Total War: Three Kingdoms’ta Dong Zhuo

Görsel

Total War: Three Kingdoms’ın 12. savaş lordu Dong Zhuo, diğer 11 lorddan herhangi biriyle savaş alanında yenilgiye uğratılarak veya İmparator olarak oynanılabilir hale getiriliyor.

Tiran Dong Zhuo

Kahraman Sınıfı: Vanguard
Lakabı: Tiran

Kötü şöhretine rağmen Dong Zhuo gençliğinde iyilikseverliğiyle ve at üstünde ok kullanma becerisiyle tanınan biriydi, Qiang bölgesinde yaptığı seyahatlerde önemli çokça kişinin dostluğunu edinmişti. Yaşı ilerleyince doğum yeri olan Longxi eyaletine gelip çiftçilikle ilgilenmeye başlayan Dong Zhuo bir gün üstünde “yeşimtaşı kesmek ağaç kesmekten farksız” yazılı bir kılıç bulur. Bu kılıç tarihçi Cai Yong’un tahminlerine göre Qin hanedanının savaş lordlarından Xiang Yu’ya aittir.

İmparatorluk muhafız alayında başarısını gösterdikten sonra terfiler eden Dong Zhuo bir süre sonra Sarı Türban İsyanını sona erdirmekle görevlendirilse de, bu görevinde başarılı olamadı ve rütbesi düşürüldü. Liang bölgesindeki isyan sonrasında bölgeye tekrardan atanan Dong Zhuo yine başarılı olamadı ve birliği bölgedeki nehrin akış yönünü değiştirerek düşmanı yanıltmayı başarmasıyla hayatta kaldı.

Dong Zhuo bir süre sonra öncü kuvvetlerin generali ve Biang bölgesinin müfettişi olarak atansa da, Liang bölgesindeki güçlerini yanlız bırakmak istemediği için bu atamayı reddetti. Han hanedanının her geçen gün gücünü kaybetmesiyle birlikte Liang bölgesinde kendi güç merkezini oluşturmaya başladı. Sun Jian’ın Dong Zhuo’nun emirtanımazlığının ölüm cezasını gerektirdiği söylemleri karşılık bulamadı.

İmparator Ling’in ölümü sonrasında He Jin Dong Zhuo’ya Luoyang’a gidip imparatorluk politikasında baskın güç olan on hadımları ortadan kaldırmakla görevlendirdi. On hadımlar Dong Zhuo Luoyang’a varmadan He Jin’i suikastle ortadan kaldırınca başkent kaosa sürüklendi. On hadım İmparator Shao’yu rehin alarak Luoyang’tan kaçmaya çalışsalar da, yolları Dong Zhuo tarafından kesildi ve çocuk imparator imparatorluk sarayına geri götürüldü. Kaosu kendisi için fırsat bilen Dong Zhuo, He ailesinin lidersiz kalan güçlerini kullanarak kendisini korku ve baskıyla hükmeden bir tiran haline getirdi.

Oynanış

Dong Zhuo Han İmparatorluğunun elinde kalan son topraklara hükmetse de, bu toprakları elinde tutmak için yumruğunu sıktıkça parmaklarının arasından daha çok kayıp veriyor. Dong Zhuo’nun oynanış biçimi denge gerektiriyor, demir yumruk ile yönetip ülkenizin iç düşmanlarını ortadan kaldırıp dışarıdaki düşmanlara mı yoğunlaşacaksınız? Yoksa daha sakin bir hükümdar olarak oynayıp düşmanlarınızın birbirini yemesini mi bekleyeceksiniz?

Dong Zhuo İmparator Xian kontrolü altında oyuna başlıyor. Bu da onun Han İmparatorluğunu vassalı haline getirdiği anlamına geliyor ve buradan önemli bir miktarda ekonomik güç elde ediyor. Dilerse Han İmparatorunu etkisi altında tutan her ülke gibi imparatorluğun topraklarını kendisine katabilir. Dong Zhuo aynı zamanda oynanabilir tüm ülkelerden daha yukarıda bir savaş lordu kademesinde oyuna başlıyor.

Dong Zhuo’nun oyun içerisinde kendisine has kullanabildiği özel bir kaynak var: baskı. Baskı puanı kendisinin otoritesini ifade ediyor, demir yumrukla yaptığınız yönetim ve gösterdiğiniz zalimlikler bu baskı seviyesinin artmasını sağlıyor. Yüksek baskı seviyesi Dong Zhuo’nun emri altındaki karakterlerin daha sadık olmasını sağlıyor ve yozlaşma seviyesini azaltıyor. Düşük baskı seviyesi ise ülkenizde yozlaşmanın artacağının göstergesi.

Baskı seviyeniz Han İmparatorluğunun topraklarını ilhak ederek, muharebe kazanarak, diğer karakterleri idam ettirerek artarken, karakterleri terfi ettirmeniz, muharebe kaybetmeniz gibi durumlarda azalıyor. Aynı şekilde zaman içerisinde de baskı seviyesinin azaldığını farkedeceksiniz. Dong Zhuo baskı seviyesini kullanarak diğer ülkeleri diplomatik olarak etkileyebilir ve bazı – normal şartlarda kabul ettiremeyeceği – antlaşmaların kabul edilmesini sağlayabilir.

Genel olarak Dong Zhuo’nun oynanışı tıpkı tarihteki Dong Zhuo gibi iç kontrol ile dış tehditleri dengelemeye dayanıyor. Elinizin altında ciddi miktarda bir güç var ve bu güçle yapabileceğiniz farklı şeyler mevcut. Her şeye rağmen diğer savaş lordları size iyi yaklaşmıyorlar ve bu gücü elde etmenin peşindeler. Onlara üstün gelmenin tek bir yolu var: baskı, tiranlık ve demir yumruk.

