşturuyor.

Elbette seçtiğimiz kartların Truva için öngördüğümüz archetypelara uyum sağlaması da gerekiyor. Bunları ortak bir oynanış izleyen, birbirini destekleyen kartlar gibi düşünebilirsiniz. Truva için öngördüğümüz archetypelar şu şekilde:

  • Heroic Archetype – Heroic özelliğini aktifleştirmek için boş hat yaratmak.
  • Structure Archetype – Oyunda Structure kartlarına odaklanmak.
  • Yüksek Atak Archetype – Tek bir birimi güçlendirerek potansiyeline ulaşmasını sağlamak.

Tüm kartlar bu archetypelardan birine, ideal bir evrende ise birden fazlasına uyabilir olmalı. Bu noktada mevzubahis 19 kartın Truva için sadece bir başlangıç olduğunu, tıpkı diğer ülkeler gibi zaman içerisinde yeni Truva kartları çıkartacağımızı hatırlatmak isterim. Eğer favori karakteriniz bu kartlar arasında yerini bulmadıysa, gelecekte bu durumun değişebileceğini unutmayın.

Screenshot_20200729_93307_Card_Achaean_A...60x565.jpg

Akalar

Esasen çok sayıda küçük parçalara ayrılmış olan Akalar Truva Prensi Paris tarafından kaçırılan Spartalı Helen’i geri getirme uğruna tek bir sancak altında birleşti. Agamemnon önderliğinde Ege Denizi’ni aşarak Truva’yı kuşatma altına aldılar.

Akalar birimlerinizi hareket ettirerek boş hat açmaya odaklanan dinamik bir oynanışa sahip. Daha az sayıda fakat daha kaliteli birliklerle bunu başarmanız mümkün. Hatlarınıza asker yığmaya odaklanan stratejiler bu hatları boşaltmanızı zorlaştıracaktır. Bu oynanışı destekleyen, boş hatta oynandığında kartı güçlendiren veya kendisi güçlenen çok sayıda kart mevcut.

Screenshot_20200729_93605_Card_Citadel_O...60x572.jpg

Truvalılar

Paris Helen’i kaçırdıktan sonra Truva’ya sığınmıştı. Kardeşinin yaptıklarını doğru bulmasa da Hektor şehri ne olursa olsun korumaya yemin etmiş biri. Şehrin aşılamaz görülen savunmasını bizzat hazırlayıp Aka kuşatmasını defetmeyi başardı.

Truvalılarla birlikte Elysium’da ilk defa Structure odaklı bir desteyle oynayabileceksiniz. Ön hatta Truva surlarını inşa edip, Generalinizi ve diğer destek birimlerinizi koruyacaksınız. Truvalı birçok kart Structure oynadığınızda güçleniyor, aynı zamanda kendi Structure kartlarınız üzerinde Demolition kullanarak rakip sahasını temizleyebiliyorsunuz. Eğer oyunun son dönemine kadar hayatta kalabilirseniz, artık taarruza geçerek üstünlüğünüzü gösterebilirsiniz. Citadel of Troy kartının özelliği Daybreak’te tüm Structure kartlarınızın düşman Generaline saldırmasını sağlıyor.

Antik Dünya

Troy Elysium’a eklediğimiz ilk yeni ülke olabilir fakat bu yalnız savaşacakları anlamına gelmiyor. Truva desteleri aşağıdaki havuzlara erişebiliyorlar:

  • Truva kartları
  • Antik Çağ kartları
  • Zamansız kartlar

Üç Krallık ülkesi de Antik Çağ’a dahil fakat onların kartlarını Truva destenize ekleyemiyorsunuz. Bir destede sadece tek bir ülkenin kartları, çağ kartları ve zamansız kartlar bulunabiliyor.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Stellaris'te Necroidler ve Mishar Cabal #stellaris https://t.co/uVqr3b81RF
Hearts of Iron IV'te Türkiye Odak Ağacı #hoi4 https://t.co/UcONXW5zND

Strategyturk Arşiv