Total War: Three Kingdoms’ta Cao Cao

Kukla Ustası Cao Cao

  • Kahraman Sınıfı: Commander (Komutan)
  • Lakabı: Strateji Dehası

Cao Cao 155 yılında Han İmparatorluğu’nun Qiao bölgesinde doğdu. Babası Cao Song, İmparator Huan’ın en sevdiği harem ağalarından olan Cao Teng’in evlatlık oğluydu. Cao Song’un gerçek soyadının Xiahou olduğu söylenir. Bu durum Cao Cao’ya, en güvendiği generallerden ikisi ile akrabalık bağı sağlar; Xiahou Dun ve Xiahou Yuan. Ailesi siyasetle iç içeydi. Cao Cao sıkı bir şekilde çalıştı ve bileğinin hakkıyla güçlü ve kurnaz bir devlet adamı haline geldi.

Cao Cao İmparatorların düşüşüne, tiranların yükselişine ve haksız yollarla kazanılan güce tanık olmuştu. Bu, onun düzene sokmaya niyetlendiği kaos dünyasıydı. Strateji degasu olarak Cao Cao bedeli ne olursa olsun zafer elde etmek istiyor ve zafer yolundaki araçlara hak verilmesi için iyi bir sonucun elde edileceği garantisini veriyor. Bazıları ona acımasız diyor, fakat o dikkatli ve düşünceli. Zor zamanlarda hem kaynaklarını hem de halkını korumak için tarımsal garnizonların oluşturmuştu.

Marifetleriyle ve acımasızlığıyla, Kukla Ustası olarak biliniyordu ve başkalarının kendi isteklerini yerine getirmesini sağlama konusunda başarılıydı. Kendisini emellerine adayan ve kendine özgü bir düşünce yapısına sahip olan bir liderdi. İnsanların statülerini önemsemezdi, geri kafalı değildi. İnsanları yalnızca başarılarına ve becerilerine göre yargılardı, bu yüzden yoldaşları ona saygı gösterirdi. Acımasızlığıyla ününü kazanmış olsa da, takipçilerine iyi bakar ve onlara karşı cömert davranırdı. Her ne kadar rakip olsalar da, Cao Cao ve Liu Bei insanların güvenini ve saygısını kazanmış olmalarıyla birbirlerine çok benzerler.

Oynanış

Cao Cao savaşta ve politikada kendini kanıtlamış görkemli bir stratejik komutandır. Asıl gücü kullandığı diplomasiye dayanmakta. Devletler arasındaki ilişkiyi dedikodular yayarak ve anlaşmazlıklar çıkararak böl ve fethet taktiği uygular. Bu, devletlerin ilişkilerini savaşın kaçınılmaz olduğu noktaya kadar getirebilir. Tabii ki, Cao Cao savaş beylerinin arasındaki bağları güçlendirmek için de ilişkileri etkileyebilir. Başkalarının kendisine ve müttefiklerine daha olumlu bakmasını sağlayabilir ve böylece hedeflenenden daha iyi diplomatik anlaşmalar yapabilir.

Cao Cao oynarken uzun vadeli stratejik planlamalar yapılmalı. Savaş için hazırlanıp saldırmak için gerekli diplomatik ortamı oluşturarak ilerlemeli ve ilerleme yavaş fakat istikrarlı olmalı. Cao Cao’nun tarım garnizonları, tarlaları daha savunulabilir yapar ve ordularına etkili güçlendirmeler sağlar.

Bu eşsiz yetenekler daha da ileriye götürülebilir. Cao Cao’nun devleti, iki Lord arasında vekalet savaşı başlatılabilir. Hızlı hamlelerin gerektiği çaresiz zamanlarda, iki devletin birbirini daha az sevip aralarında bir savaş çıkabilir diye ummaktansa direk olarak yapanın kim olduğu bilinmeden iki devlet arasında çatışma başlatabilirsiniz. Bu sayede herhangi bir büyük çatışmaya girmeden oyunu kazanabilirsiniz. Sistematik olarak devletleri birbirine düşürerek, devletleri birilerine saldırmaları için kışkırtıp dostlarına ise diğer devleti savunması yolunda kışkırtarak ve bir zamanlar büyük olan devletlerin kalıntılarını vassal alarak veya birleştirerek Cao Cao, bir tane dahi savaş yapmadan güç ve toprak kazanabilir.

cao2.jpg

Guanxi (İlişkiler)

Güçlü karakterlerin bulundurduğu bir aileye sahip olan Sun Jian‘dan farklı olarak Cao Cao, seferin başlangıcından itibaren isteklerini yerine getirmeye güvenebileceği yetenekli subaylara sahip.

Cao Cao kendisi için savaşan iki çok güçlü general ile başlıyor: Xiahou Dun ve Xiahou Yuan. Cao Cao özellikle, tüm askeri kariyeri boyunca yanında olan ve yaptığı hamlelerin altında yatan sebebin ne olduğu anlayan az kişiden biri olan  Xiahou Dun’a  daha yakın durumda.

