Total War: Three Kingdoms’ta Birlik Türleri ve Birlik Açmak

3K-units-blog-post-1200x270-1024x230.jpg

Bu yazıda Total War: Three Kingdoms’ta birlik türlerine ve bu birliklerin nasıl açıldığına dair bilgiler veriliyor.

Çin topraklarını yeniden birleştirmeyi amaçlıyorsanız, en iyi birlikleri ordunuza nasıl katacağınızı bilmeniz gerek. Bu yazıda Total War: Three Kingdoms’ta birlik açmanın inceliklerine yoğunlaşacağız.

Koruma Birlikleri

Total War: Three Kingdoms’ta birlik üretimi daha önceki Total War oyunları olan Rome ve Warhammer’dan daha farklı işliyor. İlk olarak Savaş Lordunuzun yanına hem haritada hem de muharebe alanında onu takip edecek 6 birlik yerleştirebiliyorsunuz.

Liu-Bei-Garrison.jpg

Bu birlikler tıpkı Thrones of Britannia’da olduğu gibi düşük canla üretiliyorlar ve zaman içerisinde gerçek potansiyellerine ulaşıyorlar. Buna ek olarak bu birlikler asla tamamen yokedilemiyor, bunun yerine birkaç tur sonra düşük canda tekrardan Savaş Lorduna katılıyorlar. Öte yandan eğer Savaş Lordu hayatını kaybederse koruma birlikleri otomatik bir biçimde yokoluyor.

GENEL BİRLİKLER

Han sarayının her üyesi sınıfları ve kademeleri farketmeksizin temel milis güçlerine erişebiliyor. Bu birlikler özellikle oyunun başlangıç safhası olmak üzere oyunun geneli boyunca ciddi bir öneme sahip.

techdoc3k4-1024x1024.jpg

Sınıf Birlikleri

Oyundaki karakterler kendi sınıflarına ve kademelerine has çeşitli birlikler çıkartabilir. Örneğin Vanguard sınıfında bir karakter temel milis güçlerinin yanı sıra Raider Cavalry birliğine erişebiliyor.

Bazı sınıflar kademe yükseldikçe yeni birlikler çıkartabilir hale gelebilir. Örneğin Champion sınıfındaki bir karakter 6. kademeye geldiğinde hem Spear Guard hem de Heavy Spear Guard birliklerini çıkartabilir olacak. Aşağıda farklı sınıflara has çeşitli birlikleri inceleyebilirsiniz, farklı görsele geçmek için aşağıdaki noktaları kullanın.

Ülke Birlikleri

Bazı birlikler sadece belli bir ülke dahilindeki karakter tarafından çıkartılabilir. Örneğin Cao Cao’nun generalleri 3. kademeye ulaştıklarında Tiger and Leopard Cavalry, 6. kademeye ulaştıklarında ise bu birliğin zırhlı versiyonunu çıkartabilecekler.

Reform Birlikleri

Savaş Lordları aynı zamanda teknoloji ağacında ilerlemelerde bulunarak yeni Dragon birlikleri gibi birliklerin kilitini açabilir. Bu şekilde bir birlik açmanız durumunda generalleriniz de bu birlikleri üretebilir olacak.

techdoc3k183-1024x1024.jpg

Bu şekilde açılabilen bazı birliklerin sınıflara has olabileceğini unutmayın. Örneğin Heavy Ji Infantry üretebilmek için Agricultural Garrisons teknolojisinin yanı sıra, generalin Champion olması gerekir. Aşağıda sınıflara bağlı bazı reform birliklerini inceleyebilirsiniz:

İmparatorluk Birlikleri

Son olarak kendisini İmparator ilan edecek güce (veya gaflete) sahip Savaş Lordları 2 yeni birlik üretebilir hale gelecek.

techdoc3k5-1024x576.jpg

Tüm bunlar özetle şu anlama geliyor, eğer kendini İmparator ilan etmiş Liu Bei’ye hizmet eden bir Sentinel iseniz ve ülkenizde Tool Distribution ve Mandate of Heaven teknolojileri araştırılmışsa, aşağıdaki birimleri çıkartabilirsiniz:

 • Ji Militia
 • Archer Militia
 • Sabre Militia
 • Mounted Lancer Militia
 • Mounted Sabre Militia
 • Jian Swordguard
 • Yi Archer
 • Yi Marksmen
 • Yellow Dragons
 • Protectors of Heaven
 • Defenders of Earth

Birçok yönden tehlikeli bir ordu. Ancak ordular sadece isimlerden ve birlik türlerinden ibaret değil. Karakterinizin tüm özellikleri, sahip olduğu eşyalar ve yetenek seviyeleri ordudaki birliklerin efektifliğini yakından etkileyecek, onların yeni dizilimler yapabilmelerini sağlayacak, yeteneklerini etkileyecek ve yeni özellikler kazanmalarını sağlayacak.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Strategyturk Imperator: Rome Türkçe Yama 1.4.1 (%100) Çıktı #imperator https://t.co/LtNmN3z0U9
Knights of Honor II: Sovereign'de Kültür #koh2 https://t.co/3pt6RbIXFh

Strategyturk Flickr