Total War: Three Kingdoms’ta Ma Teng

Ma-Teng_1.jpg

Sadık Ma Teng

Kahraman Sınıfı: Vanguard
Lakabı: Batının Koruyucusu

Ma Teng’in doğum tarihi net olarak bilinmese de milattan sonra 156 senesinde Maoling bölgesinde dünyaya geldiği tahmin edilir. Babası Ma Ping zamanında Han İmparatorluğu’nun saygı duyulan subaylarından biriydi ancak gizemli olaylar silsilesi ardından görevinden alındı. Bunun ardından Ma Ping kuzeye çıkıp Qiang boylarıyla birlikte yaşamaya başladı, orada bir kadınla evlendi ve bu kadınla bir çocukları oldu: Ma Teng. Ma Teng’in hayatının ilk kısmı büyük bir yoksulluk içerisinde geçti, gençliğinde dağlarda ağaç kesip yakılmak üzere odun toplayıp satarak ailesine destek oluyordu.

Ma Teng yetenekli bir savaşçıya dönüştü, Qiang boyları isyana kalkıştığında Han ordusuna katıldı. Askeri yetenekleri kendisini gösterdi ve isyan başarıyla bastırıldı. İsyanın bastırılışındaki eforu sebebiyle Han ordusunda subay konumuna getirildi. Subaylığı esnasında Han Sui ile tanıştılar ve dost oldular, şimdilerde bu ikili Liang bölgesini birlikte yönetiyor.

Yokluktan Han hanesinin desteğiyle güç ve refah dolu bir konuma gelmeyi başaran Ma Teng’in İmparatorluğun yıkılmasını izleme gibi bir niyeti yok. Diğerleri sadakat yeminlerini birer birer bozadursun, Ma Teng babasının kaderinden kaçınıp ailesine daha fazla utanç yaşatmamak için yeminini korumakta kararlı.

Luoyang’ta kaos rüzgarları eserken Ma Teng şüphelerin zihnine girmesine müsaade etmiyor. Birçok kişi Han hanesinin sonunun geldiğini düşünüyor, ancak Ma Teng her şeye rağmen İmparatorun düşmanlarını birer birer ortadan kaldırma peşinde. İmparatorluğun batı topraklarında Çin’in en değerli ticaret rotalarını yıllarca savunmuş olan Ma Teng, artık imparator için muharebenin kalbine dalmaya hazır.

Ma Teng dostlarına iyi davranır ancak Han’ın düşmanlarına acıması yoktur. Batının Generali ilan edilen Ma Teng Han Sui ile birlikte Dong Zhuo’ya karşı kurulan koalisyonda ona yardım etme peşinde.

Oyun Stili

Ma Teng aleyhine olan şartlarda hayatta kalmasını bilen bir karakter. Askeri lojistiğin öneminin farkında, dolayısıyla ordusundaki tüm askerler erzak bonusu kazanıyor ve kamp kurduklarında yemek toplayabiliyorlar. Bu da ordularının düşman topraklarında daha agresif bir strateji izleyebileceği anlamına geliyor.

Ma Teng’in fraksiyonu aynı zamanda özel Xiliang erzak hatları bina zincirine sahip, bu ana şehirlerde inşa edilebilen az sayıda yemek odaklı üretim zincirlerinden birisi. Bu bina zinciri aracılığıyla bölgesel süvari güçleri çıkartmanız mümkün, bu komşu komutanlıklardaki erzak durumunu iyileştirirken, istilaya kalkmış düşman ordularının erzaklarına zarar veriyor. Ma Teng aynı zamanda İpek Yolu ticaretinden ipek ve baharat ticaret ürünlerinin ticaretine bonus kazanıyor.

Ma Teng’e has oynanış özelliklerinden birisi oyunun başında tiran Dong Zhuo ile ittifak olan yegane oynanabilir ülke olması. Ma Teng Han hanedanına inanılmaz bir şekilde bağlı ve Dong Zhuo’yu şansölye olarak destekliyor. Dong Zhuo’nun kişiliğinden pek hazzetmese de, Han İmparatorluğu’nun geleceği için bazı şeylere gözünü kapatmaya hazır.

