Total War: Three Kingdoms’ta Kong Rong

Bilge Üstad Kong Rong

  • Kahraman Sınıfı: Stratejist
  • Lakabı: Bilge Üstad

Eski Lu eyaletinde doğan Rong becerikliliğiyle öne çıktığı gençliği sonrasında yaşının ilerlemesiyle birlikte Doğu Han bürokrasisine dahil oldu.

Zeki bir politikacı ve alim olması sebebiyle başarılı bir şekilde terfi ederek Sarı Sarık isyancıları tarafından istila edilmiş Qinq Bölgesinin Beihai Eyaletinin bakanı oldu. Beihai’de bir kaç yıl içinde potansiyelini gösterdikten sonra halk, Kong Rong’u sevmeye başladı. Halk onun dürüst biri olduğunu düşünüyor ve onun eğitimli, azimli bir lider olduğunu söylüyor.

Kong Rong’un, Confucius’un soyundan olduğu söyleniyor. Özenli edebi tarzı ve zekalığı ile ün salmış bir kişi olan Kong Rong, bir aydınlar grubu olan ‘Jian’an’ın Yedi Bilgesi’ arasında yer almaya hak kazandı.

Sivri dilini bir silah olarak kullanan Kong Rong, politik görüşünü Cao Cao’ya muhalefet olmak üzere kurmuş durumda ve sürekli ona hakaret etmek için yeni yollar arayışında. Hatta Cao Cao’yu Yuan Shao’yu yenecek gücü olmadığına ikna etmeye çalışıyor.

Kong Rong’un savaş yöntemi olarak kullandığı entelektüelliğinin yanında asıl odaklandığı konu ilim ve öğrenme yönünde. Savaşı kazanmak için istihbaratın ve analizin gerekliliğine inanmakta. Çin bürokrasisi yalnızca eğitimin yardımıyla başarıya ulaşabilir. Bu nedenle Kong Rong, şehrin yeniden inşası ve okulların kurulması üzerinde yoğunlaşmaktadır.

Kaos bir kez daha Çin’i etkisi altına alırken Kong Rong, bir kez daha bilginin ve vizyonun üstün geleceğini bilerek hareket etmekte.

Oyun Stili

Kong Rong, daha barışçıl bir oynanış sunmakta. Pasifist oyun tarzını benimsemiş olması sebebiyle bilgiyi ve eğitimi yayarken barışçıl bir şekilde ticaret yapma şansı tanıyor.

Kong Rong için bilgi, güçtür. Düşmanı bozguna uğratma yolunda hemen kan dökme yöntemine sarılmaktansa bilgiden ve istihbarattan faydalanma stratejisini benimsemiş durumda.

‘Trade Influence’ tüm devletleri için geçerli olan, ticaret anlaşmalarından ne kadar fayda sağladıklarını belirleyen yeni bir mekanik ve bu mekanik Kong Rong için daha fazla önem taşımakta. Ticaret geliri iki ülkenin ‘trade influence’lerinin karşılaştırmasıyla belirleniyor. Ne kadar trade influence’e sahipseniz ticarette dönen paradan o kadar fazla pay elde ediyorsunuz. Kısaca ne kadar çok trade influence’iniz varsa ticaret antlaşmalarından o kadar çok fayda sağlıyorsunuz.

Ticaret sanatında uzman olan Kong Rong, trade influence artımak için kendine has iki özelliğe sahip: Fazla nüfus barındırmak ve kendine has diplomasi seçeneğiyle ticari ilişkiler ağındaki gücünü artırmak.

Bu sayede Kong Rong, çok fazla genişlemeye gerek duymaktansa daha geniş topraklara sahip lordlar ile karlı ticari antlaşmalar yoluyla dostluklar kurarak ve buradan kazandığı paralarla sahip olduğu yerleşimleri geliştirerek kazanç sağlayabilir. Gelişmiş yerleşimler daha fazla prestij ve para anlamına gelmekte. Bu durum da Kong Rong’a mecbur kaldığında savaşması için fırsat tanırken aynı zamanda diğer lordlara göre daha az toprağa sahipken oyunda galip gelebileceği anlamına da geliyor.

Kong2.jpg

Guanxi

Liu Bei, ona Sarı Sarık İsyanını bastırmasında yardım ettiğinden beri Liu Bei ve Kong Rong yakın müttefikler ve ikisi de ne olursa olsun birbirlerine güvenebileceklerini biliyorlar.

Kong Rong’un generali, Beihai’nin Soylu Yöneticisi Wang Xiu, da onurlu sadık ve her zaman lorduna yardım etmeye hazır bir durumda.

Kong3.jpg

Başlangıç Durumu

Kong Rong oyuna, harekat merkezindeki Beihai Eyaletinde bulunan Sarı Sarıklılar ile savaş halinde başlıyor.

Beihai’nin hayvan çifliklerini ele geçirdikten ve hızlı bir hamleyle eyaleti fethettikten sonra Kong Rong, zor bir seçim ile karşı karşıya kalıyor.

Kong4.jpg

Başlangıç İkilemi

Kong Rong’un ilk görevi Qinq Vilayetini, Sarı Sarıklılara karşı korumak ve savunmak.

Dört bir yandan Sarı Sarıklılar ile sarılmış durumda olan büyük bir savaşçı, Kong Rong’a hizmetlerini sunacak. Bu durumda Kong Rong, bu subayı başkasından yardım istemesi için gönderecek mi, yoksa bu kahramanı kendi ülkesine katıp ona isyancıları yenmesi için yardımcı mı olacak?

Senaryo İlerlemesi

Kong Rong’un oyun başındaki meselesi, önünde sonunda bastırılması gereken Sarı Sarıklılar…

Bu meseleden sonra Kong Rong’un erken oyun dönemi dağılan Han İmparatorluğunun halefleri tarafından korunması sebebiyle de daha güvenli bir durumda. Erken dönemde genişlemek kolay olmayacaktır fakat diğer büyük lordlar onun üstüne yürüme konusunda acele etmeyeceklerdir.

Kong Rong nasıl oyuncular için önerilir?

Kong Rong, anlayışlı ve keskin zekalılar için iyi bir seçenektir. O, daha iyiye ulaşma yolunda ilim, mantık ve kurallara odaklananlar için mükemmel bir kahramandır. Onun rehberliğinde imparatorluk bir kez daha gücüne kavuşacaktır.

Eğer ülkenizi geliştirme stratejisini benimseyerek daha barışçıl bir oynanış istiyorsanız Kong Rong sizin için en iyi seçeneklerden biridir.

Yazar: Emre Aytaç

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Europa Universalis IV'te 1.30 ve Emperor Diğer Yenilikler #eu4 https://t.co/NUzl0VpVXp
Imperator'da Cumhuriyet Değişiklikleri #imperator https://t.co/aznEyvNYJO

Strategyturk Flickr