Total War: Three Kingdoms’ta Huang Shao

Huang Shao

  • Kahraman Sınıfı: Scholar
  • Lakabı: Semavi Yolun Efendisi

Huang Shao, İnsan ve Cennet arasındaki uyumun ancak bütün kötülüklerin kovulduğu zaman elde edilebileceğini söyleyen ‘Büyük Barış’ taraftarlarındandır. Huang Shao’nun kitabında inançlarından taviz vermek yoktur. Yalnızca Sarı Gök’ün yolu izlenebilir ve ona karşı çıkan herkes yok olmalıdır.

Huang Shao tevazu erdemini temsil eden bir bilgindir. Huang Shao birçoklarından daha bilge olması sebebiyle kibir ağına düşmemiştir. Kibir yerine Cennet’in iradesini daha iyi anlayabilmek için kendi ilmini ve başkalarının ilmini artırmanın peşindedir.

Sarı Sarık isyanından kalan tüm liderler arasında Huang Shao, hareketi başlatan kişi olan Zhang Jue’nin öğretilerine en sadık olan kişidir. Bu durum ona Sarı Sarıklara rehberlik etmeyi ve Zhang Jue tarafından ortaya konan yolun kaybolmamasını veya unutulmamasını umduğu, kendine has ferasetler sağlar.

Oyun Stili

Huang Shao kendini çalışmaya adamıştır. Bu nedenle ülkesi, nüfusunun etkisi altında kalan bölgelerde yeterli sayıda çalışma yeri inşa edilmesi şartıyla, aydınlanma yolunda en hızlı ilerleyen ülke olacaktır. Bu sebeple çalışma alanındaki en faydalı reformları seçmek önemlidir. Huang Shao, yeni reformları diğerlerinden daha hızlı seçebilme potansiyeline sahip olması sebebiyle değişen koşullara daha hızlı adapte olabilir.

Huang Shao, yönetimi altındakilere büyük değer veriyor. Onların gelişimlerini hızlandırarak onları mutlu etmek ve zihinlerini sükunete erdirmek için bahçeler inşa ediyor ve ordusunu kuvvetlendirmek için özel, güçlü özelliklere sahip karakterleri bulmak için çaba sarfediyor. Güvendiği kişileri geliştirmek ve onları seçkin Sarı Sarık birimleri ile desteklemek, Huang Shao’nun zafere giden yolunu belirliyor.

Kendisinin bilgin bir zat olması ve ‘Büyük Barış’ taraftarı olması sebebiyle Huang Shao’nun ordusu çoğunlukla azimli bireylerden oluşmakta.

Huang Shao’nun ordusu başlangıçta genellikle Sarı Gök Elçileri’nden ve Okçu Ustaları’ndan oluşmakta. Fakat zamanla yeni reformların açılmasıyla yeni askerler çıkacaktır. Sarı Gök Elçileri hızlı toparlanan ve sadık birimlerken, Okçu Ustaları az sayıda, hafif zırhlı düşman birliklerini uzaktan vurabilen elit, uzun menzilli birimlerdir.

Guanxi

Huang Shao oyun başında sadık Pei Yuanshao’nun desteğine sahiptir. Bir Sarı Sarık emektarı olan Pei, ‘Büyük Barış’ adındaki yeni, erdemli bir yönetim tasvirine sahip olan Huang Shao’ya mutlak bir şekilde inanmaktadır.

Tecrübeli bir emektar olarak Pei Yuanshao çok çabuk toparlanabilen ve kendi güçlü yönlerini bilip, düşmanın ise güçsüz yönlerini bulması sebebiyle yetenekli bir dövüş sanatçısıdır. Bu durum onu, Huang Shao’nun en zorlu savaşlarında düşman savaş lordlarını uzakta tutması sayesinde paha biçilmez kılar.

Başlangıç Durumu

Huang Shao ile oyuna dezavantajlı olarak başlarsınız.

En önemlileri Kong Rong, Liu Bei ve Yuan Shao olmak üzere etrafınız düşmanlarla sarılı olarak oyuna başlarsınız ve düşmanların üzerine yürüyüp ilk saldıran olmakla, savunmacı oynayıp ordularınız genişlemeye gücü yeter hale gelene kadar topraklarınızı tutma yolu arasında bir seçim yapmak durumundasınız.

Huang Shao’nun topraklarının Sarı Nehir tarafından bölünmesi sebebiyle savunma yapmak zordur ve batı kanadını korumak için önemli askeri yatırımlar yapılmalıdır.

Bir diğer seçenek ise başlangıç toprağının bir kısmını terk edip yakındaki savunmaya müsait yarım adanın bulunduğu Kuzey Doğu’ya yol almaktır.

Senayo İlerlemesi

Huang Shao olarak oynarken, erken oyun kesinlikle seferin en zorlayıcı kısmıdır.

Tehlikelerin başında Sarı Sarıklıların neredeyse yakındaki tüm devletlerle düşman olarak oyuna başlarken savaş sebebiyle ülkenizin yıpranmış hali gelmektedir. Ancak Huang Shao, reformları geliştirme konusunda bir üstünlüğe sahip olduğundan, oyunda diğer ülkelerle barış yapabileceği noktaya ilk ulaşanlardan biri olabilir. İşler ekren dönemden sonra biraz daha kolaylaşmaya başlamakta, ancak hala mücadelenin zorluğu sürmekte.

Zamanla Sarı Sarıkların kalanları sizle koalisyon kurmak isteyecektir. He Yi ülkenize en yakın olandır, bu sebeple orta oyunun erken dönemlerinde hala yaşıyorsa ona doğru genişleyip sınırlarınızı birleştirmek isteyebilirsiniz.

Aydınlanma yolunda ilerlerken zamanla diğer ülkeler sizi meşru bir ülke olarak tanımaya başlayacak ve daha fazla diplomatik seçenek kullanılabilir hale gelecektir.

Huang Shao Nasıl Oyunculara Önerilir?

Huang Shao tam bir savaşçı keşiştir.

Eğer araştırmalara, aydınlanmaya ve karakter gelişimi ile karakter tecrübe kazanmasına odaklanmak istiyorsanız Huang Shao doğru seçenek olabilir.

Yazar: Emre Aytaç

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Europa Universalis IV'te 1.30 ve Emperor Diğer Yenilikler #eu4 https://t.co/NUzl0VpVXp
Imperator'da Cumhuriyet Değişiklikleri #imperator https://t.co/aznEyvNYJO

Strategyturk Flickr