Cao Cao ayrıca yetenekli kahramanları yanında bulundurmasıyla da tanınıyor. Cao Cao’nun ailesi onun için hala önemli olsa da Xiahou Dun ve Xiahou Yuan’ın desteği sayesinde Sun Jian’a ve diğer büyük Lordlara göre oyunun erken döneminde daha fazla subay çıkarabiliyor. Bu subaylara liderlik etmek üzere kendi orduları verilebilir. Bu sayede daha fazla cephede genişlenebilir veya savunma yapılabilir.

cao3.jpg

Başlangıç Pozisyonu

Oyunun başında Cao Cao, Dong Zhuo tarafından devlet düşmanı olarak ilan edilmiş ve tiranın uşakları peşine düşmüş durumda. Uzun vadeli planlar kurmadan önce -Dong Zhuo’yu devirmek gibi- güçlü bir yapılanma oluşturması gerektiğinin farkında. Cao Cao, Sarı Nehir’in güneyindeki, bir çok genişleme alanına sahip Chen’in hükümdarı olarak oyuna başlıyor.

İlk olarak Cao Cao, kendisini öldürmeye çalışan Han İmparatorluğunun uşaklarına karşı kendini savunmalı. Ardından Han İmparatorluğunun bölgesel yöneticilerine karşı üstün gelerek Chen’de bir güç merkezi oluşturmalı. Tao Qian olayı gerçekleştiğinde, yalnızca bu yolla başka yerlerin peşine düşebilir. Unutma, Cao Cao’nun imparatorluğu büyüdüğünde eğer zayıflık gösterirse bir çok devlet onu düşürmeye çalışacaktır.

cao4.jpg

Başlangıç İkilemi

Her oyununuzda oynanabilir savaş lordunun bir başlangıç ikilemi mevcut, bu ikilemler belli önkoşulların tamamlanması durumunda gerçekleşiyor ve o savaş lordunun hikayesinin şekillenişinde önemli bir role sahip. Bu ikilemlerdeki tercihlerden birisi tarihsel bir tercih, bunu seçtiğinizde olaylar tarihi bir şekilde ilerliyor. Diğer seçenekte ise biraz daha alternatif tarihe kayıyoruz. Total War oyunları oyunculara kendi hikayelerini yaratma şansı tanıyan bir formüle sahip ve bu ikilem mekaniği bunun bir göstergesi.

Cao Cao’nun ikilemi Tao Qian’ın Cao Cao’nun babası Cao Song’u öldürüp öldürmemiş olması ile alakalı. Cao Cao, Tao Qian’ın askerlerinin Cao Song’u soyup öldürdüğünü öğreniyor – Belki Tao Qian’ın emri ile belki de değil…

İntikam yolunda hangi hamlenin daha faydalı olacağını seçmeniz gerekiyor.

Tam da bu kısımda Cao Cao’nun kurnaz karakteri oyuna yansıyor. Tao Qian ile ilgilenirken, kurnaz bir oyuncu hamlenin sonucunda neler olacağını düşünmüş olacaktır. Bu durumun ardından hangi potansiyel çatışma çıkacaktır? Kuzeydeki Yuan Shao mu Gongsun Zan mı? Güneybatıdaki Sun Jian mı? Durumun gidişatına göre Cao Cao bu devletleri birbirlerine karşı kışkırtabilir ve onları vekalet savaşlarına sokarak kaçınılmaz çatışmalar ortaya çıktığında üstünlüğü sağlayabilir.

Devlet merkezi güvende olduğunda genişlemeye ve bölgeler fethetmeye başlayabilirsiniz. Kuzeye ilerlemek Yuan Shao, Gongsun Zan gibi bölgedeki güçlü lordlarla karşı karşıya gelmeye ve savaşmaya neden olacaktır. Güneye inmek ise Cao Cao diğer güçlü lordları Dong Zhuo’ya karşı yönlendirebilir.

Nihai amacınız Kuzey Çin’de hakimiyet sahasını geliştirmek ve Wei Krallığını kurmak ve ardından Güneydeki yerleri de fethederek Çin’i kontrolünüz altında birleştirmektir. Sefer boyunca edindiğiniz dostlar ve düşmanlar hedefinize ulaşma yolunda anahtar rol oynayacaklardır.

Cao Cao nasıl oyuncular için önerilir?

Kurnaz metotlar uygulayan, gölgelerden elinde bulundurduğu kuklalarının iplerini kullanan ve başkalarını manipüle ederek Wei Krallığını kurmak isteyen kuklacılar   için iyi bir seçenektir.

Yazar: Emre Aytaç

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Imperator: Rome'da Jenerik Görev Ağaçları #imperator https://t.co/Ag8iERLl2o https://t.co/36YXt9BIJ8
Stratejist - CK3'te Savaş Mekanikleri ve Age of Empires IV'e Dair Her Şey (16 Kasım 2019) https://t.co/3N5Stcp9pI https://t.co/dgiVt1dnCy

Strategyturk Flickr