Small-Header-Image-2400x5403k_MoH_1.4.0.jpg

1.4.0 yaması Mandate of Heaven DLC’si ile birlikte gelen Total War: THREE KINGDOMS için gelen büyük çaplı bir yama ve yeni efsanevi karakterler, birimler, yetenekler ve çeşitli düzeltmeler içeriyor.

Bedava İçerik

tao_qian_MOH_Patch_Note_Banners-1366x356.jpg

Tao Qian

Hem MÖ 182 hem MÖ 190 başlangıç tarihlerinde oynanabilir yeni oynanabilir karakter: Tao Qian
Yeni birikebilir kaynak: Yerinden Edilmiş Halk

Yerinden Edilmiş Halk: Bu, Çin’deki çatışmalar (özellikle kuşatmalar) sebebiyle artan bir kaynaktır. Yalnızca sizin değil, tüm ülkelerin yaptığı hamleler bu kaynağa etki edecektir!

 • Bu kaynak düşük seviyedeyken mutluluk, memnuniyet ve köylü gelirine bonus sağlayacaktır.
 • Eğer kaynak çok yükselirse binaların inşa süresinde, birimlerin geri dolma süresinde ve milis birimleri üretme ücretinde düşüş sağlar ancak eyaletlerdeki gıda üretiminin düşüşüne sebep olur.
 • Ayrıca bu kaynağı Yerinden Edilmiş Halkın iskan ederek topraklarınızda büyümeyi sağlaması için kullanabilirsiniz. Yerinden Edilmiş Halk kaynağınızı istediğiniz bonus doğrultusunda bir eyalette yoğun olarak iskan edebilirken bir diğer yöntem olarak tüm eyaletleriniz arasında bölüştürmeyi de seçebilirsiniz.

Yeni Birimler

 • Yerel Mızraklılar
 • Yerel Okçular

Bu birimler hem üretilebilir olacak hem de yerleşim ve garnizonlarda bulunarak Tao Qian’ın topraklarını daha iyi savunmasını sağlayacak.

Her iki birim de savaşta savunan tarafken çeşitli bonuslar elde edecekler.

Tao Qian’ı oynanabilir hale getirmek istiyorsanız Steam Sayfasından indirmeyi unutmayın.

Yeni Efsanevi Karakterler

 • Lu Zhi, Huangfu Song, Diao Chan ve Xun Yu artık efsanevi karakterler.
 • Bu karakterler kendilerine has grafikleriyle savaşlarda ve seferlerde yer alacaklar.
 • Ayrıca bu karakterler özel ve çok oyunculu savaşlarda da seçilebilir olacaklar.
 • Bir olay zincirinden sonra Dong Zhuo tarafında ortaya çıkma ihtimali olan Diao Chan dışında tüm bu karakterler Han imparatorluğuna hizmet ediyor durumda olacaklar.
 • Diao Chan yalnızca Dong Zhuo’yu açtığınızda özel savaşlarda kullanılabilir olacak.
lu_zhi_MOH_Patch_Note_Banners-1366x356.jpg

Lu Zhi

“Bakan Lu Zhi memleket çapındaki cevherlerinden biri ve acıklı ölümü tüm halkın kalbinde derin bir yara açacaktır!”

Han Hanedanının önde gelen bilginlerinden biri olan Lu Zhi, Liu Bei ve Gongsun Zan gibi öğrencilere sahip olması sebebiyle mükemmel bir eğitmen olarak namını yaymıştır. Lu Zhi, Sarı Sarık İsyanı esnasındaki en başta gelen figürlerdendir ve isyankarlara karşı birçok başarılı saldırıya liderlik etmiştir.

huangfu_song_MOH_Patch_Note_Banners-1366x356.jpg

Huangfu Song

“Huangfu Song, dostlarını unutmadı.”Huangfu Song, Han’ın sadık ve tecrübeli generallerindendir. Her zaman başkalarını düşünmesi sebebiyle Sarı Sarık İsyanındaki önemli rolüne rağmen hiçbir övgü almamıştır. Lu Zhi hükumet tarafından hatalı bir şekilde suçlanınca onun affı için ısrar etmesi sebebiyle onunla ömür boyu dost olarak kaldı.

diao_chan_MOH_Patch_Note_Banners-1536x400.jpg

Diao Chan

“Han’ın kaderinin senin elinde olduğunu kim tahmin edebilirdi ki?”Diao Chan, bakan Wang Yun için çalışan bir hizmetçi kız idi. İkili o kadar yakındılar ki Wang Yun onu kendi kızı gibi görmekteydi. Efendisinin Dong Zhuo’nun tiranlığı altındaki imparatorluğun durumu sebebiyle sıkıntıya düşmesi sebebiyle Lü Bu ile Dong Zhuo’nun arasını açmak için gönüllü oldu ve başarılı da oldu. Ayrıca Diao Chan, antik Çin’in “Dört Güzeller”inden biri olarak da bilinir.

xun_yu_MOH_Patch_Note_Banners-1536x400.jpg

Xun Yu

“Xun Yu benim Zhang Liang’ım”Ünlü danışmanların soyundan gelen Xun Yu aralarındaki en yıldızı parlayanıdır. O sırasıyla Yuan Shao’ya ve Cao Cao’ya sadık bir yardımcı ve zeki bir danışman olarak hizmet vermiştir. Xun Yu, Guo Jia ile iyi ilişkiye sahiptir ve lorduna onu önermiştir. Ayrıca Yuan Shao’yu yenmesi için Cao Cao’ya destek vermiştir.

