Total War: Three Kingdoms’ta Gong Du

Gong Du

  • Kahraman Sınıfı: Veteran
  • Lakabı: Arazi Uzmanı

Fırsatçı ve pragmatik bir kişi olan Gong Du’nun Sarı Sarıklı İsyanında yer alması nispeten daha gerçekçi sebeplere dayanıyor.

Gong Du’yu harekete geçiren şey diğer Sarı Sarıklı lideri gibi dini sebepler değil. Gong Du bunun yerine, yozlaşmış seçkinlerin zenginliğini hak eden kişilere yeniden dağıtmaya ve ona engel olmaya çalışanları yok ederek başta kendisi olmak üzere yetenekli bireyleri en üst makamlara yerleştiren yeni bir düzen kurmaya odaklanmış durumda.

Oyun Stili

Gong Du’nun yetenekleri onun adapte olabilen ve fırsatçı oyun stilini destekler durumda.

Gerilla kampları onun erzak miktarını ve savaşlarda yağmadan kazandığı parayı artırmakta. Ayrıca Gong Du’nun özel yeteneği onun, düşman topraklarındaki orduda ‘Özgürleştir’ seçeneğini seçebilmesini ve bu sayede rakiplerinin erzaklarını kendi ordusunun erzaklarına katabilmesini sağlamakta. Bu durum ordularının ülkesinin topraklarından daha uzaklara seyahat edebilmesini sağlar.

Gong Du oyun başında, ağır zırhlı, gönderli silah taşıyan eski soyluların muhafız birlikleri olan ve Sarı Sarık davasına katılmak için o soylu efendilerini öldüren ‘Guardians of the Land’ birimlerine erişebilir durumda.

Ayrıca heybetli baltalar taşıyan, iyi zırhlı yakın dövüş süvarisi ‘Virtous Noblemen’ birimine de erişim sağlayabilir.

Guanxi

Gong Du oyun başında yoldaş emektarlarından Zhang Kai’nin desteğine sahiptir.

Becerikli bir savaşçı olan Zhang Kai, düşman ordularını yormada uzmanlaşmıştır.

Başlangıç Durumu

Gong Du’nun erken oyun dönemi gergin geçer. Hemen oyun başında Ma Teng ile çarpışmak ve bu yaklaşan tehlike için özellikle dikkatli hareket etmek durumundadır. Ayrıca Doğudaki Zhang Lu da tehlike arz etmektedir ve onla ilgilenmek de kolay olmayacaktır.

Başlangıç konumu Gong Du’nun hem Güneye yol alıp yeterli bir güç olacak şekilde kuvvetlenene kadar saklanabilmesine ya da Kuzey Batıya agresif bir şekilde genişleyip daha savunmaya müsait bir konuma yerleşebilmesine uygundur.

Gong Du ayrıca tiran Dong Zhuo’nun yokluğunda, ölmesi durumunda ya da başka işlerle meşgul olması halinde kaderine meydan okuyarak Doğuya ilerleyip doğrudan başkente saldırmayı seçebilir.

Gong Du olarak oynarken etraftaki savaş lordlarının ne yaptığına dikkat etmek önemli, zira oyun başında çoğu sizden güçlü durumda. Bu yüzden onların planlarını önceden sezerek ona göre hareket etmeniz önemli.

Senayo İlerlemesi

Gong Du’nun erken oyun dönemi durgun olsa da fırsatlara açıktır.

Gong Du’nun küçük bir yerleşim ile ve yürüme menzilinde bir bonus ile oyuna başlaması sayesinde pılınızı pırtınızı toplayıp haritanın daha uygun bir yerinde yeniden konumlanmayı tercih edebilirsiniz. Harekat merkezinizi kurduktan sonra ise Gong Du yeni generaller yetiştirip ordularını etrafa yaymaya başlamak isteyecektir. Ona özel ‘Özgürleştir’ ordu duruşu sayesinde bu etrafa yaydığı ordular merkez topraklardan uzaklara seyahat ederek fırsatı ellerine geçirdiklerinde saldırı yapabilirler.

Gong Du’nun birim havuzu oyun başında ona gerilla tipi menzilli birimler sunmakta. Fakat sonradan çabuk toparlanan piyadeler ve ağır süvarilere de erişebilmekte. Bu durum Sarı Sarıklılar için nadir bir durumdur ve Gong Du’nun önce düşmanı yormasını sonradan ağır birimlerini hareket ettirerek yorgun düşmüş düşmanın kalanlarını öldürebilmesini sağlar.

Gong Du Nasıl Oyunculara Önerilir?

Gong Du; akıllı, becerikli bir savaş lordudur ve vurkaç taktikleri kullanarak hareketliliği seven oyunculara uygundur.

Gong Du’nun yürüme menziline bonusu olması ve ona özel Özgürleştir ordu duruşu uzun mesafeleri katetebilmesini ve kendi topraklardan çok uzaklara saldırılar gerçekleştirebilmesini sağlar. Sefer başlangıcında sahip olduğu birçok farklı seçenek onun her oyunda farklı bir oyun deneyimi yaşatabilmesini sağlar.

Yazar: Emre Aytaç

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Hearts of Iron IV: La Resistance'daki Müzikler ve Çizimler #hoi4 #heartsofiron4 https://t.co/DIhW5IKg9v https://t.co/E8a3pUlMQP
Crusader Kings III'te Baştan Çıkarma, İşkence ve Entrika #ck3 #crusaderkings3 https://t.co/gK5MXHJPOS https://t.co/45LisgPaaD

Strategyturk Flickr