Total War: Three Kingdoms’ta Sarı Sarık İsyanı

Görsel

Total War tarafından paylaşılan bu yazıda oyunun ilk eklentisinin odak noktası olan Sarı Sarık İsyanına dair bilgiler veriliyor. Eklenti tanıtım sayfasına gitmek için tıklayın.

Ana oyunun zamanından biraz önce Çin topraklarının gördüğü en büyük isyan hareketlerinden birisi, Sarı Sarık İsyanı yaşanmıştı. Bu isyanın sebepleri boldu ancak öne çıkan maddelerden birisi Han hanesinden gelen İmparator Ling’in Cennetin Yetkisini kaybetmiş olduğu görüşüydü.

Cennetin Yetkisi hükümdarın yönetme yetkisini cennetten aldığı anlamına geliyordu ve eğer hükümdar adaletsiz ve yozlaşmış eylemler içerisine girmişse Cennet tarafından bu yetki geri alınabiliyordu. Cennetin bu yetkiyi geri alması genellikle yaşanan doğal felaketlerden anlaşılıyordu ve tarihte tam olarak da bu yaşandı. Hadımlarının kuklası haline gelen İmparator Ling halkı her geçen yıl daha yüksek vergilerle boğarken ilk olarak büyük bir kıtlık baş gösterdi, ardından Sarı nehir taştı ve tarlalara zarar verdi. Bu felaketlerde çok sayıda insan hayatını kaybetti.

Zhang Jue, Zhang Bao ve Zhang Liao Taoizm yolunda başkaldırıya liderlik ettiler. Sabır, sadelik ve tevazu erdemlerini esas alarak Ling’in yozlaşmış ve lüks içerisinde yaşayan sarayının tam tersiydiler ve ülke genelinde Ling’in Cennet’in Yetkisini kaybettiğini, tahttan indirilip yerine adil ve dürüst bir hükümdarın geçirilmesi ve Büyük Barış’ın geri dönmesi gerektiğini söylemeye başladılar. Sloganları “Mavi Gök’ün zamanı sona erdi, Sarı Gök geliyor”du ve bu sebeple takipçileri sarı eşarplar giymeye başladı, isyan da ismini buradan aldı.

Görsel
Bu hareket halk genelinde bir umut kaynağı olarak görüldü ve bir anda tüm Çin’e yayıldı. Sarı Sarıklara sempati duyan askerler orduyu terkedip isyancılara katıldılar ve isyancıların “kalabalıklarını” Han hanesine kafa tutabilecek bir orduya dönüştürdüler. Statükonun yozlaşmış emir komuta zinciri artık bir tehdit altındaydı, basit valilerden İmparatorun kendisine kadar herkes gerilimi hissediyordu. Han hanedanı dostlarını harekete geçirip ordu kurduktan sonra güçler taraf alanında karşılaştı.

İsyancılar sayıca daha üstün olmalarına rağmen Han hanesinin eğitimli ve iyi ekipmanlı askerlerine karşı koyamadılar. Milyonlarca kişi casuslar tarafından “sarı sarık sempatizanı” oldukları şüphesiyle öldürüldü. Zhang kardeşlerin vizyonu ölümleri sonrasında da devam etti ve sarı sarıklar 21 yıl boyunca direnmeye devam ettiler.

Ancak zafer Han hanesi için pahalıya patlamıştı. Bölgesel yönetimlerin çökmesi daha fazla huzursuzluğu beraberinde getirdi ve birçok kişi haydutluğa başladı. İmparator Ling’in ölümü üzerine İmparatoriçe’nin erkek kardeşi He Jin imparator olsa da, hadımlar tarafından bir süre sonra lödürüldü ve yerine Ling’in 13 yaşındaki çocuğunu getirmeye çalıştılar. Savaş lordu Dong Zhuo müdahale edip çocuk imparatoru kuklası olarak yönetmeye başladı.