Yeni Birimler

Hepsi yüksek morale ve iyi zırhlara sahip Üç Krallık döneminin en iyi askerleri olan altı yeni İmparatorluk birimi. Profesyonel ordunun getirdiği talim sayesinde Stratejist general olmadan Formasyon kullanabilirler. Yüksek üretim ve bakım maliyetleri sebebiyle orduda barındırılmaları zordur:

 • Imperial Household Cavalry (Yakın Atlı, Toprak), Imperial Lancer Cavalry (Şok Atlısı, Ateş), Imperial Sword Guard (Yakın Piyade, Metal), Imperial Palace Cavalry (Arbaletli Atlı, Su), Imperial Palace Crossbowmen (Arbaletçi, Su), Imperial Gate Guards (Mızraklı Piyade, Odun)

Qiang Ordusunun piyade hattını oluşturan üç yeni Qiang birimi:

 • Qiang Warriors (Yakın Piyade, Metal), Qiang Archers (Menzilli Piyade, Su), Qiang Polearms (Mızraklı Piyade, Odun)

Sarı Sarıklı DLC’sine ya da Mandate of Heaven DLC’sine sahip oyuncular tarafından üretilebilir olan altı yeni Sarı Sarıklı birimi:

 • Bilgin: Huanglao’s Paragons (Çift Kılıçlı Piyade, Metal), Jiazi Raiders (Yakın Atlı, Toprak)
 • Şifacı: Righteous Vanguards (Şok Atlısı, Ateş), Stalwart Shields (Mızraklı Piyade, Odun)
 • Kıdemli: The Land’s Chosen (Okçu, Su), Fervent Defenders (Çift Elli Ji, Odun)

Yeni Savaş Özellikleri

Yerleştirilebilir Aletler:

 • Savunma Kuleleri: Can değerine sahip bu binalar ele geçirilebilir ya da yıkılabilirler. Bu kuleler menzildeki düşmanlara ateşli oklar atarlar ve kara savaşlarındaki konuşlandırma alanınızdaki herhangi bir yere koyulabilirler.
 • Kazıklar: Atlılara karşı çok etkili olan kazıklar üstüne gelen atları şişlemek üzere belli bir açıyla toprağa yerleştirilen savaş aletleridir.
 • Yerleştirilebilir Yağ: Yakılmadan önce görünmez olan yanıcı bir yağ üzerinden düşman geçerken tutuşturulduğunda korkutucu ve etkili bir savunma aleti olabilir.

Yeni Savaş Yetenekleri

Düşük aşama birimler için iki yeni savaş yeteneği aktif oynanışı ödüllendirecektir. Savaş öncesi yerleştirilebilir aletlerden farklı olarak bu yetenekler savaş esnasında kullanılabilirler ve Teknoloji Ağacının Kırmızı kısmından yeteneklere erişimi olan birimler için açılabilirler.

 • Demir Dikeni: Basit ve etkili bir alet olan demir dikenleri keskin metal aletlerdir. İlerleyen düşmanların önüne yerleştirilir ve düşman yakalandığında hasar alarak yavaşlar.
 • Kamuflaj Sisi: Hile ve ilüzyon güçlü silahlardır. Bir içerisini gizleyen bir sis bulutu oluşturmak düşmanın aklını karıştırarak onları şaşırtacaktır. Sisin içinde kalan birimler gizlidirler ve belirli bir mesafeden görünemezler.

Kuşatma Aletleri

Yeni bir kuşatma aleti birimi eklendi: Multiple Bolt Crossbows

 • Multiple Bolt Crossbows: Yeni bir savaş aleti olan bu birim trebuchet gibi yalnızca Stratejistler tarafından üretilebilir. Trebuchetler binaya karşı etkili olan birimlerken ‘Multiple Bolt Crossbows’ birimi piyadelere karşı etkili olan bir birimdir.

Yeni bir kuşatma aleti eklendi: Kuşatma Kuleleri

 • Kuşatma Kuleleri artık kuşatma esnasında üretilebilirler. Savaş başında birimlere verilebilir ve kuleler şehir duvarlarına giderek birimleri surlara taşır. Tıpkı merdiven gibi (ancak daha korunaklısı) içindeki birim çıktıktan sonra diğer birimler de bu kuleleri kullanabilir.
 • Kuleler tıpkı tüneller ve koçbaşları gibi kuşatma ekranından inşa edilebilirler.

Birim Kartı Değişiklikleri

unit_cards_line-up_for_patch_notes.jpg

 • Bu yenileme alternatif birim kartı seti için geliyor ve eski alternatif birim kartı setinin yerine geçiyor.
 • Alternaf birim kartı setinin oyuncu tarafından seçilen bir şey olduğunu daha belirgin kılmak için arayüz yenilikleri yapıldı.

Yazar: Emre Aytaç

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Imperator: Rome'da Kutsal Hazineler #imperator https://t.co/sf4F4ZWFB9
Hearts of Iron IV'te Modlama Seçenekleri #HoI4 https://t.co/LblF4jSIDM

Strategyturk Flickr