GUANXI-.jpg

Guanxi

Uzun yıllardır yakın bir dost olan Ma Teng ve Han Sui Liang bölgesini yönetip Çin’in kuzeybatı sınırlarını savunuyor. Bu bağları bölgenin istikrarı ve askeriyeye odaklanış açısından önem teşkil ediyor.

Ma Chao Ma Teng’in oğlu ve varisi, her ne kadar senaryonun başında henüz bir çocuk olsa da, zaman içerisinde çok yetenekli bir savaşçıya dönüşeceği şüphe getirmez bir gerçek.

Start-Postion.jpg

Başlangıç Durumu

Oyunun başlangıcında Ma Teng Wudu eyaletinde Sarı Sarıklılarla savaşta, oyuncuların batıda güçlü bir üs elde edebilmeleri için öncelikle burayı tamamen ele geçirmesi gerekiyor. Bu bölgedeki isyancılar oradan kaldırıldıktan sonra Ma Teng güneydeki dağların ardına mı geçecek yoksa kuzeye mi dönecek buna karar vermek zorunda.

Inital-dilemma.jpg

Başlangıç İkilemi

Ma Teng’in ikilemi Dong Zhuo’nun ölümü sonrasında ortaya çıkıyor. Tiranlarının yokluğu Dong Zhuo’nun topraklarının bir iç savaşa girmesine sebep olacak, Ma Teng bu iç savaşa dahil olmayı tercih edip topraklarının oldukça yakınında savaş yaşamayı riske edebilir veya kan dökmekten kaçınıp Dong Zhuo’nun topraklarının kendi kaderlerini kendilerinin belirlemesini izleyebilir. Eğer Ma Teng iç savaşa müdahil oplursa çocuk imparatoru savaştan kurtarabilir, eğer müdahil olmazsa başka bir coğrafyaya odaklanıp güçlenebilir.

Bu noktaya kadar oyununuzun nasıl bir şekil aldığına göre bu devasa savaşa girişmek tam aradığınız şey de olabilir, riske edemeyeceğiniz bir tehlike de.

Senaryo İlerlemesi

Ma Teng ile oynarken ilk hedefiniz Wudu eyaletindeki isyancıları ortadan kaldırmak ve buradaki tüm yerleşim birimlerini ele geçirmek olmalı.

Ma Teng ile oyununuzda ilerlerken bazı potansiyel yolları farkedeceksiniz, dilerseniz güneye Hanzhong bölgesine inebilirsiniz veya tarihsel bir yolu tercih edip Ma Teng’i eski dostu Han Sui ile karşı karşıya getirip kuzeydoğunun hakimi olmaya çalışabilirsiniz. Dilerseniz Dong Zhuo’ya savaş açabilir, batıya yönelip imparatorluğun oradaki düşmanlarını ortadan kaldırmaya çalışabilirsiniz.

Nihai amacınız Çin’in kuzeybatısında büyük bir imparatorluk inşa edip kendi hanenizi kurduktan sonra tüm Çin’i ele geçirmek, bu serüvende edindiğiniz dostlar ve düşmanlar bu amaca ulaşma yolunda birer araç.

Ma Teng nasıl oyunculara önerilir?

Ma Teng aleyhine şartlarda hayatta kalmasını bilen biri, dağlarda veya ormanlık arazilerde sıkıştığında asıl yeteneklerini sergilemeye başlıyor. Bunların yanı sıra Ma Teng’in en önemli özelliği sadakati. Han hanedanına karşı gelen herkesle amaçları ne olursa olsun savaşmayı göze alabilir. Eğer benim için önemli olan şey sadakat diyorsanız, Ma Teng tam size göre.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

USGamer'da Henrik Fahraeus ile Crusader Kings III Üzerine #crusaderkings3 https://t.co/4kF1tHNw74 https://t.co/FExXb9CaCg
Stellaris: Federations Duyuruldu #stellaris https://t.co/9WHUetyyft https://t.co/JMjL5u2DaJ

Strategyturk Flickr