Guanxi

Dong Zhuo komutası altında güçlü generallere sahip olsa da, başlangıç itibariyle önemli ülke liderleriyle de rakip durumda. Bu durum onlarla diplomasi yapmasının zor olacağı anlamına geliyor. Oyunun başlangıç tarihinden önce yaşanmış bazı olaylar Dong Zhuo’nun güvenilmez biri olmasına sebep olmuş durumda.

Lü Bu (Dong Zhuo’nun bir önceki manevi babası olan Ding Yuan’ı öldürmeye ikna ettiği, şimdiki manevi oğlu) onu arkadaşı olarak görüyor. Lü Bu Sun Jian ile (sürekli bir biçimde ona karşı savaştı), Yuan Shao ile (ona karşı ittifağa liderlik etti) ve Cao Cao ile (Dong Zhuo tarafından devletin baş düşmanı ilan edildi) kişisel rekabetleri söz konusu. Dong Zhuo’nun ülkesi aynı zamanda Zhang Liao, Li Ru ve Guo Si gibi figürlere ev sahipliği yapıyor.

Başlangıç Konumu

Dong Zhuo ile oynarken zaman sizin yanınızda. Eğer içerisinde bulunduğunuz durumdan kurtulmayı başarırsanız, orta oyunda kendinizi iyi bir konumda bulacaksınız.

Buna rağmen başlangıçta ayakta kalabilmek ülkenizi istikrara kavuşturmanız ve size karşı kurulan koalisyonun tekrardan birleşmemesini sağlamanız gerekiyor. Dong Zhuo’nun düşmanları genellikle doğudaki Yuan Shu, Cao Cao ve Yuan Shao. Bunların hepsi Dong Zhuo’ya saldırabilecek ykaınlıkta ve fazla cesur hareket ederseniz sizin için tehdit oluşturabilirler.

Kuzeyde ve güneyde eski Han İmparatorluğunun kendinize alabileceğiniz toprakları bulunuyor, ancak bunu yapmanız diğer ülkelerin dikkatini üstünüze çekebilir. Her şeye rağmen en etkili strateji oyunun erken döneminde agresif bir şekilde güç elde etmeniz üzerine olabilir. Aynı şekilde dilerseniz savunmaya odaklanıp güç merkezinizi inşa ederek bu esnada diğer savaş lordlarının birbirlerini yemesini bekleyebilirsiniz. Bu stratejiyi izlemeniz durumunda oyunun orta döneminde bir diğer savaş lordunu yenerek güçlenmiş savaş lorduyla aşık atamama ihtimaliniz var.

Başlangıç İkilemi

Dong Zhuo’nun başlangıç ikilemi Lü Bu ile olan ilişkisi etrafında şekilleniyor. Durumu nasıl ele alacağınız ve bu meşhur savaşçıya nasıl yaklaşacağınız tamamen sizin elinizde. Diğer savaş lordlarının ikilemlerinden farklı olarak bu ikilem oynadığınız oyun moduna göre değişiklik gösteren bir sonuca sahip.

Eğer hikaye modunda oynuyorsanız Dong Zhuo’nun ikilemi Dong Zhuo ile Lü Bu’nun ilişkisini bozan Diaochan ismindeki bir kızın etrafında şekilleniyor. Dong Zhuo ile Diaochan’dan vazgeçip Lü Bu’nun güvenini kazanabilir veya Diaochan ile evlenerek daha farklı bir yol izleyebilirsiniz. Klasik modda ise mesele biraz daha Dong Zhuo ile Lü Bu arasındaki kişilik farkları üzerine ve Wang Yun’un politik komplolarına dayanıyor.

Senaryo İlerlemesi

Tüm savaş lordlarında da geçerli olduğu üzere Dong Zhuo’nun da zafere nasıl ulaşacağı sizin stratejinize bağlı. Eğer daha pasif ve defansif bir strateji izlerseniz diğer savaş lordları zaman içerisinde birbiriyle savaşmaya başlayacak, bu da Dong Zhuo’nun hamle yapması için oyunun daha ileri dönemlerini beklemesi anlamına geliyor. Oyunun daha ileri dönemi demek daha güçlü, daha oturmuş rakipler demek.

Eğer agresif bir başlangıç takip ederseniz hızlı bir şekilde ilerleyebilirsiniz, ancak bu durum birçok cephede çok sayıda düşmanla eş zamanlı olarak savaşmanızla sonuçlanabilir. Dong Zhuo aynı zamanda dilediği takdirde Han bölgelerini ele geçirebilir. İzleyeceği rota ne olursa olsun Dong Zhuo İmparator Xian’ı “korumak” için elinden geleni yapmalı ve ondan en iyi şekilde yararlanmasını bilmeli.

Dong Zhuo ne tür oyuncular için ideal?

Dong Zhuo yıkılmakta olan bir imparatorluğu ayakta tutmaya gönüllü, otorite ve korku salarak gücünü pekiştirme ve gerçek bir tiran olarak oynamak isteyen oyuncular için ideal.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Europa Universalis IV'te Kuzey Amerika Görev Ağaçları #3 #eu4 https://t.co/IfUjg8pXWJ
Imperator'da Nüfus Artışı ve Anadolu'daki Harita Değişiklikleri #imperator https://t.co/2RV9YYYlm2

Strategyturk Arşiv