Görsel 
Her ne kadar aldığı darbe sonrasında Sarı Sarıklar bir daha tarih sahnesine dönememiş olsalar da, halkın bu harekete olan desteği devam etti. Sarı Sarık İsyanı eklentisi oyuna Three Kingdoms’ın başlangıcında her biri Zhang kardeşler tarafından öğretilen 3 taoist erdemin birini simgeleyen 3 savaş lordu ekliyor. Ancak yanlış anlaşılma olmasın, bu savaş lordları haritadaki diğer ülkeler gibi yerleşik bir düzene sahip değil. Bunlar halkın iyiliği için savaşan nispeten daha güçsüz taraflar, dolayısıyla elinizdeki kaynaklardan en iyi şekilde yararlanıp kendinizi göstermeniz gerekecek. Oyundaki diğer ülkeler Sarı Sarıkların meşruluğunu dahi kabul etmiyor dolayısıyla başlangıçta sizle diplomasi yapmaya dahi yanaşmayacaklar. Ancak ülke genelinde destekçilerinizle bir isyan başlayıp Büyük Barışı gerçeğe dönüştürmeniz durumunda tüm Çin’in gerçek hükümdarı olabilirsiniz.

Oynanabilir 3 lordun her biri bir Taoist erdemini simgeliyor, kendisine has yetenek ağacı, binaları ve özel teknoloji ağacı bulunuyor.

He Yi halkın sabrını yansıtıyor, kendisi mevcut Sarı Sarık hareketinin gerçek kurucusu. Healer sınıfında bir lord olan He Yi kitleleri arkasında toplama yetisine sahip. He Yi savaş tecrübeli Sarı Sarık askerleri kullanabilir ve Healer’s Lodge bina zincirinden faydalanabilir. Bu bina bölgenin nüfus artış hızını yükseltmesinin yanı sıra orduların dolum hızını arttırıp ilaç satımından bir miktar da gelir sağlıyor.

Görsel

Gong Du eski bir asker, esasen Changsha bölgesinden gelen bir haydut lideri olan Gong Du sonraları Ou Xing’in Sun Jian’a olan isyanında onun yanında savaştı. Askerler arasında sevilen bir lider olan Gong Du devirdiği tiranların ganimetlerini elde etme peşinde. Gong Du halkın sadeliğini yansıtıyor. Eski askerlere ordusunda görev verebilir ve Hidden Fort bina zincirine erişebilir. Bu bina zinciri Sarı Sarık ordularının daha kolay erzak edinmesini ve beraberlerinde taşıyabilecekleri ganimet oranını arttırıyor.

Huang Shao Scholar türünde bir lord, kendisi Yu bölgesinden geliyor ve Sarı Sarık isyanının asıl liderleriyle tanışmış yegane komutan. Bu sebeple isyanın amacını diğerlerinden daha iyi anlıyor ve Büyük Barış’ı sağlamak üzere hareket ediyor. Huang Shao tevazuyu temsil ediyor, ordusunda dini fanatiklere, dövüş sanatları ustalarına ve eğitimcilere yer veriyor. Gardens isminde özel bir bina zincirine erişebilir, bu bina zinciri halkı mutlu etmesinin yanı sıra, Huang Shao’nun kontrolündeki karakterlerin de mutlu olmasını sağlar.

Sarı Sarıkların kendilerine has özel bir askeri birim seçenekleri mevcut. Askerlerinin birçoğu eski çiftçiler ve sivillerden oluşuyor. Bu ana birimler tüm Sarı Sarık generallerince erişilebilirken, önemli birimler ve elit birimler sadece ilgili lord tarafından erişilebiliyor.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Stellaris'te Casus Ağı ve Casuslar #stellaris https://t.co/Q1t0mBSVfr
Knights of Honor II: Sovereign'de Görüşler #koh2 https://t.co/jcOQZpKvei

Strategyturk Arşiv